Kulturoznawcy  i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Kulturoznawcy i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Koło kulturoznawcze tym razem wybrało się do słynnej Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie na coroczną wystawę fotografii  World Press Photo. Bunkier Sztuki to pawilon wystawowy wzniesiony w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko – Różyskiej.  Znajduje się w nim Galeria Sztuki Współczesnej, zaliczana  do najważniejszych polskich instytucji prezentujących  sztukę najnowszą.

 To między innymi w tej żelbetonowej galerii sztuki co roku zobaczyć można zdjęcia prezentowane w ramach wystawy World Press Photo.
WPF 15 prezentuje zdjęcia wykonane przez fotografów z całego świata. Jury tegorocznej odsłony konkursu, złożone z 17 specjalistów z dziedziny fotografii, pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektorki działu fotografii magazynu „The New York Times”, zdjęciem 2014 roku wybrało fotografię Madsa  Nissena – fotoreportera gazety „Politiken”.


Zapraszam na kolejne wyjścia z koła – informacje o nich znajdziecie w dzienniku Librus
Paweł Pazurkiewicz

 

 

 

 

 

Tego samego dnia uczestnicy warsztatów dziennikarskich pod kierownictwem pana Artura Drożdżaka i członkowie koła dziennikarskiego z opiekunką p. mgr Anną Hawleną- Drożdżak wzięli udział w wycieczce do Galerii Bunkier Sztuki na wystawę World Press Photo 2015.

Poniżej relacja Marcina Kosowicza (1b):

   World Press Photo, to jeden z najbardziej znanych konkursów fotografii prasowej na świecie.
Na tegoroczny konkurs nadesłano ponad 97000 zdjęć, spośród których międzynarodowe jury, w skład którego weszli profesjonalni fotografowie pod przewodnictwem Michele McNally, dyrektora fotografii w „The New York Times”, wybrało zwycięzców w 8 kategoriach.
Na wystawie zgromadzono najlepsze nagrodzone fotografie prasowe minionego roku. Zostały one zaprezentowane w dwóch salach galerii według kategorii.
Zdjęcia dotyczą wydarzeń politycznych sportowych, katastrof, wojen, ale także  historii zwykłych ludzi.
Przeważa jednak tematyka tolerancji, akceptacji odmienności i inności. Nie brakuje też na fotografiach intymności .
Główną nagrodę w konkursie World Press Photo 2015 otrzymał Mads Nissen z Danii za zdjęcie roku, które przedstawia parę gejów z Sankt Petersburga . To właśnie zdjęcie zostało wyeksponowane najbardziej i przywitało nas przy samym wejściu na wystawę. Oczywiście gusta uczestników wycieczki były różne  i różne prace nam się podobały. Wszyscy jednak zwrócili uwagę na fotografię, która zajęła drugie miejsce w kategorii-współczesne zagadnienia. Jest to zdjęcie 19-letniego chińskiego robotnika, który ma na sobie maskę i czapkę św. Mikołaja. Znajduje się on w fabryce wytwarzającej wyroby świąteczne. Zwróciliśmy uwagę na światło padające przez okno na robotnika i podświetlające czerwony proszek, pewnie bardzo szkodliwy dla zdrowia człowieka.
  Zainteresowanie wzbudziło też zdjęcie, które zdobyło pierwsze miejsce w kategorii-sport. Na fotografii argentyński zawodnik Lionel Messi przechodzi przed pucharem świata w piłce nożnej na stadionie Marakana. Zawodnik niesamowitym wzrokiem patrzy na puchar, który dla jego drużyny  okazał się nieosiągalny, ponieważ jego zespół przegrał z drużyną Niemiec.
   Zgromadzone zdjęcia świadczą o tym, że wielu autorów  postawiło na naturalność. Było też wiele prac z wykorzystaniem najnowszych technologii w fotografii, jak na przykład zdjęcie wykonane za pomocą drona- amerykańscy uczniowie na szkolnym podwórku. Zdobyło ono trzecie miejsce w kategorii- współczesne zagadnienia, seria zdjęć. Wśród wyróżnionych znalazł się także Polak Kacper Kowalski, który wykonuje unikatowe zdjęcia z lotu ptaka.
   Oglądającym wystawę towarzyszyły różne odczucia, na niektóre prace reagowali bardziej lub mniej emocjonalnie.
Każdy z nas miał ulubione zdjęcie.
Ja zaś uważam, że bardzo ważna jest też możliwość wspólnego oglądania i przeżywania opowieści przedstawionych na zdjęciach. Nadto obcowanie ze sztuką ma dla mnie szczególne znaczenie, ponieważ dzieła takie nie tylko dostarczają wiele emocji, ale działają oczyszczająco na naszą psychikę.
  Wystawa World Press Photo 2015 trwa jeszcze. Zdjęcia można oglądać codziennie. Zachęcam do jej obejrzenia i wyrobienia sobie własnej opinii.