W drodze po diamenty - matematyka i fizyka

To już tradycja naszego Liceum, że w styczniu napływają do nas dobre wieści z drogi po Diamentowe Indeksy AGH. W tym roku do drugiego etapu tego prestiżowego konkursu przeszli:

Z FIZYKI: Antonina Bieryt (2b), Jakub Wąsowicz i Szymon Pietruszka (3b) oraz Konrad Żebro (4b).

Z MATEMATYKI: Piotr Ciećkiewicz, Tomasz Matyasik, Bartosz Stańczyk, Julian Twardy (3b), Karol Badura, Mateusz Bis, Paweł Knot, Michał Krzyżak, Tomasz Machnik, Miłosz Płonczyński, Gabriela Solich, Jakub Stachecki, Maciej Ślusarczyk, Justyna Śmietana, Wiktor Waksmudzki i Konrad Żebro (4b).

Uczniom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych etapach Olimpiady.

Sukcesy w dziedzinie chemii

Z radością informujemy, że uczennice klasy 4d: Anna Brożek i Alicja Brożek zakwalifikowały się do trzeciego, finałowego etapu ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Chemicznej dla szkół ponadpodstawowych organizowanej przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i portal Edukator.pl zaś uczniowie klasy 4d: Alicja Brożek, Martyna Kacprzak, Melak Kostrzewa-Seyoum oraz Bartłomiej Krzan awansowali do drugiego etapu Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Fundacją Nauka i Wiedza. Z całego serca gratulujemy uczniom i opiekunowi naukowemu - panu prof. Mateuszowi Koziołowi.

Łamanie

W formule błogosławieństwa opłatków jest jeden fragment, w którym streszcza się głęboka mądrość tego, co towarzyszyło nam podczas dwóch ostatnich dni 2022 roku spędzonych w Szkole: „…którymi będziemy się dzielić zwyczajem naszych ojców i składać sobie wzajemnie świąteczne życzenia”.

Podziękowanie za pomoc

Serdecznie dziękujemy rodzinom naszych uczniów za udzielaną pomoc nauczycielom szkół pijarskich w Wenezueli. W pomoc na rzecz nauczycieli ze szkół pijarskich w Wenezueli zaangażowało się wiele osób z całej Polski, bo — jak pisał Kalasancjusz — "od starannego wychowania dziecka zależy reforma społeczeństwa". Wenezuelscy nauczyciele potrzebują kilku dolarów na dzień, aby utrzymać rodzinę i nadal uczyć.

Radości historyków

Do etapu okręgowego Olimpiady Historycznej przeszli: Antoni Zakrzewski  (klasa 1a). Stanisław Podstawski (klasa 2a), Paweł Pacyna (klasa 2a), Oskar Gąsiorowski (klasa 2c), Jakub Kupiec (klasa 3a) i Wiktor Adamczyk (klasa 4a).

Stanisław Podstawski przeszedł także do 3. etapu Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Gratulujemy zarówno uczniom, jak i ich Opiekunom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Mateusz i Magda - nasi stypendyści:)

Z radością informujemy, że Mateusz Fano - uczeń klasy 3d - otrzymał Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wyniki w nauce w roku szkolnym 2021-2022 , natomiast Magdalena Zeliaś - uczennica klasy 4d - stypendium Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2021-2022. Serdecznie gratulujemy!

Pijarzy w Rzymie

W dniach 28.11-01.12 grupa uczniów z różnych klas, ucząca się w LO Pijarów języka włoskiego, wybrała się pod opieką nauczyciela włoskiego - księdza Mirosława Bieńkowskiego na wycieczkę do Rzymu. Poznawaliśmy język, kulturę i sztukę, kuchnię i zwyczaje Włochów.

Mikołaj zawita do hospicjum

Już po raz kolejny nasza Szkoła wraz z Fundacją Oświatową włączyła się w pomoc Podopiecznym Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu Rodziców, Uczniów i Nauczycieli Liceum przekazaliśmy do Hospicjum zabawki, gry, ubrania i środki higieniczne. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powodzenia tej dobroczynnej akcji!

Mecz koszykówki

W środę 30 listopada szkolna drużyna koszykówki zagrała towarzyski mecz z reprezentacją Embassy International School. Sparing na wyrównanym poziomie zakończył się jednopunktowym zwycięstwem gospodarzy (41:40). Zdobyliśmy kolejną porcję doświadczenia przed rozgrywkami licealiady. Rewanż wkrótce na swoim terenie.

Śpiewnie, tanecznie i pod opieką

Wypadające 27 listopada Patrocinium – czyli święto opieki św. Józefa Kalasancjusza – jest uroczyście obchodzone we wszystkich dziełach pijarskich na świecie; tego dnia przypada rocznica otwarcia przez naszego Założyciela dwóch pierwszych bezpłatnych szkół dla biednych chłopców z rzymskiego Zatybrza. A ponieważ w tym roku 27 listopada wypadał w niedzielę, celebrowanie Patrocinium przenieśliśmy w Liceum Pijarów na wcześniejszy piątek.

Andrzejki

24.11 był dniem wyjątkowym. Nie tylko ze względu na panujący wtedy dzień buraka, ale przede wszystkim z powodu odbywającej się w naszym Liceum zabawy andrzejkowej. Co prawda do św. Andrzeja pozostało kilka dni, ale nie przeszkodziło to uczniom naszej Szkoły w dobrej zabawie.

Wykład dr. hab. Mateusza Antoniuka

Czym różni się nauka w szkole średniej od studiowania? Większość licealnej młodzieży zadaje sobie to pytanie, myśląc o swej naukowej przyszłości.  Patronat Wydziału  Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego pozwala naszym wychowankom wcześniej na nie odpowiedzieć,  dając  możliwość uczestnictwa w wykładach, sesjach oraz spotkaniach naukowych organizowanych przez WP UJ.