Dlaczego „jak co roku”? Sprawa jest prosta: Dzień Opieki św. Józefa Kalasancjusza, potocznie zwany Patrocinium, obchodzi się we wszystkich dziełach pijarskich zawsze uroczyście, zawsze w ten sam (mniej więcej) dzień w roku. A poza tym – w naszym Liceum dzień ten tradycyjnie już uświetniany jest przez Szkolny Przegląd Kabaretowo-Teatralny. Więc jak co roku – było Patrocinium, był Przegląd.
A czemu „wyjątkowo”? Bo tegoroczny Dzień Opieki był jednym z momentów otwarcia Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego, którym zakon na całym świecie chce podziękować Bogu za dar czterystu lat istnienia zgromadzenia oraz za kanonizację założyciela pijarów, której dokonano dwieście pięćdziesiąt lat temu. Poświęcona temu religijnemu wymiarowi Patrocinium część szkolnych obchodów dnia była skromna i koncentrowała się wokół wzruszającego świadectwa pana Janusza Podwiki, oflankowanego refleksją ojców Tomasza Abramowicza i Mariusza Siódmiaka; ta oszczędność była zresztą zrozumiała, wszak już w sobotę (a tu mówimy o poprzedzającym ją piątku) nasza Szkoła miała być gospodarzem właściwego rozpoczęcia ogólnopolskich obchodów jubileuszowych, a to już było przedsięwzięcie nie na żarty.
Siłą rzeczy wyjątkowy musiał być też nasz Przegląd – tym bardziej, że w tym roku jemu również przypadł w udziale jubileusz: skromny, bo skromny, ale jednak... w końcu pięć lat temu nie wszyscy byliśmy przekonani, że to ma sens, ale jednak uznaliśmy, że udało się przynajmniej na tyle, by pociągnąć zabawę dalej. No i stało się – i dziś już nikt chyba nie jest sobie w stanie wyobrazić licealnej celebry Patrocinium bez naszych małych teatralno-kabaretowych agonów.
Przyznać trzeba, że tegoroczny Przegląd – w którym udział wzięły wszystkie klasy pierwsze i drugie – stał na bardzo wysokim poziomie: pewnie, jedne sztuki mogły podobać się mniej, inne bardziej, ale od razu widać było, ile zaangażowania, czasu i pomysłowości włożonych zostało w każdy jeden spektakl. Za najlepsze przedstawienie jury uznało „Jak wam się podoba” klasy 2f w reżyserii Karoliny Lubeckiej i Jana Szerockiego, na drugim miejscu uplasował się „Pijar School Musical” wyreżyserowany przez Jagodę Matusiak i Marię Waszczyszyn z klasy 2d; trzecie miejsce to „Damy” klasy 2a, według opowiadania Antona Czechowa i w reżyserii Rozalii Romanyk (to samo przedstawienie uhonorowano również nagrodami za najlepsze role żeńską i męską, które powędrowały do Patrycji Mystek i Jakuba Ciepłego). Była też – jak co roku – nagroda specjalna za najlepszy plakat, a za taki jury uznało zapowiedź spektaklu „Romeo i Julia” w reżyserii Zuzanny Cyunel i w wykonaniu klasy 1f (autorką plakatu jest również Zuzanna Cyunel).