Postać Zbigniewa Herberta, wybitnego poety, eseisty i dramaturga, jest z pewnością wszystkim bardzo dobrze znana. Klasa 3A miała jednak możliwość poszerzenia swojej wiedzy o jego twórczości oraz poznania „sekretów” kryjących się pomiędzy wersami utworów autora. Wszystko to było możliwe dzięki wykładowi przeprowadzonemu przez pana Józefa Ruszara- filologa, filozofa, publicystę, wykładowcę akademickiego, a przede wszystkim specjalistę zajmującego się dziełami Herberta.
Tego dnia, uczniowie zapoznali się z interpretacją trzech wierszy: „Hakeldama”, „Epizod z Saint-Benoît”, „Jonasz” oraz jednego opowiadania (zwanego apokryfem literackim) pt. „Portret w czarnych ramach”. Już ta, wydawać by się mogło, niewielka ilość utworów pozwoliła na spojrzenie z innej perspektywy, na twórczość poety. Zaskakującym dla niektórych był fakt, iż każde dzieło posiada realne źródło inspiracji np. miejsce czy postać literacką oraz to, że istnieją utwory, których zrozumienie może sprawić trudności przez występowanie w nich pojęć z dziedziny ekonomii.
Dzięki wykładowi klasa 3A nie tylko poszerzyła swoją wiedzę, lecz miała możliwość zobaczenia prawdziwej pasji i radości, jaką można czerpać z literatury oraz ile trudu trzeba włożyć, aby w pełni ją zrozumieć.
Kinga Kaźmierczyk klasa 3a
W bibliotece są dostępne prezentacje z wykładu.