Od kilku lat wielkopostne dni skupienia w naszej szkole odbywają się w grupach wiekowych. W tym roku klasy pierwsze uczestniczyły w rozważaniach pod kierunkiem siostry Teresy ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Klasy drugie mogły wysłuchać i przemyśleć świadectwa osób świeckich ze wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic. Rekolekcje klas trzecich prowadził o. Tomasz Jędruch SP wspierany przez zaproszone małżeństwa z Pijarskiej Wspólnoty Wiary.
Klasy pierwsze
W dniach od dwudziestego drugiego do dwudziestego czwartego marca w naszym liceum odbywały się - pod hasłem „Pielgrzym czy żebrak”- Rekolekcje Wielkopostne klas 1. Prawdę o życiu w miłości do Boga przekazywała nam siostra Teresa ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.
Niestety, dla wielu osób rekolekcje są tylko przerwą od nauki i obowiązków, dlatego w naszym stosunku do tego czasu tak ważny jest sposób przekazywania prawd. Dużym zaskoczeniem była dla nas sama forma spotkań, podejście i zaangażowanie Prowadzącej, które znacząco odbiegały od doświadczeń z poprzednich lat.
Pierwszy dzień spędziliśmy na poznawaniu i rozważaniu życiorysu Brata Alberta. Siostra chciała udowodnić nam że w dzisiejszych czasach zbyt wiele uwagi poświęcamy sobie i swoim potrzebom. Aby zaangażować młodzież i pokazać im jak bardzo jest skupiona na własnych przyjemnościach, odbyły się prace w grupach. Zadanie, polegające na wypisaniu 150 najbardziej potrzebnych do życia przedmiotów, przekonało nas do tego, jak trudne jest życie w ubóstwie.
Drugiego dnia rekolekcji odbyła się rozmowa z osobami świeckimi, które dały nam świadectwo wiary. Ludzie ci pokazali, że pomimo trudnych momentów i ciężkich doświadczeń trwają w miłości do Boga. Udowodnili, że nawet jeżeli odwrócimy się od Niego w chwili załamania, to wystarczy jeden impuls, jedna osoba by zmienić nasz światopogląd, a nawet nas samych.
Dzień trzeci i zarazem ostatni miał za zadanie przypieczętować nasze przemyślenia i postanowienia wielkopostne. Upłynął na modlitwie, śpiewie i autorefleksji. Wizyta w Sanktuarium Ecce Homo wprowadziła nas w zadumę i poczucie obecności oraz miłości Boga.
Te trzy dni, pozornie mało dla ludzi pozbawionych wiary, dla nas były czasem zmiany, głębszego poznania Boga oraz samego siebie.
Zofia Baś i Gabriela Świder IA
Klasy drugie
Między 22.03 – 24.03 przeżywaliśmy czas rekolekcji. Prowadzone były przez osoby świeckie należące do wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic. Każda prelekcja zostawiała nas ze świadectwem wiary kolejnej osoby. Pomysł, żeby powierzyć nasze rekolekcje osobom z tej wspólnoty, był jak najbardziej trafiony ponieważ to właśnie tacy ludzie trafiają do młodzieży licealnej najlepiej. Młodzieży, która powoli wkracza w dorosłe życie i zaczyna borykać się z wieloma trudnościami, które mogą odsunąć ich od Boga. Świadectwa dawały wiele do myślenia ze względu na szeroki rozstrzał w stylach życia przed nawróceniem. Od pogoni za karierą i ziemskimi przyjemnościami, po alkoholizm. Nasi prowadzący uświadomili nam, że w pędzie dorosłego życia warto znaleźć czas dla Boga, aby nie zatracić siebie samego. Myślę, że słowa tych ludzi, którzy nie są kapłanami poczyniły w naszych sercach wiele zmian i mam nadzieję, że następne rekolekcje każdy z nas spędzi z Bogiem, a nie szukając Go.
Michał Owsiak 2F
Codziennie, oprócz piątku, pracowaliśmy w dwóch grupach. W środę pierwsza grupa miała godzinne spotkanie z panem Markiem i Panią Wiolą ze wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic, która zajmuje się szeroko rozumianą ewangelizacją i pomocą ludziom ulicy. Przedstawili nam oni historię i cele wspólnoty, a także opowiedzieli historię o Synu Marnotrawnym, okraszając to historiami z prawdziwego życia. Następnie mieliśmy rozmowę z Panem Wojciechem i Panią Martą - małżeństwem, które poza swoimi świadectwami podzieliło się z nami refleksją na temat rodziny, relacji damsko męskich i przede wszystkim na temat sztuki wyboru - wyboru Chrystusa, wyboru pomiędzy dobrem a złem.
W czwartek nasza grupa (abc) rozpoczęła od spotkania z Panem Jakubem - dr. hab. fizyki z UJ. Opowiedział nam on swoją historię, w której pierwszoplanową rolę grała samotność, wykluczenie, brak sensu i rozpaczliwe poszukiwanie szczęścia, które odnalazł w Bogu, wspólnocie Dobrego Pasterza i rodzinie, grającej teraz w jego życiu pierwsze skrzypce.
Jakub Ciepły 2a
Klasy trzecie
Do tegorocznych maturzystów zawitała na rekolekcje Pijarska Wspólnota Wiary z parafii z Rzeszowa wraz z proboszczem o. Tomaszem Jędruchem – niegdysiejszym duszpasterzem krakowskiego LOZP. W czasie tych trzech dni maturzyści słuchali konferencji o. Tomasza oraz uczestniczyli w spotkaniach w grupach prowadzonych przez pary rekolekcjonistów, którzy dzielili się swoim doświadczeniem życiowym. Nie zabrakło też wspólnej modlitwy i śpiewu – adoracji Jezusa na krzyżu, w Najświętszym Sakramencie i w płomieniu świecy, drogi krzyżowej oraz Eucharystii. Głównymi tematami rekolekcji były: wspólnota – w kontekście małżeństwa, życia parafii oraz pijarów – wybory życiowe, oraz droga do prawdziwego szczęścia. Czuło się życzliwą atmosferę spotkań, a naturalność, otwartość i serdeczność rekolekcjonistów ujęła bardzo uczniów klas trzecich – choć na pewno nie było to zadanie łatwe dla małżeństw, które pierwszy raz prowadziły tego rodzaju spotkania. Nie ulega wątpliwości, że były to bardzo owocne rekolekcje zarówno dla uczniów, jak i samych rekolekcjonistów - pozostaje nadzieja, że będzie jeszcze kiedyś okazja do spotkania i rozmowy.
Julia Palkij 3B