Spotkanie z kulturą żydowską

Spotkanie z kulturą żydowską

Dnia 21 października uczniowie Liceum i Gimnazjum Ojców Pijarów w Krakowie  wzięli udział w pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu uczestników międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi. Żydowski Kraków: tradycja, religia, kultura.”  Opiekunami projektu są nauczycielki z liceum i gimnazjum: pani Anna Hawlena-Drożdżak, pani Agnieszka Faryna i  pani Iwona Pawlicka.

Pierwsze spotkanie miało formę wykładu. W roli prelegenta wystąpił  Ojciec Dyrektor Edward Kryściak. Celem wykładu było wprowadzenie nas w tematykę tradycji i kultury żydowskiej oraz  przedstawienie historii obecności Żydów na terenie miasta Krakowa na przestrzeni wieków.
Ojciec Dyrektor rozpoczął od zadania nam pytań: Co decyduje o tożsamości Żyda ? Po czym możemy go rozpoznać ? Okazało się, że wielu z nas myśli stereotypowo, często przypisujemy Żydom nieprawdziwe, powszechnie utarte cechy, co wynika z naszej niewiedzy. Następnie poznaliśmy sylwetki i dokonania wielu sławnych Żydów, którzy byli Polakami, np. poety Juliana Tuwima, Samuela Goldwyna - współzałożyciela wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer czy Maksymiliana Faktorowicza - założyciela słynnej firmy kosmetycznej Max Factor.  Dla wielu z nas informacja o ich żydowskim pochodzeniu była zaskakująca.
Kolejna część wykładu obejmowała prezentację przedmiotów związanych z religią judaistyczną. Ojciec Dyrektor pokazał nam talitkatan, niewielką Torę oraz mezuzę. Wiele radości sprawiło nam też przymierzanie jarmułek i tałesu. Każda rzecz została bardzo dokładnie omówiona, począwszy od jej historii, przez znaczenie, symbolikę aż po zastosowanie. Na koniec dowiedzieliśmy się, skąd i kiedy pierwsi Żydzi dotarli do Polski oraz które dzielnice Krakowa zamieszkiwali.
Wszyscy uczestnicy wykładu wyszli zadowoleni, wzbogaceni o nowe informacje i ciekawostki na temat historii i kultury żydowskiej. Zrozumieliśmy też, że uprzedzenia i stereotypy mogą prowadzić do wyrażania krzywdzących opinii i sądów na temat innych osób. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie projektu, które jest planowane na listopad. Tym razem będziemy zwiedzać Kazimierz - żydowską dzielnicę Krakowa.
Magdalena Lenarska 1e