21 października grupa naszych uczniów udała się do Teatru Słowackiego na pierwsze warsztaty teatralne, których celem jest pogłębiona analiza tekstu w kontekście pracy aktorskiej. Tegoroczna edycja warsztatów poświęcona jest interpretacji "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka. Każdy uczestnik zajęć otrzymał od Teatru swój własny egzemplarz tej książki.
We wtorek, 15 października, uczniowie klasy 3e już po raz drugi w tym roku szkolnym udali się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by odbyć zajęcia laboratoryjne w ramach patronatu wspomnianej uczelni nad klasą medyczną.
Tym razem zadania wymagały od adeptów chemii większej dokładności przy jednoczesnym wysokim tempie pracy. Główną rolę podczas tych zajęć grały kwasy i zasady oraz reakcje zachodzące pomiędzy nimi.
Ależ się działo!... Tegoroczny Dzień Edukacji Narodowej w naszej Szkole obfitował w taką mnogość bardzo różnych wydarzeń, że aż trudno wszystkie wymienić. Niemniej jednak – spróbujmy. Po pierwsze zatem – wydarzyło się to, co celebrujemy rok w rok: dyrekcja i rada rodziców złożyła życzenia nauczycielom (przy tej okazji pani dyrektor Marta Grębosz wręczyła nagrody najbardziej zasłużonym pracownikom Liceum – nie tylko tym dydaktycznym), dokonała się zmiana samorządu uczniowskiego (Piotr Tomczyk z klasy 3B przekazał funkcję przewodniczącego Amandzie Dumas z klasy 2E i jej ekipie, której życzymy wielu dobrych pomysłów i determinacji do ich realizowania) i pocztu sztandarowego.
9 i 10 października 2024 to daty, które zapisują się jako niezwykle ważne w życiu naszego Liceum, a zwłaszcza pierwszoklasistów, którzy wzięli wówczas udział w otrzęsinach i ślubowaniu, stając się tym samym w pełni członkami naszej wspólnoty szkolnej. Występujące po sobie w takiej, a nie innej kolejności wydarzenia są w pewnym sensie symbolem przejścia z czasu beztroski i dzieciństwa w poważniejszy etap życia, jakim jest nauka w szkole średniej.
Dnia 27.09.2024 klasy 2B i 3C wybrały się na wyjazd edukacyjny wraz z prof. Wiesławem Mroszczykiem i wychowawcami klas na Uniwersytet Śląski. Wykłady dotyczyły “OSOBLIWOŚCI ŚWIATA FIZYKI”. Dzięki nim mogliśmy poznać działanie: systemu ochrony przed piorunami, klatki Faradaya, budowę dipoli, mosty kratowe i te, które podtrzymują same siebie.
Założyciel nasz, św. Józef Kalasancjusz, powinien się kojarzyć – co oczywiste – z wszystkim, co najmądrzejsze. A tak się składa, że niezależnie od słyszalnych czasem głosów jakichś bardzo niby światłych krytyków – najlepszym sposobem organizowania życia społecznego na każdym jego szczeblu jest demokracja. Dobrze się więc chyba składa, że tegoroczne wybory do samorządu uczniowskiego Liceum odbyły się podczas celebrowania pierwszego w tym roku szkolnym dnia kalasantyńskiego…
Tytuł powyższy jest być może nie do rozpoznania dla tych, którzy dwadzieścia pięć lat temu zaczynali swoją przygodę z Publicznym Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie (zapewne pełni niepokoju, jak to będzie w szkole nie tylko nowej dla nich, pierwszoklasistów, ale też nowej tak w ogóle, dopiero co otwartej, pachnącej jeszcze świeżością); chyba nawet oni nie są na tyle „dojrzali w latach”, by od razu rozpoznać parafrazę słów z piosenki otwierającej każdy odcinek kultowego ongiś serialu „Czterdziestolatek”.
Na pożegnanie lata, w ostatni letni weekend, grupa uczniów uczestniczyła w drugim szkolnym spływie kajakowym. Z miejscowości Klubowe Młyny do miejscowości Nida w przepięknych okolicznościach przyrody, płynęliśmy "Czarną Nidą". Pod koniec czuliśmy zmęczenie, ale szybka regeneracja przy ognisku z kiełbaskami utrzymała dobre humory do końca wycieczki. Z niecierpliwością czekamy na następne kajakowe wyzwania.
Już w trzecim tygodniu nauki uczniowie klasy 3e wyruszyli na wyjście edukacyjne na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zgłębić swoją wiedzę o emulsjach. Zaczęło się niewinnie - od mieszania oleju i wody, by następnie sięgnąć po emulgatory i badać ich powinowactwo do fazy olejowej i wodnej.
Pamiętacie wielkanocną kwestę zorganizowaną w czasie wielkiego postu w naszym liceum? Jeśli nie, przypomnę:)
Zbieraliśmy jałmużnę na wyjazd dzieci z Ukrainy na wycieczkę do Lwowa. I udało się, między innymi dzięki naszemu wsparciu dziewczyny wyjechały, a my otrzymaliśmy podziękowania i zapewnienie o pamięci w modlitwie! W piątek 5 lipca o godz. 18.00 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bykówce została odprawiona Msza Święta w inwencji wszystkich ludzi Wielkiego Serca, którzy pomogli przeżyć piękny czas we Lwowie.
To już tradycja, że najlepsi uczniowie Liceum początek roku szkolnego spędzają na bardzo specjalnym obozie naukowym – będącym nagrodą za ich trud, w całości finansowanym przez Szkołę. Tym razem dwudziestka najpilniejszych pierwsze dni września spędziła – pod opieką panów Michała Pacyny i Przemysława Rojka – w mieście rzadko przez krakowian odwiedzanym, a szalenie ciekawym, czyli w Szczecinie.
W sobotę 7 września odbyło się pierwsze w roku szkolnym 2024/25 spotkanie animatorów pijarskich. Podsumowaliśmy miniony rok, zaplanowaliśmy nadchodzący i w ramach formacji poznaliśmy bliżej życie św. Józefa Kalasancjusza. Do wspólnoty animatorskiej zapraszamy wszystkich! Każdy może należeć do tego grona w naszym liceum - wystarczy chcieć i działać!