Wiadomości

Sukces chemików

Sukces chemików

24 lutego czworo uczniów klasy 4d mierzyło się z testem konkursowym w ramach drugiego etapu Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Fundacją Nauka i Wiedza.
Możemy się pochwalić, gdyż  Bartłomiej Krzan awansował do finału tej Olimpiady. Gratulujemy Mu i życzymy powodzenia podczas dwudniowej finałowej rozgrywki, która odbędzie się na Wydziale Chemii UJ.

Biol-chem Dzień Kobiet świętuje w laboratorium:)

Biol-chem Dzień Kobiet świętuje w laboratorium:)

W ubiegłą środę, 8 marca, uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowanych w ramach patronatu tego Wydziału nad klasą medyczną. Tematem wykonywanego ćwiczenia była chromatografia - czyli technika rozdziału mieszanin, wykorzystująca różnice w budowie poszczególnych cząsteczek, przekładające się m.in. na ich podobieństwo do substancji

Nasi w finale!

Nasi w finale!

Kolejne wspaniałe wieści: Karol Badura, Gabriela Solich i Paweł Knot (4b) awansowali do etapu finałowego Olimpiady O Diamentowy Indeks AGH. Gratulujemy i liczymy na kolejne sukcesy!
Nasze matematyczne diamenty

Nasze matematyczne diamenty

Z dumą donosimy, że laureatami Olimpiady o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej zostali

I Stopień
Paweł Knot
Karol Badura

II Stopień
Gabriela Solich

III Stopień
Konrad Żebro
Wiktor Waksmundzki

Serdecznie gratulujemy!

Przedsiębiorczy Antoni

Przedsiębiorczy Antoni

Miło nam poinformować, że Antoni Domagała (4a) przeszedł do etapu centralnego XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości. Gratulujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnym etapie tego prestiżowego konkursu, który odbędzie się już w kwietniu. 

Regino - gratulujemy!

Regino - gratulujemy!

W sobotę - 4.03 - odbyła  się część ustna II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do której zakwalifikowało się jedynie 20 uczniów liceów krakowskich. Regina Opałka - uczennica klasy 4c - znalazła się w wąskim gronie 12 osób, które pomyślnie przeszły ten etap olimpiady. Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki!!

Pijarskie Spotkanie Edukacyjne, Warszawa 3-4 marca 2023

Pijarskie Spotkanie Edukacyjne, Warszawa 3-4 marca 2023

Ojciec Dyrektor Sławomir Dziadkiewicz oraz nasze Panie Profesor Sylwia Ząbczyk, Anna Lawand, Karolina Knapik-Bieniek, Iwona Dyrdzik-Skompińska i Katarzyna Piórek w pierwszy weekend marca wzięli udział w kolejnym już Pijarskim Spotkaniu Edukacyjnym. Tym razem odbyło się ono w pijarskiej szkole podstawowej na warszawskich Siekierkach i  było poświęcone zagadnieniom psychologicznym w pracy z uczniami. Każdy nauczyciel uczestniczył w dwóch warsztatach- wybranych z kilku propozycji. 

Kuba w ścisłej czołówce

Kuba w ścisłej czołówce

W Mistrzostwach Małopolski, które odbyły się 2 marca ,  nasz czołowy snowboardzista - Jakub Zając - zajął VI miejsce w Małopolsce! Gratulujemy ogromnego sukcesu!

Nasi alpejczycy

Nasi alpejczycy

 28.02.23 odbyła się Licealiada w narciarstwie alpejskim. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Zofia Sajdak (1a), Dagmara Kafel (4d), Oliwia Kaleta (3b), Krzysztof Sajdak (2b),  Mateusz Kafel (3d), Michał Wielgus (3b).
Wszyscy ukończyli slalom, a Zofia, Krzysztof i Mateusz zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich!
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla całej reprezentacji :-) oraz opiekuna wyjazdu pani prof. Almy Rzoncy - Biel!

Strażnik (Jacek Bałys, †26.02.2023)

Strażnik (Jacek Bałys, †26.02.2023)

Tak, właśnie strażnik – bo wystarczyło przekroczyć próg sekretariatu, by poczuć, że pan Jacek Bałys jest kimś znacznie więcej niż tylko sekretarzem Liceum. Dbanie o dokumentację, pomoc w załatwianiu interesów uczniów i nauczycieli, koordynowanie pracy dyrekcji – oczywiście zajmował się tym wszystkim, zawsze skrupulatnie, zawsze na czas i zawsze tak, by wszyscy zainteresowani byli maksymalnie zadowoleni. Ale było coś ponad to – zżycie się z miejscem pracy, wykraczające daleko poza zwykły zakres obowiązków zaangażowanie w szkolną codzienność, widoczna w każdej wykonywanej przez pana Jacka czynności opiekuńczość i życzliwość, jakaś trudno uchwytna czułość, z którą traktował Szkołę... 

 Wędrówka ku wędrującym obrazom

Wędrówka ku wędrującym obrazom

23 lutego grupa naszych licealistów (klasa 2C i uczestnicy Warsztatów Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego) pod opieką pana Przemysława Rojka udała się do krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury na wystawę „Wędrujące obrazy” Małgorzaty Mirgi-Tas. Artystka powoli wyrasta na jedną z najważniejszych ambasadorek polskiej sztuki za granicą – choć jej prace podejmują jeden z najtrudniejszych dla polskiej tożsamości tematów, a mianowicie obecność (i nieobecność) Romów.

Świadomość

Świadomość

Mszą Świętą połączoną z obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęliśmy – jak się godzi – tegoroczny czas Wielkiego Postu. A z czym się kojarzy Wielki Post? Wiadomo: z powagą (może nawet smutkiem), z wyrzeczeniem, z rezygnacją z wielu zwykłych przyjemności.