Spacer po Kazimierzu

Spacer po Kazimierzu

W sobotę 5 listopada odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu edukacyjnego z języka polskiego ,,Nasi sąsiedzi Żydzi. Żydowski Kraków: tradycja, religia kultura”. Tym razem obejmowało ono spacer po Kazimierzu - żydowskiej dzielnicy Krakowa. Spotkaliśmy się na placu Wolnica, gdzie rozpoczęła się nasza wycieczka. Pani Iwona Pawlicka, nauczycielka języka niemieckiego i przewodniczka po Krakowie, przedstawiła nam historię Kazimierza. Niewiele osób wiedziało, że Kazimierz leżał pierwotnie na wyspie!

Następnie ruszyliśmy na spacer.
Pierwszym obiektem, który podziwialiśmy była Synagoga Wysoka. Zbudowano ją przy murze oddzielającym część żydowską Kazimierza od części chrześcijańskiej. Teraz nie ma tam już po nim śladu, ale dom modlitwy się zachował. Przechodząc klimatycznymi uliczkami tej dzielnicy, widzieliśmy mezuzy przy drzwiach wejściowych kamienic lub tylko ślady po nich.
Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajdującego się w Synagodze Starej. Był to pierwszy żydowski dom modlitwy na Kazimierzu. W środku mogliśmy zobaczyć przedmioty związane z kultem religijnym oraz poznać obyczaje i kulturę wyznawców judaizmu.  Pani Iwona Pawlicka opowiedziała nam też o wystroju i wyposażeniu synagogi. W tym niewielkim muzeum spotkaliśmy wielu Żydów, którzy przyjechali do Polski i  do Krakowa, by poznać historię swoich przodków żyjących na tej ziemi.
W trakcie naszego spaceru zatrzymaliśmy się przy domu, w którym urodziła się Helena Rubinstein. Była to Żydówka polskiego pochodzenia, która założyła ogromną firmę kosmetyczną. Zrobiliśmy sobie też zdjęcie grupowe przy ławeczce Jana Karskiego. Ten dyplomata, ryzykując własnym życiem, w czasie II wojny światowej dobrowolnie przedostał się do getta, aby zebrać informacje o prześladowaniu i eksterminacji Żydów i przekazać je aliantom.
  W trakcie naszej wycieczki byliśmy też na Placu Żydowskim oraz widzieliśmy cmentarz przy synagodze Remuh.  Mieliśmy również okazję zobaczyć urokliwą uliczkę, gdzie nakręcono kadry do filmów: ,,Lista Schindlera” czy ,,Nie kłam, kochanie”. Nasz spacer zakończyliśmy pod synagogą Tempel. Modlą się w niej bardziej postępowi Żydzi. Nauki wygłasza tam nawet rabinka, a nie rabin, jak to jest przyjęte w tradycji żydowskiej.
Wycieczka była bardzo udana i interesująca. Podczas zwiedzania miejsc związanych z kulturą i tradycja żydowską mogliśmy poczuć niesamowity klimat Kazimierza. Myślę, że od tej pory każdy z uczestników projektu będzie patrzył na te dzielnicę w zupełnie inny sposób. Szkoda, że nie udało nam się wejść do żadnej synagogi, ale to była sobota, a więc dla Żydów dzień święty. Zachęceni przez panie prowadzące projekt na pewno postaramy się wrócić na Kazimierz w innym dniu tygodnia i zobaczyć synagogę od środka.

Magdalena Lenarska 1e