Cząstki elementarne

Cząstki elementarne

Grupa uczniów z naszego liceum (z klas matematyczno-fizyczno-informatycznych oraz medycznych) brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics.
Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przy wsparciu Komitetu Fizyki PAN, zorganizował warsztaty w 4 miastach: Krakowie, Kielcach, Tarnowie i Sosnowcu.


Fizyka cząstek elementarnych zajmuje się najbardziej podstawowymi składnikami materii i oddziaływaniami między nimi. Badania w tej dziedzinie prowadzone są przy użyciu akceleratorów pozwalających przyspieszać i zderzać cząstki naładowane. Największy z akceleratorów na świecie - Wielki Zderzacz Hadronów (LCH) w CERN od końca 2009 r. dokonuje pomiarów przy najwyższej energii dostępnej w laboratorium. W lipcu 2012 r. eksperymenty ATLAS i CMS ogłosiły odkrycie nowej cząstki, bozonu Higgs'a, będącego kluczowym elementem dotąd brakującym w Modelu Standardowym oddziaływań między cząstkami. Istnienie bozonu Higgsa było postulowane w teoriach wyjaśniających niezerową masę innych cząstek. Eksperymenty na LHC dostarczyły więc potwierdzenia tych teorii, dzięki czemu ich twórcy, François Englert i Peter W. Higgs, otrzymali  Nagrodę Nobla w 2013 r.


Poniżej krótka relacja uczniów LOZP-uczestników warsztatów:


6 marca 2017  uczniowie z 4 szkół (dwóch krakowskich-V LO i LOZP,  liceum z Bochni i liceum z  Myślenic) spotkali się na wspólnych Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Warsztaty prowadzone były przez pracowników naukowych Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie. Zajęcia rozpoczęły się wykładem wprowadzającym w temat cząstek elementarnych oraz nowoodkrytej cząsteczce- bozonie Higgsa. Następnie zostaliśmy poinstruowani  jak samodzielnie przeprowadzić  doświadczenie. Po ukończeniu instruktażu zaczęły się zajęcia praktyczne. Mięliśmy okazję  skorzystać z programu, za pomocą którego mogliśmy wykazać istnienie wyżej wspomnianego bozonu Higgsa.  Mogliśmy sami wypróbować poznane metody poszukiwania cząstek elementarnych. Po ukończeniu badań, odbyła się wideokonferencja z grupami ze szkół z innych krajów oraz naukowcami z CERNU. Podczas wideokonferencji, która przebiegała w języku angielskim zostały omówione wyniki badań, naukowcy odpowiedzieli również na pytania zadawane przez uczestników. Cała konferencja przebiegała w sympatycznej atmosferze. Wykładowcy z dużym zaangażowaniem opowiadali o prowadzonych badaniach, a naukowcy z CERN dostarczyli nam odpowiedzi na nurtujące pytania. Warsztaty bardzo się podobały wszystkim uczestnikom i były doskonałą okazją do poznania  nowych ciekawych faktów z dziedziny fizyki.