Drodzy Uczniowie!
W imieniu Samorządu Uczniowskiego serdecznie zapraszamy na niezwykłe wydarzenie, które przeniesie nas w świat filmowych emocji i niezapomnianych przygód. Zanurzymy się w świat, w którym każda latarnia uliczna staje się reflektorem a każdy uśmiech - kadrem z czołowego filmu - Andrzejki 2024!
Przygotujcie się na niezapomniane chwile pełne tańca, zabawy i rywalizacji, które odbędą się w czwartek, 28 listopada, w godzinach 17:00 - 21:00.
Pośród intensywnego okresu listopadowej nauki, jak co roku, oddech dał długi weekend Święta Niepodległości. Zgodnie z tradycją naszej szkoły organizowany jest wtedy trzydniowy wyjazd w góry. Jednak w tym roku wyjątkowo nie do Łapsz Niżnych, lecz do położonej niedaleko miejscowości - Czarnej Góry.
To wyzwanie skusiło 16 odważnych wędrowników, którzy wyruszyli na podbój wzniesień Spisza.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości – sto sześć lat temu, po ponad wieku nieistnienia – było z pewnością cudem, o który modliły się, za którym tęskniły, którego pragnęły pokolenia; wszystkie niezwykłe zbiegi okoliczności, dzięki którym owa niepodległość mogła się ziścić, sprawiają, że myśl o cudzie wcale nie wydaje się taka niedorzeczna. Ale przecież niepodległość to też dzieło konkretnych ludzi, ich trudu i ofiar – nie byłoby jej, gdyby nie krew powstańców i żołnierzy, gdyby nie mrówczy trud dyplomatów i społeczników.
W dniach 23-24 listopada 2024 roku w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się Festiwal Miejsc i Podróży GEOGRAFICA.
Wydarzenie organizowane jest w 175. rocznicę powstania Instytutu Geografii Gospodarki Przestrzennej UJ i ma na celu promocję geografii, edukację oraz inspirowanie uczestników do odkrywania nowych miejsc, kultur i różnych form podróżowania. ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W TYM WYDARZENIU!
Tuż przed Wszystkimi Świętymi – jak zawsze – jako wspólnota szkolna wspominamy tych nauczycieli, uczniów i pracowników Szkoły, którzy poprzedzili nas w powrotnej drodze do Domu, w którym jest mieszkań wiele. Po raz kolejny zatem wyruszyliśmy delegacją Liceum (z kwiatami, światłem i modlitwą) na miejsca doczesnego spoczynku naszych drogich Zmarłych, by potem spotkać się (oczywiście we wspólnocie z nimi) na Mszy Świętej dedykowanej ich pamięci.
Dziś, w dniu Wszystkich Świętych, z głębi serca oddajemy hołd naszym ukochanym zmarłym pracownikom, absolwentom oraz uczniom. Pamiętamy o nich z miłością i szacunkiem, podziwiając ich wkład w naszą społeczność. Ich dziedzictwo jest dla nas inspiracją, a ich wspomnienie stanowi fundament naszej szkoły.
Jeśli nie we wszystkich, to w znakomitej większości dzieł pijarskich na całym świecie dwudziesty piąty dzień każdego miesiąca jest jakąś formą upamiętnienia naszego Świętego Założyciela – na pamiątkę tamtego dwudziestego piątego dnia sierpnia 1648 roku, kiedy to z Wiecznego Miasta do nieskończenie bardziej wiecznego Domu Ojca przeniósł się sędziwy Józef Kalasancjusz.
W dniach 23-25 października klasy 2b i 2c pod opieką prof. Małgorzaty Dziedzic, prof. Sylwii Ząbczyk i prof. Agnieszki Grodeckiej wybrały się na wycieczkę do Sandomierza i Kazimierza Dolnego. Wyruszyliśmy wczesnym rankiem w kierunku Kazimierza Dolnego.
Tanecznym sukcesem może się pochwalić Alex Myciński, który 12 października w Dąbrowie Tarnowskiej wraz ze swoją partnerką wytańczył I miejsce w tańcach standardowych. NA tych samych zawodach II miejsce zdobyli w tańcach latynoamerykańskich w klasie tanecznej 14-15 lat .
Franek Bal natomiast w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w konkurencji Pistolet pneumatyczny MIX zajął IV miejsce. Gratulujemy sukcesów i niezmiennie trzymamy kciuki za dalsze!
21 października grupa naszych uczniów udała się do Teatru Słowackiego na pierwsze warsztaty teatralne, których celem jest pogłębiona analiza tekstu w kontekście pracy aktorskiej. Tegoroczna edycja warsztatów poświęcona jest interpretacji "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Każdy uczestnik zajęć otrzymał od Teatru swój własny egzemplarz tej książki.
A co to takiego? PZIKK - Pijarskie Zwiedzanie Integracyjne Koryta Krakowa, czyli spływ kajakowy rzeką Wisłą.
Popłyniemy wygodnymi i stabilnymi kajakami dwuosobowymi i będziemy oglądać Kraków z innej perspektywy!
Zapraszamy wszystkich - nawet początkujący kajakarze dadzą radę.
Jest to jedyna i niepowtarzalna szansa, żeby podziwiać Wawel z wody.
Termin: 16.11.2024.
We wtorek, 15 października, uczniowie klasy 3e już po raz drugi w tym roku szkolnym udali się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by odbyć zajęcia laboratoryjne w ramach patronatu wspomnianej uczelni nad klasą medyczną.
Tym razem zadania wymagały od adeptów chemii większej dokładności przy jednoczesnym wysokim tempie pracy. Główną rolę podczas tych zajęć grały kwasy i zasady oraz reakcje zachodzące pomiędzy nimi.