Choć obóz integracyjny klas pierwszych przeszedł już do historii, to w pamięć i świadomość jego uczestników wpisał się na długo.
Był to bowiem dobry i ciekawy czas. Przede wszystkim wzajemnego poznawania siebie, rozmów, wspólnych zabaw. Te wszystkie elementy miały za zadanie otworzyć i zbliżyć nas do drugiej osoby. Wszak przecież temu służą takie spotkania i wyjazdy.
27 kwietnia - jako uczniowie klas maturalnych - udaliśmy się na pielgrzymkę do położonej niedaleko od Krakowa malowniczej Kalwarii Zebrzydowskiej.
Pierwsze godziny podróży spędzone w korkach do wyjazdu z Krakowa umilaliśmy sobie bądź to snem, bądź rozmową w doborowym towarzystwie nas samych. Po wielu czasowych perturbacjach i prawie godzinie spóźnienia dotarliśmy w końcu pod monumentalny klasztor, wznoszący swoje opasłe mury wysoko ponad głowami domów okolicznego miasteczka.
W słoneczny poranek 11 listopada 2022 grupa uczniów z naszej Szkoły licząca prawie 40 osób, wraz z opiekunami, wyruszyła w kierunku Łapsz Niżnych. Już pierwszego dnia, po długiej wędrówce przez pagórki, pola i lasy, pod przewodnictwem pana prof. Michała Pacyny, pijarskiej drużynie wreszcie udało się dotrzeć na liczący 1200 m Lubań, skąd mogła cieszyć swoje oczy przepięknym widokiem.
Wierzymy – jako chrześcijanie – że śmierć to nie koniec, ale przejście. Niemniej jednak – śmierć, jako rozstanie (choćby nawet tymczasowe), musi nas zasmucać. I napełniać tęsknotą. I tym bardziej kierować nas ku wielkiej nadziei ponownego spotkania.
Dobrym zwyczajem wielu pijarskich placówek oświatowych jest organizowanie dni kalasantyńskich – wypadają one dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca, na pamiątkę tego, że właśnie 25 sierpnia 1648 do niebieskiej ojczyzny powrócił nasz święty Ojciec Założyciel.
Jak to jest możliwe, że pięćset osób z całej Polski: z miasta mlekiem i dżemem płynącego, ze stolicy innowacji i miejsc położonych jeszcze dalej niż północ, wraz z Ukraińcami, Węgrami i Czechami włącznie, decyduje się na trzydniowy wyjazd do Krakowa?
W dniach 23-28.08 w miejscowości Rabka-Ponice uczniowie klas 1. naszego Liceum mieli szansę na... no właśnie - na co? Przede wszystkim na integrację, bo uczestniczyli w tzw. Integrze organizowanej corocznie dla przyszłych pierwszoklasistów.
Ojcowie pijarzy, animatorzy i nauczyciele postarali się, aby ten wyjazd przybliżył uczniów do siebie.
Już po raz 10. Zakon Pijarów zaprasza maturzystów do włączenia się w akcję "Duchowa Adopcja Maturzysty". W czasie majowych egzaminów rodzina pijarska chce okazać modlitewne wsparcie tym, którzy w tym roku przystąpią do matury.
Wystarczy wejść na stronę maturzysci.pijarzy.pl, otworzyć zakładkę „Zapisz się”, zostawić swoje dane, a automatycznie pobierze się modlitwa, która jest potwierdzeniem udziału w akcji. Świadectwa maturzystów, którzy wzięli udział w Duchowej Adopcji Maturzysty, potwierdzają, jak ważne jest to duchowe wsparcie podczas egzaminów.
Wśród wielu szlachetnych inicjatyw duszpasterskich proponowanych przez ojców pijarów, jedną z najświetniejszych są comiesięczne Msze Święte dla wspólnoty Liceum. Odbywają się one (o ile okoliczności pozwalają) w każdą drugą niedzielę miesiąca o 11:30 w najważniejszej polskiej świątyni pijarskiej – czyli w pięknym barokowym wnętrzu kościoła Przemienienia Pańskiego w samym sercu krakowskiej starówki. I rzeczywiście, Msze takie mają wymiar głęboko wspólnotowy: przybywają na nie uczniowie i absolwenci z rodzinami, nauczyciele i pracownicy Szkoły, również ci, którzy swoją pracę w Liceum już zakończyli…
Piątek 18.02 był z pewnością (przynajmniej do tej pory) jednym z bardziej emocjonujących piątków tego roku. Głównie ze względu na zapowiadany rychły powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu, ale również z powodu pierwszego tegorocznego czuwania koncentrującego się wokół zmysłu DOTYKU. Było to przedostatnie czuwanie z tej serii organizowane wspólnie przez ojców pijarów i animatorów naszego liceum.
W grudniu ubiegłego roku, uczniom naszej szkoły dane było odwiedzić słynną Kryptę Pijarską, mieszczącą się w podziemiach kościoła Ojców Pijarów na ulicy Pijarskiej w Krakowie.
Po kilkuletniej renowacji krypty mogliśmy podziwiać m.in. odnowione Święte Schody. Dowiedzieliśmy się, że pierwowzorem dla tych schodów były te z Pałacu Antoniusza, miejsca w którym Jezus został skazany na śmierć. Ciekawym jest fakt, że schody są asymetryczne, a po ich prawej części wierni mogą poruszać się jedynie na kolanach. U szczytu schodów znajduje się natomiast tryptyk z wizerunkiem Chrystusa w okowach, który również mieliśmy możliwość zobaczyć . Co więcej, zwiedziliśmy krypty boczne gdzie, jak się okazało, niegdyś chowano osoby duchowne oraz świeckich fundatorów.
W piątek, 10.12, odbyło się w naszej Szkole kolejne czuwanie, kolejne koncentrujące się wokół tematu 5 zmysłów. Rozpoczęliśmy je od krótkiej konferencji o. Jacka Wolana nt. SŁUCHU - bo taki właśnie był temat przewodni tego wydarzenia. Następnie udaliśmy się na spotkania w grupach, aby podyskutować o tym zmyśle, jego wpływie na nas i połączyć to z krótkim fragmentem Ewangelii. Później (z lekkim poślizgiem czasowym), rozpoczęliśmy samo czuwanie, które poprowadził dla nas o. Jakub Wojciechowski. Na koniec mieliśmy możliwość skosztowania pysznej herbaty zrobionej przez niezastąpionych animatorów i czegoś słodkiego na ząb.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na następne czuwanie, w piątek, 18.02!