Święto sztuki

Święto sztuki

Po pierwsze: jedną z rzeczy odróżniających nas od naszych czworo-, sześcio- i ośmionożnych, latających, pływających i pełzających starszych braci jest to, że jako jedyny gatunek zasiedlający trzecią planetę od Słońca uprawiamy sztukę – czyli marnujemy swój czas na tworzenie bądź wykonywanie rzeczy na pierwszy rzut oka potrzebnych tylko do tego, by się podobały (to wielki królewiecki filozof, Immanuel Kant, napisał, że piękne jest to, co się bezinteresownie podoba).

Po wtóre: kolejna różnica między nami, ludźmi, a naszymi czworo- (etc.) braćmi polega na bardzo specyficznej, niesłychanie ludzkiej praktyce pamięci, polegającej na różnych formach utrwalania naszych zmarłych (tam, gdzie pojawiają się najstarsze ślady człowieczej cywilizacji i kultury, tam też znajdujemy groby – pierwsze znaki metafizycznej intuicji, że nasze życie nie kończy się wraz ze śmiercią naszego ciała).

 

Te dwa najgłębsze wymiary człowieczeństwa spotykają się w naszej Szkole na dorocznej Gali Konkursu Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut – to szczególne święto, w tym roku celebrowane już po raz piąty (szóstą edycję miał też Wieczór Artystyczny, którego Gala stanowiła najważniejszą część), zgromadziło nas na holu Liceum we wtorkowy wieczór 13 czerwca. Uczniowie szkoły, wstępując w szranki na polu literatury, plastyki i muzyki, pielęgnują w ten sposób pamięć Patronki Konkursu, naszej przedwcześnie zmarłej absolwentki – pełnej niespożytej energii, aktywnej naukowo, sportowo, ale też właśnie artystycznie Weroniki.

Konkurs tegoroczny stał na niezwykle wysokim poziomie, co zaowocowało długą listą nagrodzonych i wyróżnionych. Wymieńmy zatem... Oliwia Prochowska z klasy 2d za „Portret mojego dziadka” otrzymała nagrodę w kategorii prac plastycznych; Anna Grzybczyk, uczennica klasy 1d, wykonawczyni piosenki „Znów wędrujemy” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i muzyki Grzegorza Turnaua, zwyciężyła w kategorii muzyka; Zuzanna Cyunel (klasa 1f) to tryumfatorka kategorii literackiej, w której zaprezentowała się z opowiadaniem „Śpiew skowronka” i wierszem „Zasady dynamiki literackiej”. Jury wyróżniło też: Joannę Piwko (klasa 2d, praca „Przystań”, kategoria: plastyka), Magdalenę Tułowiecką (klasa 2d, wiersz „Kolej rzeczy”, kategoria: literatura), Jana Szerockiego (klasa 2f , piosenka „Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem”, wykonana z fortepianowym akompaniamentem Magdaleny Szerockiej, kategoria: muzyka), Tobiasza Śliwę i Adama Dobka (klasa 2b, piosenka „Zacznij od Bacha”, kategoria: muzyka). Tobiasz i Adam otrzymali też za swoją brawurową (dwa głosy męskie, fortepian i klarnet) interpretację jednego z najsłynniejszych szlagierów Zbigniewa Wodeckiego nagrodę publiczności.

Oprócz Gali (w której nagrody fundują Rodzice Weroniki), nasze szkolne święto sztuki obejmowało też prezentację całorocznej pracy tych licealnych kół i warsztatów, które właśnie sztuce są poświęcone... Wielkim finałem wieczoru był długo oczekiwany powrót teatru pana Wojciecha Kopaczyńskiego, który przedstawił wdzięcznej publiczności śmieszno-strasznego „Grzegorza Dyndałę czyli męża pognębionego” Moliera.