W ramach umowy patronatu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego 9 grudnia dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych) wygłosił wykład dla uczniów klas pierwszych i drugich p.t.: Ława przysięgłych - sprawiedliwość po amerykańsku. Wykład dotyczył historii i współczesnego charakteru amerykańskiej ławy przysięgłych.
Ława przysięgłych to instytucja, która choć wykształciła się w średniowiecznej Anglii, dziś według wielu jest najbardziej charakterystycznym elementem amerykańskiego systemu wymiaru sprawiedliwości. Według większości amerykańskich obywateli zapewnia sprawiedliwoość jako bezstronne, kolegialne ciało złożone ze zwykłych obywateli będących przedstawicielami lokalnej społeczności.
Wykładowca zaprezentował najważniejsze cechy współczesnej ławy przysięgłych poprzez konfrontację stereotypów i mitów tworzonych w amerykańskiej kinematografii, która nierzadko jest jedynym źródłem wiedzy na temat Stanów Zjednoczonych. Tymczasem okazuje się, że ława przysięgłych nie musi mieć 12 członków, nie musi orzekać jednomyślnie, nie występuje tylko podczas procesu sądowego i wcale nie jest stuprocentowym gwarantem sprawiedliwego procesu. Pomimo tego, wciąż wiekszość obywateli Stanów Zjednoczonych wierzy, że proces z udziałem przysięgłych gwarantuje sprawiedliwość w większym stopniu, niż werdykt pojedynczego sędziego reprezentującego władzę państwową.