Olimpijskie ferie w mieście - relacja

Olimpijskie ferie w mieście - relacja

W drugim tygodniu ferii zimowych  Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego przy wsparciu uczniów Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów oraz Gimnazjum Ojców Pijarów (animatorów-wolontariuszy) zorganizowała Olimpijskie Ferie w Mieście. Tym razem miały one miejsce w Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów (ul. M. Dzielskiego 1). Wzięło w nich udział 30 dzieci w wieku od 7- 13 lat. Każdego dnia na dzieci czekali entuzjastycznie nastawieni wychowawcy, animatorzy i kierownik kolonii, a także bułka, ciepły posiłek i moc atrakcji z rywalizacją medalową w tle.

 

 

 

 

 

 

Już pierwszego dnia dzieci podzielone zostały na drużyny, każda z nich pod okiem wychowawców i animatorów wymyślała swoją nazwę, hasło bojowe, regulamin, a jedna z nich nawet piosenkę bojową. Od tego momentu rozpoczęła się miedzy drużynami rywalizacja medalowa. Po zabawach integracyjnych i sportowych nadszedł czas na pierwszy konkurs drużynowy w 3 konkurencjach przygotowany przez animatorów, pierwsza dotyczyła diety dla sportowców (dzieci miały za zadanie skonstruować dietę odpowiedną dla sportowców uprawiających różne olimpijskie sporty), druga rozpoznawania sportowców, a trzecia skompletowania ubioru sportowców z różnych dziedzin olimpijskich. Liczył się czas oraz poprawność odpowiedzi i na ich podstawie przyznano pierwsze medale. Dzień zakończył się zajęciami sportowymi, plastycznymi oraz graniem w planszówki z rywalizacją drużynową naszej kadry olimpijskiej skoczków w tle .

Drugiego dnia odbyła się wycieczka na dwa stadiony sportowe w Krakowie, Stadion Miejski im. Henryka Reymana oraz Stadion Cracovii im. Józefa Piłsudskiego. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia pierwszego z nich pod czujnym okiem pracowników stadionu, którzy z ogromną pasją i zaangażowaniem opowiadali o historii stadionu oraz oprowadzali po nim dzieci. O historii i losach Stadion Cracovii opowiedział uczestnikom ferii jeden z wychowawców. Wiedza ta potrzebna była dzieciom w drugiej konkurencji medalowej, która odbyła się po pysznym obiedzie. Dzieci bez pomocy wychowawców musiały zmierzyć się z ogniem pytań przygotowanych przez animatorów. W tej rywalizacji mieliśmy do czynienia z remisem- przyznano jedne złoty i dwa srebrne medale.

 


Trzeci dzień minął uczestnikom pod znakiem obwarzanka. Podczas wizyty w Żywym Muzeum Obwarzanka, dzieci miały możliwość samodzielnego przygotowania i upieczenia obwarzanka, oczywiście pod czujnym okiem pracowników muzeum, wychowawców i animatorów. Obwarzanki przez nich przygotowane przybierały różne formy i kształty czasem znacznie odbiegające od oryginału   Każdy otrzymał swoje dzieło, które mógł zabrać do domu, a następnie odbyła się obwarzankowa uczta. Po powrocie do Szkoły Podstawowej obyła się kolejna rywalizacja medalowa tym razem dzieci musiały ładnie ozdobić jak najwięcej wzorów obwarzanków, następnie jury oceniało przygotowane dzieła. Ale to nie był koniec atrakcji tego dnia, ponieważ animatorzy przygotowali grę terenową o nazwie Scooby Doo. Dzieci pod czujnym okiem wychowawców stawali do różnych konkurencji (np. quizu na spostrzegawczość, rywalizacji sportowej po to by  uwolnić Scoobego.
Czwartek rozpoczęliśmy od gier i zabaw na sali gimnastycznej, dzieci miały możliwość wyszalenia się i zmierzenia się w rozgrywkach sportowych co sprawiło im wiele radości. Po posiłku uczestnicy Ferii udali się do Galerii Figur Stalowych, gdzie mieli możliwość zobaczenia swoich ulubionych postaci z filmów w nietuzinkowych formach i rozmiarach oraz wsiąść do samochodu marzeń. Po obiedzie przyszedł czas na wyciszenie.
Ostatni dzień ferii również pełen był atrakcji. Dzieci oraz animatorzy uczestniczyli w przygotowanych przez KrakTech, warsztatach z robotyki. Mogli oni podczas nich samodzielnie skonstruować robota z klocków i go zaprogramować, a następnie sterować działaniami robota humanoidalnego. Okazało się, że warsztaty te przypadły do gustu zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Po ich zakończeniu nastąpiło rozdanie pucharów dla drużyn oraz nagród indywidualnych dla dzieci (medali, książek i słodyczy). Dzieci zareagowały na to niezwykle entuzjastycznie. Nie zapomnieliśmy również o niespodziankach dla animatorów oraz wychowawców. Dzień zakończył się zajęciami sportowymi oraz tańcami pijarskimi.
Fundacja pragnie w tym miejscu podziękować wszystkim uczestnikom ferii oraz ich rodzicom za chęć wzięcia udziału w tym wydarzeniu, animatorom (wolontariuszom – uczniom Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów oraz Gimnazjum Ojców Pijarów) za entuzjazm, pomoc oraz ogrom pracy jaki włożyli w to aby te ferie przebiegły w tak dobrej atmosferze oraz kadrze za ich trud, wysiłek oraz uśmiech obecne przed feriami oraz w ich trakcie.