W piątek, 13 grudnia czuwamy w adwentowym klimacie. Zapraszamy uczniów, absolwentów i ich rodziny.
Przedstawiamy ostatnie sukcesy naszych uczniów w dziedzinie historii i wiedzy o społeczeństwie:
- Michał Kogut 2a i Antoni Palasz 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Historycznej
- Filip Szwejkowski 2b i Franciszek Hausner 3b awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Filip Szwejkowski 2b i Tadeusz Kiszka 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Solidarności
- Andrzej Zalejski 1bp awansował do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach olimpijskich!
We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.
Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.
Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.
Kolejne czuwanie, które odbyło się w niedzielę 24 listopada poprowadził o. Tomasz Abramowicz. Tym razem było o naszych pragnieniach, z którymi poszliśmy na Adorację Pana Jezusa, a po niej agapa, naturalnie nie mogło się obyć bez czegoś do picia - herbaty i kakao. Następnie młodzież spotkała się w małych grupach na dzieleniu się wiarą.
Na kilka dni przed świętem opieki św. Józefa Kalasancjusza na holu szkoły pojawiły się plakaty z sentencjami Świętego przygotowane przez poszczególne klasy.
27 listopada 2019 roku będziemy świętować Dzień opieki św. Józefa Kalasancjusza.
W ostatnią niedzielę listopada zapraszamy uczniów i absolwentów wraz z rodzinami na czuwanie z Jezusem i Samarytanką przy studni.
Zapraszamy Rodziców Uczniów Liceum na zebranie, które odbędzie się dnia 15 listopada 2019 o godzinie 18.00. W planie:
Zapraszamy!
10 października w naszej Szkole odbyły się otrzęsiny dla klas pierwszych. Impreza trwała od 17:00 do 21:00. Na uczestników czekały atrakcje takie jak gra obejmująca całą szkołę, dzięki której nowi uczniowie mogli lepiej poznać sale, w których nie mają na co dzień lekcji.
Opublikowano właśnie najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w szkołach średnich (tzw. wskaźnik EWD). Wskaźnik pozwala ocenić efektywność kształcenia danej szkoły.
W zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nasze Liceum uplasowało się na drugim miejscu w Krakowie po V LO.
Więcej informacji- na stronie Dziennika Polskiego