Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli i pracowników Liceum i Gimnazjum wypadł w tym roku w przededniu inauguracji Roku Miłosierdzia i temu tematowi był poświęcony. Przebiegał pod hasłem: „Otwieramy bramy”.
Takie przedświąteczne ponadpokoleniowe spotkania są już wieloletnią tradycją Szkoły. Do pomocy przy organizacji tegorocznej Wigilii zaangażowała się zarówno młodzież z Liceum jak i Gimnazjum. Przygotowania trwały od wczesnego popołudnia. Wspólnie dekorowano oraz nakrywano do stołu. Tuż po godzinie 17 mroki ogarnęły szkolny hol. Nasi utalentowani uczniowe zaprezentowali zebranym gościom przedstawienie, które wprowadzało w świąteczną atmosferę oraz ukazywało piękno wigilijnej nocy, podczas której wszyscy możemy dostąpić łaski przebaczenia i nawrócenia.
W ramach umowy patronatu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego 9 grudnia dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych) wygłosił wykład dla uczniów klas pierwszych i drugich p.t.: Ława przysięgłych - sprawiedliwość po amerykańsku. Wykład dotyczył historii i współczesnego charakteru amerykańskiej ławy przysięgłych.
4. grudnia Święty Mikołaj odwiedził podopiecznych Fundacji Oświatowej. Pomagali mu dzielnie wolontariusze z naszej szkoły.
Szczegóły i fotorelację z tego niezwykłego spotkania znajdziecie na stronie Fundacji.
W pierwszej debacie zespół Pijarów w starciu z VI Liceum przegrał wynikiem 82 do 98, mimo to jesteśmy zadowoleni z przebiegu debaty i poziomu jaki prezentowaliśmy. Nie możemy się doczekać kolejnej debaty z Liceum z Olkusza, która odbędzie się w naszej Szkole w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną. Zapraszamy do dopingowania pijarskiego zespołu :)
9.XII. Wykład dra hab. Pawła Laidlera: Ława przysięgłych - sprawiedliwość po amerykańsku.
Czy to ma w ogóle sens? Świętowanie obowiązku, uroczyste podkreślanie wagi czegoś, co po prostu musi się robić? Uczniowie chodzą do szkoły, bo muszą, bo taki na nich (i na ich rodzicach) spoczywa ustawowy obowiązek, bo podobno do czegoś tam się to w życiu przyda; nauczyciele – bo też muszą, bo to ich praca, dobra jak każda inna... W porządku – uczenie się może nam sprawiać mniejszą lub większą radość, szkoła jest też przestrzenią przyjaźni i zabawy; pracę nauczyciela można wykonywać z pasją (czy choćby tylko z przyjemnością), można też czuć się do niej powołanym... Ale żeby od razu świętować?
Niepodległość. A także – oczywiście – wolność. Również niezawisłość, suwerenność... Lista synonimów jest długa, można z niej wybierać dowolnie. Czy jednak wiemy, co wybieramy? Czy zastanawiamy się, czym jest niepodległość, którą co roku, w jedenasty dzień jedenastego miesiąca świętujemy?
Koło kulturoznawcze tym razem wybrało się do słynnej Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie na coroczną wystawę fotografii World Press Photo. Bunkier Sztuki to pawilon wystawowy wzniesiony w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko – Różyskiej. Znajduje się w nim Galeria Sztuki Współczesnej, zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę najnowszą.
W piątek 27 listopada nasza społeczność szkolna obchodziła ważną (choć tylko naszą, pijarską – ale może właśnie przez to jeszcze ważniejszą, intensywniej przeżywaną) uroczystość: święto Opieki św. Józefa Kalasancjusza. To właśnie tego dnia w przedsoborowym kalendarzu liturgicznym obchodzone było wspomnienie Świętego – na pamiątkę otwarcia w 1597 roku przez Kalasancjusza pierwszych klas dla chłopców z biednych dzielnic Rzymu, klas, które stały się ewangelicznym bez mała zaczynem wielkiego dzieła późniejszych szkół pijarskich, o których bez żadnej przesady można powiedzieć, że zmieniły świat europejskiej kultury nie mniej niż wielkie odkrycia geograficzne czy spektakularne wynalazaki epok oświeconych...
Z radością informujemy, że na Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży (Licealiadzie) w pływaniu nasza reprezentacja odniosła sporo sukcesów indywidualnych i zespołowych.
Sztafeta dziewcząt 8x50m stylem dowolnym zdobyła SREBRNY MEDAL (skład sztafety: Alicja Chmura, Aleksandra Wrońska, Kinga Krzemień, Kaja Kinczkowska, Klaudia Baran, Zofia Lipiarska, Bogusława Wrońska, Natalia Żukowska).
Zapraszamy Was na RORATY Wspólnoty Szkolnej.
Spotykamy się codziennie o 7.10 w holu naszego Liceum.