Duszpasterstwo

Umiłowane miasto Jezusa

Ewangelia w dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/21 zaprowadziła nas do miasteczka Kafarnaum, gdzie Jezus z mocą wyrzucił złego ducha z opętanego człowieka. Przyjście do Kafarnaum poprzedziła wizyta w Nazarecie. Pamiętamy, że tam Jezus został wyrzucony przez swoich. Nawiasem mówiąc, tym opowiadaniem rozpoczynaliśmy poprzedni rok szkolny.

W Nazarecie nie przyjmuje się Jezusa. Ale w Kafarnaum jest zupełnie inaczej! Jest to Jego umiłowane miasto, które On wybrał na miejsce swojej publicznej działalności. Tutaj dzieją się niezwykłe rzeczy, ponieważ ludzie przyjmują Jego Słowo z zapartym tchem, a ono działa wielkiej znaki i cuda.

Co za ogromna moc! Słowo, które nie niszczy człowieka, ale go podnosi, rozwija, odbiera strach, oczyszcza i sprawia, że gdy się je słyszy to chce się żyć, poświęcać, czuję się że się rośnie.

Nazaret i Kafarnaum – co za ogromny kontrast! Nie wynika on z tego, że w jednym mieście Słowo ma moc, a w drugim nie, a jedynie z tego, czy jest słuchane i przyjmowane przez ludzi.

Wchodząc z tym słowem w nowy rok szkolny, odczytuje w nim pytanie: którym „miastem” jestem? Które miasto jest moim sercu?

Dlatego ośmielam się je zadać każdemu z nas w konkrecie:

- czy dopuszczam Pana Boga do głosu, czy raczej słucham siebie?

- czy rozwijam przede wszystkim intelekt i ciało, czy troszczę się najpierw o duszę?

Jako szkoła pijarska chcemy pomóc każdemu z was rozwijać ducha i ciało prowadząc najpierw do osobistego spotkania z Jezusem:

- celebrując Msze Święte klasowe.

- adorując Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie w każdą środę od 7:15 do 7:55 w kaplicy szkolnej.

- modląc się na wieczornych czuwaniach raz w miesiącu na holu szkoły,

-przeżywać Msze Święte Wspólnoty Liceum ( nowością w tym roku jest to, że odbywają się one w każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele na ul. Pijarskiej 2 o godz. 11:30),

- jako duszpasterze pozostajemy od dyspozycji w rozmowie oraz posłudze w sakramencie pokuty,

- uczestnicząc w Roratach, Drogach Krzyżowych, rekolekcjach,

- spotykając się z innymi na przeróżnych wyjazdach i spotkaniach młodzieży.

Niech te propozycje pomogą tworzyć w naszej szkole wspólnotę uczniów Jezusa, jego umiłowane miasto, które przejmuje Jego słowo, a ono działa z mocą w nas i pomiędzy nami.

W imieniu duszpasterzy

o. Przemysław Suchy SP

Skupienie, oczekiwanie

Tradycją naszych Szkół jest organizowanie dla pracowników dwóch dni skupienia – w Adwencie i w Wielkim Poście. To ważny element formacji wynikającej z katolickiego charakteru pijarskiej wspólnoty edukacyjnej – dni skupienia mają pomóc odpowiednio przeżyć czas poprzedzający najważnejsze chrześcijańskie święta.

Zanim przyjdzie. Adwentowe propozycje dla Uczniów i Absolwentów

Przed nami szczególny czas Adwentu - oczekiwania na przyjście Pana Jezusa. A może tak oczekiwać wspólnie? Przedstawiamy nasze propozycje.

Dzielny chłopak. Bł. Joan Roig i Diggle - uczeń szkoły pijarskiej

W sobotę, 7 listopada 2020 r. o godz. 11.00 w bazylice Sagrada Familia w Barcelonie odbyła się beatyfikacja wychowanka pijarskiego, Joana Roig i Diggle. W uroczystości wziął udział o. Prowincjał Mateusz Pindelski, który przez kilka lat jako Postulator prowadził jego proces beatyfikacyjny.

Dzień Integracji klas pierwszych oraz czuwanie

Dzień Integracji klas pierwszych oraz czuwanie "Jezioro".

Dnia 4 września 2020 roku miał miejsce w naszej szkole Dzień Integracji klas pierwszych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:00 w parku przed liceum.

Jezioro. Czuwanie na dobry początek. Piątek, 4 września 19.15 - 21.00.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na pierwsze w tym roku czuwanie.  W planie słowo wprowadzające, spotkanie nad jeziorem - z Jezusem Eucharystycznym, możliwość spowiedzi.

Dzień Integracji klas pierwszych

W piątek, 4 września zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych na Dzień Integracji w godzinach 16:00 - 21:00. Zaplanowaliśmy dla Was:
    grę terenową
    spotkanie w klasach i mały poczęstunek
    czuwanie na dobry początek
Serdeczne zapraszamy!