Patrocinium i theatrum

Patrocinium i theatrum

24 listopada, w piątek – na dwa dni przed właściwą datą wydarzenia – obchodziliśmy w naszej Szkole Patrocinium - Święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza. O duchowym – czyli, jakby na to nie patrzeć, najważniejszym – sensie tego dnia przypomniał nam o. Radosław Boboń w okolicznościowej prezentacji wzbogaconej poruszającym świadectwem jednej z uczennic. A potem rozpoczęliśmy Szkolny Przegląd Kabaretowo-Teatralny, który już po raz szósty (czyli śmiało można powiedzić, że tradycyjnie) uświetnia w Liceum ten szczególny dzień.

 

W tym roku zdecydowanie dominowała forma kabaretowa – teksty autorskie, skupione na spojrzeniu z przymrużeniem oka na szkolną codzienność, choć nie brakowało też przedsięwzięć znacznie bardziej ambitnych: śmiałych interpretacji klasyki polskiego dramatu, a nawet prób eksperymentalnych, z pogranicza sceny i filmu. W przeglądzie wzięły udział zespoły z wszystkich klas pierwszych i drugich – co oznacza, że dla każdego oczywistym był doniosły wspólnotowy wymiar całego zamierzenia.

Jury postanowiło przyznać następujące nagrody: za najlepszy spektakl uznano „Zem/stę” na podstawie dramatu Aleksandra Fredry w wykonaniu klasy 1c, wyreżyserowaną przez Paulinę Ziębę i Sebastiana Romaniuka; drugie miejsce zajął „Scenariusz dla trzech aktorów” na motywach sztuki Bogusława Schaeffera w reżyserii Julii Turczynowicz-Suszyckiej i w interpretacji klasy 2a (aktorzy biorący udział w tych dwóch spektaklach podzielili też między siebie laury indywidualne: Julia Turczynowicz-Suszycka została nagrodzona za najlepszą rolę żeńską, kreację Macieja Radeckiego z klasy 1c uznano za najbardziej przekonującą rolę męską). Trzecim miejscem podzieliły się klasa 1d („#Wesele” według Stanisława Wyspiańskiego wyreżyserowane przez Aleksandrę Dziadzio) i 2b („Znowu ta 1b” w reżyserii Piotra Jarosza). Nagroda za najlepszy plakat powędrowała do klasy 2f („Krwawa rozgrzewka”, film wyreżyserowany przez Jeremiego Kielara).