"W cieniu Cytadeli" - 18 Spacer SKTK

Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze od kilku lat poznaje ciekawe miejsca w Krakowie i najbliższej okolicy.

Tym razem:   Błonia, Zwierzyniec, Salwator, Kopiec Kościuszki.

Poniżej publikujemy relację jednej z uczestniczek.

W dniu 20 września uczniowie z naszego Liceum udali się na spacer  po Krakowie. W wędrówce po krakowskich przedmieściach nic nie mogło ich powstrzymać, nawet złe warunki pogodowe. Pomimo obfitego momentami deszczu i mgły, spacer przebiegł sprawnie i bez żadnych przykrych niespodzianek. Zwiedziliśmy Zwierzyniec, Salwator oraz krakowskie Błonia. Nasza wędrówka rozpoczęła się na krakowskich Błoniach, na których usłyszeliśmy historię dotyczącą Stanisława Wyspiańskiego, po czym udaliśmy się w kierunku Kina "Kijów". Z tyłu kina widniała olbrzymia mozaika. Następnie udaliśmy się w kierunku Zwierzyńca podziwiając jego piękno. Usłyszeliśmy wiele ciekawych i inspirujących ciekawostek dotyczących tej okolicy. W trakcie naszej wędrówki przechadzaliśmy się koło klasztoru Sióstr Norbertanek oraz Kościoła pw. św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela znajdującego się na Salwatorze. Kościół jest pod opieką Sióstr. Dalej zwiedzając Salwator podziwialiśmy kaplicę św. Małgorzaty oraz cmentarz salwatorski. Po uzyskaniu wielu wartościowych informacji dotyczących tej części Krakowa udaliśmy się na Kopiec Kościuszki. Szliśmy ulicą świętej Bronisławy na której usłyszeliśmy ciekawostkę na temat tej postaci. Jak się okazało świętą jest ona zwana tylko w regionie Salwatora, natomiast w rzeczywistości to błogosławiona. Następnie wkroczyliśmy na aleję Jerzego Waszyngtona. Przechodziliśmy przez Diabelski Most, na którym usłyszeliśmy ciekawe historie dotyczące okoliczności jego powstania. Wizytę na Kopcu Kościuszki udokumentowaliśmy wspólnym zdjęciem, przy czym nasz Profesor Michał Pacyna opowiedział nam o historii tej budowli i funkcjach jakie spełniały otaczające go fortyfikacje.. Po tej opowieści zwiedziliśmy muzeum znajdujące się na terenie Kopca. Nasza wędrówka zakończyła się u zbiegu al. 3 Maja i ul. Focha. W trakcie całego spaceru usłyszeliśmy też wiele ciekawostek dotyczących architektury poszczególnych części dawnych krakowskich przedmieść. Dzięki temu spacerowi każdy z nas wzbogacił się w wiedzę historyczną jak i praktyczną oraz  miło spędził sobotnie przedpołudnie. Mamy nadzieję, że na kolejnych wyjściach będzie nas coraz więcej i będziemy mogli wspólnie odkrywać nieznane i mniej znane nam tajemnice Krakowa.

Anna Maślak -  klasa 1F