Zachęceni przez organizatorów i nieocenionych nauczycieli historii sztuki w naszej Szkole 10 grudnia uczniowie podjęli wezwanie i wystartowali w 44. Olimpiadzie Artystycznej. Eliminacje szkolne obejmowały pisanie testu a następnie opis dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że efektem będą również dzieła rąk uczniowskich - zasługujące na awans do kolejnego etapu. Trzymamy kciuki!
We wtorek 10 grudnia odbyła się w naszej szkole kolejna akcja krwiodawstwa. Krew mogła oddać każda dorosła osoba.Tegoroczni maturzyści stanęli na wysokości zadania i pobili rekord ilości oddanej w naszej Szkole krwi. W grudniowej Wampiriadzie krew oddało 25 uczniów. Koordynatorzy z Hutniczego Klubu Krwiodawców powiedzieli wprost: W tej szkole jest wspaniała młodzież !!!
Miło nam poinformować, że do etapu okręgowego Olimpiady Znajomości Afryki zakwalifikowały się dwie uczennice naszej Szkoły: Gabriela Zębala (3d) i Zuzanna Wszołek (3f).
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Tegoroczna edycja akcji Paczka od św. Mikołaja organizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego dobiegła końca. Dzięki wsparciu uczniów i nauczycieli z Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Krakowie udało Nam się przygotować 45 paczek dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i ich rodzeństwa. Każda z nich była wyjątkowa bo zawierała to o czym marzą dzieci i to czego potrzebują - od zabawek, maskotek, książek, poprzez maty do ćwiczeń, słoiczki z jedzeniem, ubranka, aż po pieluchy i chusteczki nawilżone.
08.12.2019 roku w Kampusie Wielickim odbyło się spotkanie Mikołajkowe dla podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, w którym uczestniczyła również przedstawicielka Fundacji - Pani Beata Nosek. W trakcie tego wydarzenia nastąpiło przekazanie prezentów przez św. Mikołaja i jego pomocników. Widać było ogromną radość dzieci - czasem na twarzach, czasem w ich gestach, a także wielkie szczęście rodziców.
Prezenty dla tych podopiecznych MHD, którzy nie mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu zostaną lub zostały przekazane przez pielęgniarki i rehabilitantów hospicjum.
Dziękujemy bardzo wszystkich darczyńcom, za przekazane prezenty oraz otwarte serca.
Serdecznie zapraszamy Grono Pedagogiczne Liceum, Rodziców, uczniów i absolwentów oraz przyjaciół naszej Szkoły na spotkanie opłatkowe, które odbędzie się w czwartek 19 grudnia o godz. 19.00
W piątek, 13 grudnia czuwamy w adwentowym klimacie. Zapraszamy uczniów, absolwentów i ich rodziny.
Przedstawiamy ostatnie sukcesy naszych uczniów w dziedzinie historii i wiedzy o społeczeństwie:
- Michał Kogut 2a i Antoni Palasz 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Historycznej
- Filip Szwejkowski 2b i Franciszek Hausner 3b awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Prawie
- Filip Szwejkowski 2b i Tadeusz Kiszka 2a awansowali do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Solidarności
- Andrzej Zalejski 1bp awansował do Okręgowej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym
Gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach olimpijskich!
We środę 27 listopada upłynęły dokładnie czterysta dwadzieścia dwa lata od jednego z najważniejszych momentów w historii Europy – tego właśnie dnia, w roku 1597, nikomu bliżej nieznany, choć niewątpliwie charyzmatyczny ksiądz z aragońskiego Peralta del Sal, José de Calasanz, otwiera na rzymskim Zatybrzu, w zakrystii kościoła św. Doroty, dwie pierwsze klasy swej pierwszej bezpłatnej szkoły. Wiedza – ta tak naprawdę jedyna licząca się, dająca prestiż i zapewniająca społeczny awans doczesna wartość wspólna – przestaje być dobrem luksusowym, dostępnym bardzo nielicznym.
Ernst Kantorowicz w słynnym eseju „Dwa ciała króla” analizuje największą osobliwość średniowiecznej instytucji monarchii. Król – wywodzi znakomity historyk – jest w zasadzie nieśmiertelny; choć umiera jako biologiczny człowiek, to ma jeszcze jedno ciało, majestatyczne i widmowe jednocześnie: niezniszczalną ideę królestwa odradzającego się w każdym następcy, gwarantującą ciągłość państwa.
Grupa 12 animatorów uczestniczyła w drugiej części (duchowej) Kursu Animatora Pijarskiego w Warszawie w dniach 29.11-1.12.2019 r., który zgromadził siedemdziesiąt młodych ludzi z całej Polski. Wśród prowadzących było dwoje naszych maturzystów. Duchowy KAP to przede wszystkim doświadczenie żywego Boga w Słowie, w modlitwie oraz we wspólnocie. Pomocą do przeżywania głoszonych treści były liczne dynamiki ilustujące sprawy ducha. Uczestnicy mieli również okazję do odwiedzenia Kopca Powstania Warszawskiego usypanego z gruzów zniszczonej stolicy.
Kolejne czuwanie, które odbyło się w niedzielę 24 listopada poprowadził o. Tomasz Abramowicz. Tym razem było o naszych pragnieniach, z którymi poszliśmy na Adorację Pana Jezusa, a po niej agapa, naturalnie nie mogło się obyć bez czegoś do picia - herbaty i kakao. Następnie młodzież spotkała się w małych grupach na dzieleniu się wiarą.