Zaproszenie na dzień otwarty

Serdecznie zapraszamy na dzień otwarty. Odbędzie się on w sobotę 20 kwietnia 2024 r.

Szczegóły już wkrótce.

Już teraz zachęcamy do zapoznania się z OFERTĄ REKRUTACYJNĄ na nowy rok szkolny.

Ranking liceów w Polsce

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w tegorocznym ogólnopolskim rankingu liceów miesięcznika „Pespektywy” opublikowanym 11 stycznia 2024 r. zajęliśmy 5.  miejsce w województwie małopolskim (na 132 sklasyfikowane licea). W klasyfikacji ogólnopolskiej uplasowaliśmy się  na 56. miejscu, awansując z 126. miejsca w roku 2023, zaś w rankingu maturalnym zajęliśmy 49. miejsce. Cieszymy się z tego, gdyż jest to bez wątpienia wielki sukces naszych ubiegłorocznych Absolwentów. Gratulujemy im oraz dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu za solidną pracę!

3. edycja szkolnego turnieju tenisa stołowego

Zakończyła się 3. edycja szkolnego turnieju tenisa stołowego. W marcu rywalizowało między sobą 24 zawodników. Zacięte mecze wyłoniły finalistów. Czwarte miejsce zajął debiutant: Piotrek Magdziarz z klasy1. Podium kolejno obsadzili:

I miejsce: Adam Stochel

II miejsce: Filip Dziubiński

III miejsce Rafał Guzik

Tajniki inflacji

W miniony czwartek (21.03.2024) wybraliśmy się pod opieką pani prof. Anny Lawand na Uniwersytet Ekonomiczny, aby jako uczniowie klasy o profilu ekonomiczno - prawnym jeszcze wnikliwiej niż w szkole poznać zasady działania inflacji.

Zbieranie (nauczycielskie)

Czas rekolekcji winien być czasem szczególnego przemyślenia wiary nie tylko dla uczniowskiej, ale też dla nauczycielskiej części naszej wspólnoty. Co prawda grono pedagogiczne nie ma trzydniowych rekolekcji, owego „ponownego zbierania”, o którym była mowa w tej kronice niedawno (warto przypomnieć, że dla pijarskich nauczycieli przeznaczona jest za to bogata oferta intensywnych, tygodniowych spotkań rekolekcyjnych w wakacje), ale tradycyjnie już spotyka się ono na adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia.

Żegnamy panią Barbarę Garbacz

Z żalem zawiadamiamy, że zmarła pani mgr Barbara Garbacz, związana przez wiele lat z naszym liceum, gdzie prowadziła szkolną kawiarnię.

Uczniowie z lat 90. XX wieku oraz początku XXI i nauczyciele - najdłużej związani ze szkołą pijarską - zapamiętali Ją jako osobę życzliwą, pełną serdeczności, wielkiej kultury i ciepła.

Pouczająca godzina wychowawcza

18 marca klasa 4d gościła na swojej lekcji wychowawczej pana dr. hab. Wojciecha Solarza - pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego młodzi pasjonaci biologii zobaczyli, jak wiele radości może sprawiać praca w zawodzie przyrodnika.

Zbieranie

Nasi duszpasterze zawsze podkreślają, że obchodzony corocznie w Liceum czas rekolekcji wielkopostnych to najważniejszy w każdym roku szkolnym moment pracy formacyjnej. Czemu jest on jednak tak ważny? Odpowiedzią na to – może tylko częściową, ale jednak szczególnie chyba celną – jest to, co kryje się w samej łacińskiej etymologii słowa „rekolekcje”.

Siedmiu Wspaniałych

W środę - 13 marca - odbyła się w szkole akcja krwiodawstwa. Zgłosiło się 16 uczniów, ale tylko siedmiu z nich zostało dopuszczonych przez lekarza do oddawania krwi. Dziękujemy. Gratulujemy odwagi. Mamy nadzieję, że to Wasze pierwsze, ale nie ostatnie spotkanie z krwiodawstwem.

Jan, Szymon, Bartosz i Julian w finale!

Bartosz Stańczyk i Julian Twardy (z klasy 4b) awansowali do finału Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki, natomiast Jan Hadam (z klasy 3b) oraz Szymon Pietruszka (z klasy 4b) z fizyki. Serdecznie gratulujemy sukcesu uczniom  i ich opiekunom naukowym: pani prof. Katarzynie Piórek, pani prof. Jadwidze Bendo oraz panu prof. Wiesławowi Mroszczykowi! Panowie - trzymamy za Was kciuki:)

Przedsiębiorcza Madzia

Z ogromną radością informujemy, że do etapu okręgowego XIX Olimpiady Przedsiębiorczości przeszła Magdalena Brzóska (kl. 3a). Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukces w kolejnych zmaganiach.

Mikroskopii ciąg dalszy

Dlaczego tonik Schweppes świeci w ciemności?
Co kryje się tak naprawdę za czarnym wydrukiem?
Jak sprawić, by kwas cytrynowy pokazał nam swoje krystaliczne oblicze?