10 października w naszej Szkole odbyły się otrzęsiny dla klas pierwszych. Impreza trwała od 17:00 do 21:00. Na uczestników czekały atrakcje takie jak gra obejmująca całą szkołę, dzięki której nowi uczniowie mogli lepiej poznać sale, w których nie mają na co dzień lekcji.
Opublikowano właśnie najnowsze wskaźniki przyrostu wiedzy uczniów w szkołach średnich (tzw. wskaźnik EWD). Wskaźnik pozwala ocenić efektywność kształcenia danej szkoły.
W zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych nasze Liceum uplasowało się na drugim miejscu w Krakowie po V LO.
Więcej informacji- na stronie Dziennika Polskiego
7 listopada odbył się szkolny etap olimpiady statystycznej i do kolejnego etapu awansowali:
- Andrzej Kmiecik 2c
- Jakub Rynkiewicz 3c
- Paweł Kica 2c.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach olimpijskich!
W dniu 31 października 2019 roku reprezentanci klas naszego Liceum wraz z Panią Anną Hawleną-Drożdżak i Panem Januszem Podwiką oraz Ojcem Józefem Tarnawskim wybrali się na krakowskie cmentarze, by modlitwą i zapaleniem symbolicznego światła uczcić pamięć zmarłych, którzy związani byli z naszą Szkołą.
Na Cmentarzu na Pasterniku w Bronowicach wspominaliśmy prof. Krystynę Płachtę, później udaliśmy się na Cmentarz w Batowicach na grób absolwentki naszej Szkoły - Weroniki Pihut. Następnie na Cmentarzu Rakowickim modliliśmy się nad grobem Ojców Pijarów, Siostry Pijarki Małgorzaty Słomianej i prof. Włodzimierza Kękusia.
Wyjazd ten wpisany jest w coroczną tradycję naszej Szkoły. Jest to wspomnienie, oddanie hołdu i pamięci tym, którzy już od nas odeszli. Był to dla nas czas modlitwy, zadumy i refleksji nad przemijaniem.
Wiktoria Studzińska
Być może nasza ludzka kultura wcale nie zaczyna się od wynalezienia pierwszych narzędzi albo od okiełznania ognia; może jej początkiem jest chwila, gdy człowiek – zamiast pozostawiać swych zmarłych na pastwę dzikich zwierząt i bujnych roślin – zaczął budować grobowce. Bo jeśli coś wyróżnia nas spośród świata zwierzęcego, to świadomość, że jesteśmy istotami przemijalnymi – ale również coś ważniejszego: intuicja, że śmierć nie jest końcem, lecz przejściem, że życie się tylko zmienia, że jest ono niezmożone, i że ostatecznie – jak pisał angielski poeta Dylana Thomas – to „śmierć utraci swoją władzę”.
Ostatnia niedziela października to – licząc nieco inaczej – ostatnia niedziela drugiego miesiąca roku szkolnego. Albo – druga ostatnia niedziela miesiąca w roku szkolnym. Jakby nie liczyć i nie nazywać – to po prostu czas kolejnej już Mszy Świętej dla uczniów, nauczycieli, absolwentów i pracowników (wraz z rodzinami) obu naszych Szkół.
W słonecznym październikowy weekend SKTK tradycyjnie wybrało się w Beskid Niski, aby zanurzyć się najpiękniejsze jesienne krajobrazy. Tym razem nasze drogi wiodły zdecydowanie dalej od Krakowa niż to bywało dotąd. Wędrówkę rozpoczęliśmy w Łękach Dukielskich, skąd przez skąpane w morzu opadłych liści ścieżki dotarliśmy na szczyt góry Franków . Miejsce to znane jest z rozległej panoramy na Beskid Dukielski, rozciągającej się spod pomnika upamiętniającego tzw. bitwę dukielską...
Z dumą informujemy, że Mikołaj Bułka zakwalifikował się do zawodów okręgowych 46. Olimpiady Wiedzy Technicznej. Życzymy wytrwałości w zmaganiach olimpijskich!
Z ogromną radością donosimy, że Anna Ciećkiewicz z klasy 3e została stypendystką Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2019/2020, zaś Mikołaj Bułka z klasy 3c stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2018/2019. Naszym stypendystom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sucesów naukowych!
W ramach kolejnego już wyjścia Szkolnego Kółka Turystyczno-Krajoznawczego byliśmy na długim spacerze po VII dzielnicy Krakowa (Zwierzyńcu).
Rozpoczęliśmy od podejścia pod jeden z nowszych obiektów Twierdzy Kraków (tradytor szańca IS-III-2). Miejsce, w którym byliśmy, stanowiło idealny punkt strzelniczy, ponieważ widać stamtąd bardzo dobrze dolinę Rudawy, a od strony Rudawy w ogóle nie widać tego szańca.
Ten rok szkolny dla wielu uczniów naszego Liceum będzie na pewno kojarzył się z teatrem, Juliuszem Słowackim, Stanisławem Wyspiańskim i Franzem Kafką. Wszystko to za sprawą zaangażowania w Klub Wyspiańskiego- projekt Teatru Słowackiego dla uczniów najlepszych krakowskich liceów. Opiekę nad tym artystycznym przedsięwzięciem w naszej Szkole sprawuje p. Karolina Knapik-Bieniek.
W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła miała okazję wziąć udział w wymianie ze szkołą pijarską w Barcelonie - Escola Pia Balmes. Jedenaścioro naszych uczniów z klas pierwszych, pod opieką Ojca Dyrektora Sławomira Dziadkiewicza i pani Anny Lawand, wybrało się do Barcelony 12 października. Na lotnisku przywitały nas rodziny naszych katalońskich kolegów i koleżanek, którzy zabrali nas do swoich domów. W weekend wybraliśmy się z nimi do wesołego miasteczka na wzgórzu Tibidabo, natomiast od poniedziałku braliśmy udział w zajęciach zorganizowanych przez szkołę. Zwiedziliśmy najważniejsze miejsca w Barcelonie, wśród nich zanalazły się: Sagrada Familia, Szpital de Sant Pau, spacer ulicą La Rambla, Muzeum Nauki oraz Morskie. Organizatorzy zabrali nas również na krótką wycieczkę statkiem. We środę spędziliśmy czas na plaży, gdzie odbył się dzień sportu i mieliśmy okazję spędzić miło czas na zabawach sportowych. Nasi uczniowie i ich katalońscy koledzy bardzo się zaprzyjaźnili, co było widać po smutnych twarzach i łzach na lotnisku 19 października, kiedy trzeba było się pożegnać. Już z niecierpliwością czekamy na ich wizytę pod koniec marca!