16 grudnia odbyły się ostatnie warsztaty w tegorocznym cyklu organizowane przez Teatr Słowackiego w Krakowie. Dwudziestoosobowa grupa naszych uczniów pod opieką p. Karoliny Knapik-Bieniek poznawała tajniki pracy z tekstem, który ma być wystawiony na scenie. Tegoroczne warsztaty były poświęcone interpretacji "Opowieści galicyjskich" Andrzeja Stasiuka.
W środę, 11 grudnia, zwykły hol naszej szkoły przemienił się - jak co roku - w miejsce radosnego spotkania wigilijnego. Przy pięknie ustrojonych stołach usiedli zaproszeni ludzie samotni z okolic naszego liceum. Cieszymy się, że w tym roku gościliśmy przeszło 80 osób!
Kolejne olimpiady w tym roku szkolnym nabierają rozpędu. Wśród nich jest Olimpiada Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, organizowana przez Wydział Chemii UJ oraz portal Edukator.pl. Z dumą ogłaszamy, że uczennica klasy 2e, Julia Duda, awansowała do 2. etapu tejże Olimpiady. Serdecznie jej gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych konkursowych zmaganiach.
Możemy już oficjalnie potwierdzić, że do drugiego etapu Olimpiady Znajomości Afryki awansowało dwoje naszych uczniów: Szymon Skóra (klasa 3c) i Pola Bartkowska (klasa 3d). Pragniemy także poinformować, że uczeń klasy 3a Karol Kukla został zakwalifikowany do drugiego etapu LI Olimpiady Geograficznej. Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy :)
Język gruziński, guruntum, gaelicki to nie problem dla Jana Hadama z klasy 4b, który awansował do kolejnego etapu Olimpiady Lingwistyki Matematycznej i z takimi językami zmagał się w I etapie.
Życzymy powodzenia w kolejnym etapie tych językowych zmagań!
W naszym liceum w ostatni czwartek (28.11) odbyły się andrzejki godne wielkich ekranów, andrzejki w stylu filmowym! Czerwonym dywanem przeszło wiele postaci, jednak serca jury skradł duet Kapelusznika oraz Alicji z Krainy czarów. Byli oni znakomitym zespołem i zdobyli pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze przebranie wieczoru! Konkurs nie był jedyną atrakcją....
Kilka dni temu opublikowane zostały wyniki I etapu Olimpiady Statystycznej.
Walka była zacięta, różnice punktowe niewielkie i ostatecznie trójka naszych uczniów została zakwalifikowana do kolejnego etapu, który odbędzie się już 3 grudnia 2024roku.
W ten dzień trzymajcie kciuki za: Mateusza Cebo z klasy 3b, Jana Hadama z klasy 4b i Krzysztofa Mazgaja z klasy 3b, aby świetnie poradzili sobie z kolejnym testem i mogli awansować do etapu centralnego.
Tegoroczne Patrocinium – czyli Święto Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza – obchodziliśmy, by tak rzec, w dwóch częstotliwościach. Częstotliwość pierwsza to oczywiście nabożna refleksja – poprowadzona przez o. Jakuba Wojciechowskiego w formie dobrze nam już znanej z comiesięcznych dni kalasantyńskich: modlitwy litanią do Świętego i pogłębionego namysłu nad jednym z wezwań z tejże litanii.
Pewne listopadowe wtorkowe popołudnie dla uczniów klasy 3e stało się spełnieniem słów śpiewanych przez popularnego polskiego piosenkarza, Dawida Podsiadło: "sny dwukolorowe to szarość i róż". Dlaczego? Za oknem panowała kwintesencja tej mniej złotej części polskiej jesieni - a więc zasnute chmurami niebo, wiatr i szybko kończący się dzień - co można określić szarością.
Pośród intensywnego okresu listopadowej nauki, jak co roku, oddech dał długi weekend Święta Niepodległości. Zgodnie z tradycją naszej szkoły organizowany jest wtedy trzydniowy wyjazd w góry. Jednak w tym roku wyjątkowo nie do Łapsz Niżnych, lecz do położonej niedaleko miejscowości - Czarnej Góry.
To wyzwanie skusiło 16 odważnych wędrowników, którzy wyruszyli na podbój wzniesień Spisza.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości – sto sześć lat temu, po ponad wieku nieistnienia – było z pewnością cudem, o który modliły się, za którym tęskniły, którego pragnęły pokolenia; wszystkie niezwykłe zbiegi okoliczności, dzięki którym owa niepodległość mogła się ziścić, sprawiają, że myśl o cudzie wcale nie wydaje się taka niedorzeczna. Ale przecież niepodległość to też dzieło konkretnych ludzi, ich trudu i ofiar – nie byłoby jej, gdyby nie krew powstańców i żołnierzy, gdyby nie mrówczy trud dyplomatów i społeczników.
Tuż przed Wszystkimi Świętymi – jak zawsze – jako wspólnota szkolna wspominamy tych nauczycieli, uczniów i pracowników Szkoły, którzy poprzedzili nas w powrotnej drodze do Domu, w którym jest mieszkań wiele. Po raz kolejny zatem wyruszyliśmy delegacją Liceum (z kwiatami, światłem i modlitwą) na miejsca doczesnego spoczynku naszych drogich Zmarłych, by potem spotkać się (oczywiście we wspólnocie z nimi) na Mszy Świętej dedykowanej ich pamięci.