Wiadomości

Studentka UJ z klasy 3d!

Studentka UJ z klasy 3d!

Z dumą informujemy, że wśród uczniów 3d jest uczennica, która jest już szczęśliwą posiadaczką indeksu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Anna Grabowska samodzielnie przygotowała się do konkursu wiedzy o UJ i fenomenalnie poradziła sobie z trudnymi pytaniami o historię i współczesność najstarszej uczelni wyższej w Polsce. Tak Ania opowiada o swoim niezwykłym doświadczeniu i wielkim sukcesie:

Artystycznie coraz bliżej mety

Artystycznie coraz bliżej mety

Z radością zawiadamiamy, że uczennica klasy 3d Nina Plackowska po weryfikacji prac pisemnych została zakwalifikowana do eliminacji centralnych XLIII Olimpiady Artystycznej. Życzymy udanych przygotowań do ostatecznego starcia, które rozegra się już w połowie kwietnia!

Bieg Tropem Wilczym

Bieg Tropem Wilczym

3 marca 2019 odbyła się siódma edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego żołnierzy wykletych. Nasze Liceum już czwarty raz było współorganizatorem tej imprezy. Zawody, w których udział wzięło prawie 1000 biegaczy odbyły się w naszej  szkole (biuro biegu), na obiektach Muzeum Lotnictwa oraz na płycie lotniska w Czyżynach.  Wśród wojskowych eksponatów lotniczych biegacze zmagali się najpierw na dystansie honorowym 1963 m (data śmierci ostatniego z żołnierzy wykletych), a potem na dystansie 5 km. Najlepszy czas (poniżej 16 min) osiągnął Kacper Piech. W poprzednich latach był organizatorem biegu, teraz jako zawodnik swoim zwycięstwem upamiętnił pamięć o bohaterach. W biegu wzięli także udział: Ojciec Dyrektor, uczniowie LOZP oraz klerycy z seminarium pijarskiego. Wszystkim biegaczom gratulujemy i zapraszamy za rok. 

Dominik Kulig

Konkurs fotograficzny

 

Konkurs Fotograficzny

"(Nie)obiektywnie"

dla uczennic i uczniów L.O. Zakonu Pijarów.

15 marca - 8 kwietnia 2019 r.

 

Prawomocny

Prawomocny

Miło nam poinformować, że Michał Kielijan z klasy 3b zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.

Gratulujemy!  Życzymy kolejnych sukcesów.

Kolejny sukces Mikołaja Bułki

Kolejny sukces Mikołaja Bułki

Z radością zawiadamiamy o kolejnym sukcesie Mikołaja Bułki z klasy 2c. Mikołaj awansował do finału 68. Olimpiady Fizycznej. Etap ten zostanie rozegrany już na początku kwietnia. Trzymamy kciuki za dalsze powodzenie!

Czuwanie - Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem

Czuwanie - Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem

W trakcie tego Wielkiego Postu, a w przypadku uczniów, także w trakcie rekolekcji, zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania ze spowiedzi.

Książkowy pokaz mody

Książkowy pokaz mody

Prowadzone w Liceum przez pana Przemysława Rojka Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego skupiają się w tym roku niemal wyłącznie na literaturze kobiecej – czyli tworzonej przez kobiety, przypisywanej kobietom, traktującej o kobietach i kobiecości. Tradycją tych warsztatów (z czasów, gdy funkcjonowały one jeszcze pod szyldem koła olimpijskiego z języka polskiego) jest zapraszanie na spotkania z młodzieżą pisarzy bądź ludzi faktycznie zajmujących się literaturą.

Tym razem gość był wyjątkowy – i znakomicie uzupełnił on (a właściwie ona) kobiecy program zajęć warsztatów. Karolina Żebrowska – bo o niej mowa – jest absolwentką naszej Szkoły. Po maturze oddała się studiom filmowym, ale jednocześnie rozwijała (głównie w sieci) swoje fascynacje modą vintage. Z połączenia tych kilku elementów – talentu aktorskiego, profesjonalnego warsztatu reżyserskiego i znawstwa na polu mody – zrodził się opublikowany na kanale Youtube film Karoliny „Real Women – Beauty Through The Decades The Realistic Way”, który w ciągu trzech lat osiągnął astronomiczną liczbę blisko czterech milionów (!) wejść, a z Żebrowskiej uczynił niekwestionowalny autorytet w sprawach ubioru. Dalszym ciągiem była znakomita, opasła książka Karoliny Żebrowskiej „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, wydana w zeszłym roku przez prestiżowe krakowskie wydawnictwo Znak Horyzont.

A samo spotkanie? Po pierwsze – tłumne (okazało się, że Karolina ma wśród uczennic i uczniów swojej byłej Szkoły oddanych wielbicieli i wielbicielki). Po drugie – oczywiście modne, w wielu znaczeniach tego słowa...

Na progu Postu

Na progu Postu

Po wyjątkowo długim w tym roku czasie karnawałowego rozpasania – przyszedł czas wielkopostnej refleksji. W Liceum zaczęła go Msza Święta w Środę Popielcową – oczywiście połączona z tradycyjnym obrzędem posypania głów popiołem. Sam ten gest mógłby być uznany za złowieszczy: oto przypomina się nam o nieskończonej, „popielnej” marności naszej człowieczej kondycji – ale przecież sednem tego rytuału są słowa szeptane przez kapłana, o konieczności nawrócenia się i zawierzenia Ewangelii. Wielki Post nie jest po to, by straszyć i dołować – ma być okazją do spojrzenia na siebie w całej pełni, do zrewidowania hierarchii dotychczasowych wartości, do pełnego nadziei i wiary, ożywianego miłością uznania swej niewystarczalności...

Nauczyciele naszych Szkół zaczęli Wielki Post poniekąd nieco wcześniej – już w ostatnią przed Popielcem sobotę zgromadzili się w Liceum na tradycyjnym dniu skupienia, by uczestniczyć w konferencji (jakże adekwatnej do zbliżającego się czasu) o lęku w Biblii i by móc oddać cześć Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie podczas pełnej ciszy i zamyślenia adoracji.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych dwu wydarzeń w naszej galerii.

Msza Święta dla Wspólnoty Szkolnej

Msza Święta dla Wspólnoty Szkolnej

Po dwumiesięcznej przerwie Wspólnota Szkolna spotkała się na Wspólnej Eucharystii a potem na tradycyjnym ciastku.

Rekolekcje wielkopostne dla rodziców

   22-24 marca w Liceum Pijarów

Diamentowe sukcesy

Diamentowe sukcesy

Z radością informujemy, że  do trzeciego- finałowego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks z fizyki i matematyki zakwalifikował się Krzysztof Surówka (3c). Zofia Grodecka (3c) zakwalifikowała się do finału z matematyki. Gratulujemy i trzymamy kciuki za zdobycie diamentowych indeksów!