Wiadomości

Ranking liceów w Polsce

Ranking liceów w Polsce

Z ogromną przyjemnością informujemy, że w tegorocznym ogólnopolskim rankingu liceów miesięcznika „Pespektywy” opublikowanym 11 stycznia 2024 r. zajęliśmy 5.  miejsce w województwie małopolskim (na 132 sklasyfikowane licea). W klasyfikacji ogólnopolskiej uplasowaliśmy się  na 56. miejscu, awansując z 126. miejsca w roku 2023, zaś w rankingu maturalnym zajęliśmy 49. miejsce. Cieszymy się z tego, gdyż jest to bez wątpienia wielki sukces naszych ubiegłorocznych Absolwentów. Gratulujemy im oraz dziękujemy całemu Gronu Pedagogicznemu za solidną pracę!

5. miejsce Antoniego!

5. miejsce Antoniego!

Z radością informujemy, że Antoni Zakrzewski - uczeń klasy 2a - zajął V miejsce w IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej w roku szkolnym 2023/2024 w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych. Serdecznie gratulujemy!

Fizyczne i matematyczne diamenty

Fizyczne i matematyczne diamenty

Bartosz Stańczyk i Julian Twardy - uczniowie klasy 4B - uzyskali tytuł finalisty XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki w roku akademickim 2023/24. Natomiast Szymon Pietruszka - także z klasy 4B  - uzyskał tytuł finalisty XVII Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki. Serdecznie gratulujemy zarówno wybitnym uczniom, jak i ich opiekunom naukowym: pani prof. Katarzynie Piórek i panu prof. Wiesławowi Mroszczykowi.

Przeciwko niepamięci

Przeciwko niepamięci

Katyń. Słowo, które dziś coraz mocniej staje się po prostu jeszcze jednym hasłem z podręcznika historii, czymś, o czym trzeba umieć coś napisać na sprawdzianie z II wojny światowej. I może trudno się o to zżymać – taka już jest smutna logika dziejów, że wszystko w nich z wolna okrywa się kurzem, kostnieje w oczywistości i banały. 

Konkurs Wiedzy o Anglii - kolejna edycja:)

Konkurs Wiedzy o Anglii - kolejna edycja:)

W czwartek 4.04.24, odbył się finał Konkursu Wiedzy o Anglii im. prof. Krystyny Płachty. W tegorocznej edycji konkursu pytania z literatury, historii i historii sztuki dotyczyły okresu panowania dynastii Hanowerskiej (1714-1837). Po pierwszym etapie, do finału weszło 6 najlepszych drużyn klasowych. W ostatecznych zmaganiach zwyciężyła reprezentacja klasy 3D w składzie: Gabriela Walencik, Bartosz Kula, Damian Ciężadło (42 pkt), przed 2A (33 pkt) i 1D (29 pkt). Wszystkim finalistom gratulujemy! 

30 lat minęło... wymiana z Niemcami

30 lat minęło... wymiana z Niemcami

W dniach od 16 do 23 marca odbyła się wymiana z uczniami (właściwie 17 uczennicami) z Niemiec. Gościliśmy u siebie w domach uczestniczki wymiany, aby mogły one lepiej poznać polską kulturę i zwyczaje. Należy podkreślić, że wymiana ze szkołą w Gilching pod Monachium trwa od 30 lat, niezmiennie pod opieką pani Almy Rzoncy-Biel!

3. edycja szkolnego turnieju tenisa stołowego

3. edycja szkolnego turnieju tenisa stołowego

Zakończyła się 3. edycja szkolnego turnieju tenisa stołowego. W marcu rywalizowało między sobą 24 zawodników. Zacięte mecze wyłoniły finalistów. Czwarte miejsce zajął debiutant: Piotrek Magdziarz z klasy1. Podium kolejno obsadzili:

I miejsce: Adam Stochel

II miejsce: Filip Dziubiński

III miejsce Rafał Guzik

Tajniki inflacji

Tajniki inflacji

W miniony czwartek (21.03.2024) wybraliśmy się pod opieką pani prof. Anny Lawand na Uniwersytet Ekonomiczny, aby jako uczniowie klasy o profilu ekonomiczno - prawnym jeszcze wnikliwiej niż w szkole poznać zasady działania inflacji.

Zbieranie (nauczycielskie)

Zbieranie (nauczycielskie)

Czas rekolekcji winien być czasem szczególnego przemyślenia wiary nie tylko dla uczniowskiej, ale też dla nauczycielskiej części naszej wspólnoty. Co prawda grono pedagogiczne nie ma trzydniowych rekolekcji, owego „ponownego zbierania”, o którym była mowa w tej kronice niedawno (warto przypomnieć, że dla pijarskich nauczycieli przeznaczona jest za to bogata oferta intensywnych, tygodniowych spotkań rekolekcyjnych w wakacje), ale tradycyjnie już spotyka się ono na adwentowych i wielkopostnych dniach skupienia. 

Żegnamy panią Barbarę Garbacz

Żegnamy panią Barbarę Garbacz

 Z żalem zawiadamiamy, że zmarła pani mgr Barbara Garbacz, związana przez wiele lat z naszym liceum, gdzie prowadziła szkolną kawiarnię.

Uczniowie z lat 90. XX wieku oraz początku XXI i nauczyciele - najdłużej związani ze szkołą pijarską - zapamiętali Ją jako osobę życzliwą, pełną serdeczności, wielkiej kultury i ciepła.

Pouczająca godzina wychowawcza

Pouczająca godzina wychowawcza

18 marca klasa 4d gościła na swojej lekcji wychowawczej pana dr. hab. Wojciecha Solarza - pracownika Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk.
Było to bardzo ciekawe spotkanie, podczas którego młodzi pasjonaci biologii zobaczyli, jak wiele radości może sprawiać praca w zawodzie przyrodnika.


Zbieranie

Zbieranie

Nasi duszpasterze zawsze podkreślają, że obchodzony corocznie w Liceum czas rekolekcji wielkopostnych to najważniejszy w każdym roku szkolnym moment pracy formacyjnej. Czemu jest on jednak tak ważny? Odpowiedzią na to – może tylko częściową, ale jednak szczególnie chyba celną – jest to, co kryje się w samej łacińskiej etymologii słowa „rekolekcje”.