Duszpasterstwo

Umiłowane miasto Jezusa

Ewangelia w dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2020/21 zaprowadziła nas do miasteczka Kafarnaum, gdzie Jezus z mocą wyrzucił złego ducha z opętanego człowieka. Przyjście do Kafarnaum poprzedziła wizyta w Nazarecie. Pamiętamy, że tam Jezus został wyrzucony przez swoich. Nawiasem mówiąc, tym opowiadaniem rozpoczynaliśmy poprzedni rok szkolny.

W Nazarecie nie przyjmuje się Jezusa. Ale w Kafarnaum jest zupełnie inaczej! Jest to Jego umiłowane miasto, które On wybrał na miejsce swojej publicznej działalności. Tutaj dzieją się niezwykłe rzeczy, ponieważ ludzie przyjmują Jego Słowo z zapartym tchem, a ono działa wielkiej znaki i cuda.

Co za ogromna moc! Słowo, które nie niszczy człowieka, ale go podnosi, rozwija, odbiera strach, oczyszcza i sprawia, że gdy się je słyszy to chce się żyć, poświęcać, czuję się że się rośnie.

Nazaret i Kafarnaum – co za ogromny kontrast! Nie wynika on z tego, że w jednym mieście Słowo ma moc, a w drugim nie, a jedynie z tego, czy jest słuchane i przyjmowane przez ludzi.

Wchodząc z tym słowem w nowy rok szkolny, odczytuje w nim pytanie: którym „miastem” jestem? Które miasto jest moim sercu?

Dlatego ośmielam się je zadać każdemu z nas w konkrecie:

- czy dopuszczam Pana Boga do głosu, czy raczej słucham siebie?

- czy rozwijam przede wszystkim intelekt i ciało, czy troszczę się najpierw o duszę?

Jako szkoła pijarska chcemy pomóc każdemu z was rozwijać ducha i ciało prowadząc najpierw do osobistego spotkania z Jezusem:

- celebrując Msze Święte klasowe.

- adorując Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie w każdą środę od 7:15 do 7:55 w kaplicy szkolnej.

- modląc się na wieczornych czuwaniach raz w miesiącu na holu szkoły,

-przeżywać Msze Święte Wspólnoty Liceum ( nowością w tym roku jest to, że odbywają się one w każdą drugą niedzielę miesiąca w kościele na ul. Pijarskiej 2 o godz. 11:30),

- jako duszpasterze pozostajemy od dyspozycji w rozmowie oraz posłudze w sakramencie pokuty,

- uczestnicząc w Roratach, Drogach Krzyżowych, rekolekcjach,

- spotykając się z innymi na przeróżnych wyjazdach i spotkaniach młodzieży.

Niech te propozycje pomogą tworzyć w naszej szkole wspólnotę uczniów Jezusa, jego umiłowane miasto, które przejmuje Jego słowo, a ono działa z mocą w nas i pomiędzy nami.

W imieniu duszpasterzy

o. Przemysław Suchy SP

Dzień Integracji klas pierwszych oraz czuwanie

Dzień Integracji klas pierwszych oraz czuwanie "Jezioro".

Dnia 4 września 2020 roku miał miejsce w naszej szkole Dzień Integracji klas pierwszych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:00 w parku przed liceum.

Jezioro. Czuwanie na dobry początek. Piątek, 4 września 19.15 - 21.00.

Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły na pierwsze w tym roku czuwanie.  W planie słowo wprowadzające, spotkanie nad jeziorem - z Jezusem Eucharystycznym, możliwość spowiedzi.

Dzień Integracji klas pierwszych

W piątek, 4 września zapraszamy wszystkich uczniów klas pierwszych na Dzień Integracji w godzinach 16:00 - 21:00. Zaplanowaliśmy dla Was:
    grę terenową
    spotkanie w klasach i mały poczęstunek
    czuwanie na dobry początek
Serdeczne zapraszamy!
Duszpasterze i Animatorzy

Obóz wakacyjny w Łapszach Niżnych 6-12 lipca 2020 r.

BÓG, WSPÓLNOTA, GÓRY, PRZYRODA - oto prosty i doskonały przepis na udane wakacje. Postanowiła skorzystać z niego grupka naszych uczniów, którzy pod opieką o. Przemyslawa, kl. Szymona oraz Pana Michała Pacyny w dniach 6-12 lipca spędzili "Wakacje z pijarami" w Łapszach Niżnych.

Domowe e - rekolekcje

Teraz wszystko jest "e". E - nauczanie, e - podręczniki, e - szkoła. Dlaczego więc nie mogą być e - rekolekcje? No właśnie. Pan Bóg przygotował nam czas łaski i dlaczego miałby go odwoływać? Już od środy, 18 marca dla wszystkich uczniów Liceum ruszają e - rekolekcje i potrwają do 20 marca. Zapraszamy serdecznie do przeżycia tych ćwiczeń duchowych w swoich domach.

Dzień Kalasantyński  - Apel i Czuwanie

Dzień Kalasantyński - Apel i Czuwanie "oczy".

Lutowy Dzień Kalasantyński zaznaczyliśmy w szkole dwoma wydarzeniami. Pierwszym była modlitwa na holu w oparciu o historię walki 5 - letniego Józia Kalasancjusza z szatanem na drzewie oliwkowym. Wielka roślina stojąca na scenie przez czas Wielkiego Postu ma przypominać wszystkim o walce duchowej, jaka toczy się o nasze zbawienie. Na koniec tej części o. Dyrektor ogłoosił listę uczniów, którzy otrzymali stypendium naukowe.