Wiadomości

Klasa 2C na „ziemi czarnej”

Klasa 2C na „ziemi czarnej”

Co to ta „ziemia czarna?” Oczywiście – Górny Śląsk, tak jak nazwał go Kazimierz Kutz w pierwszym tytule ze swej słynnej filmowej trylogii. Miejsce tak niedalekie od Krakowa – a przecież wciąż nieodkryte i wciąż funkcjonujące w przestrzeni krzywdzących stereotypów: że brud, że smog, że klocowate przemysłowe miasta rozpadające się na pokopalnianych szkodach. No ale czyż wycieczki szkolne nie są od tego, by przełamywać takie właśnie stereotypy? 

Kasztanowi

Kasztanowi

Czy byli niezwykli? Oczywiście – po pierwsze i najważniejsze: każdy człowiek jest na swój sposób niezwykły, a oni, wszędobylscy, radośni, kolorowi i nietuzinkowi, byli tak po ludzku niezwykli na jeszcze bardziej niezwykły sposób (a raczej na nieskończenie wiele cudownie niemożliwych do przewidzenia sposobów). Ale też byli niezwykli z powodów, których dla siebie nie planowali: bo byli pierwszym od dwóch dekad rocznikiem, który w Liceum spędził cztery lata nauki; bo część z tego czasu przypadło na trudne warunki wymuszonego pandemią nauczania zdalnego; bo od ponad roku żyli w cieniu wojny w Ukrainie; bo czeka ich nowa, bardziej wymagająca matura... 

Pielgrzymka klas IV do Kalwarii Zebrzydowskiej

Pielgrzymka klas IV do Kalwarii Zebrzydowskiej

27 kwietnia - jako uczniowie klas maturalnych - udaliśmy się na pielgrzymkę do położonej niedaleko od Krakowa malowniczej Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pierwsze godziny podróży spędzone w korkach do wyjazdu z Krakowa umilaliśmy sobie bądź to snem, bądź rozmową w doborowym towarzystwie nas samych. Po wielu czasowych perturbacjach i prawie godzinie spóźnienia dotarliśmy w końcu pod monumentalny klasztor, wznoszący swoje opasłe mury wysoko ponad głowami domów okolicznego miasteczka.

Hel - obóz naukowy klas 1e i 2d (24-28.04)

Hel - obóz naukowy klas 1e i 2d (24-28.04)

Wycieczka rozpoczęła się od przyjazdu do Gdyni, gdzie mieliśmy okazję zwiedzić zabytki modernistycznej architektury gdyńskiej. Następnie pojechaliśmy do Helu, w którym już w następnych dniach czekało na nas wiele atrakcji. Między innymi odwiedziliśmy fokarium, gdzie mogliśmy obserwować te niesamowite zwierzęta. Podczas wyjazdu uczestniczyliśmy w zajęciach w Stacji Morskiej, dzięki którym uzyskaliśmy wiedzę na temat ssaków morskich oraz zanieczyszczenia mórz i oceanów. 

Tydzień pełen niespodzianek - obóz naukowy klasy 3b

Tydzień pełen niespodzianek - obóz naukowy klasy 3b

A cóż to były za niespodzianki? Zapraszamy do przeczytania wrażeń Rity Pieniążek:

Na początku ostatniego tygodnia kwietnia, po rozlicznych pożegnaniach (bo jak wiadomo - niełatwo opuszcza się miejsce, w którym znajduje się spora część ludzi, których się kocha), około godziny 9 wyruszyliśmy autokarem do Muszyny. Większość z nas zapewne nie sądziła, że czeka nas w podróży - dzięki panu kierowcy - mini koncert znanych popowych utworów, między innymi Podsiadły czy Sanah, ale trzeba przyznać, że był to zdecydowanie element urozmaicenia naszej jazdy.

LOZP na szóstym miejscu w Rankingu liceów 2023 w Krakowie

LOZP na szóstym miejscu w Rankingu liceów 2023 w Krakowie

Z radością odnotowaliśmy kolejny sukces rankingowy!

Ranking liceów 2023 w Krakowie opublikowany przez portal edukacyjny WaszaEdukacja.pl został stworzony w oparciu o wyniki egzaminów maturalnych z poszczególnych przedmiotów na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym. Dodatkowym kryterium branym pod uwagę były wyniki z ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych oraz wskaźniki Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD) z lat 2020-2022. Zobacz tabelę rankingu




Spotkanie z naszym Absolwentem- najmłodszym profesorem w Polsce

Spotkanie z naszym Absolwentem- najmłodszym profesorem w Polsce

W ostatni wtorek kwietnia gościł w naszej szkole prof. Mateusz Hołda, lekarz, najmłodszy profesor w Polsce. Dwie z klas maturalnych wysłuchały wykładu o ścieżce kariery naukowej naszego byłego ucznia. Maturzyści mieli szansę zadać pytania dotyczące studiowania medycyny i możliwych dróg rozwoju w zawodzie lekarza. Było to kolejne spotkanie z cyklu Absolwenci-Uczniom.

Poczytaj więcej o naszym zdolnym Absolwencie

Dzień Otwarty LOZP 22.04.2023

Dzień Otwarty LOZP 22.04.2023

W wielu szkołach dni otwarte dla kandydatów do klas pierwszych to czas olśniewających prezentacji tego, czym dana placówka może się najbardziej pochwalić – na polu nauki, twórczości artystycznej, sportu... My zaś już w zeszłym roku postawiliśmy na spontaniczność – czyli po prostu daliśmy naszym gościom możliwość obejrzenia budynku, pogadania z nauczycielami i uczniami.

Absolwenci - Uczniom. Gościem naszym będzie najmłodszy polski profesor - pan Mateusz Hołda

Absolwenci - Uczniom. Gościem naszym będzie najmłodszy polski profesor - pan Mateusz Hołda

Z poczucia, że jesteśmy pijarską społecznością i wielopokoleniową wspólnotą  zrodziła się idea: Absolwenci – Uczniom.

Projekt, współtworzony przez Grono Pedagogiczne LO Zakonu Pijarów oraz  naszych Absolwentów chcących podtrzymywać więzi z Alma Mater, zakłada zorganizowanie cyklu wykładów.

Pijarscy Absolwenci, a dzisiaj uczeni, artyści, działacze społeczni, osoby spełnione zawodowo będą dzielić się swą pasją i wiedzą z naszymi obecnymi uczniami.

Chcemy, aby stworzone w ten sposób relacje budowały poczucie przynależności, ciągłości między kolejnymi rocznikami. Pragniemy, aby współcześni wychowankowie z odwagą patrzyli w swą przyszłość, czując mocne więzi  i wsparcie swoich  poprzedników.

Młodzieży pijarska - sapere auso!


Ozłocony Bartłomiej Krzan

Ozłocony Bartłomiej Krzan

Jak wiemy, złoto jest jednym z najbardziej drogocennych metali, przedmiotem poszukiwań i obiektem zainteresowania. Przez setki lat alchemicy próbowali odnaleźć kamień filozoficzny, zamieniający metale w złoto - co jednak nie skończyło się sukcesem.

Sukcesami natomiast zakończył się udział Bartłomieja Krzana z klasy 4d w konkursach: O Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej oraz O Złoty Indeks Politechniki Śląskiej. W obu Bartek uzyskał tytuł laureata II stopnia.

Gratulujemy tych wspaniałych osiągnięć zarówno Bartkowi, jak i Jego opiekunowi naukowemu panu prof. Mateuszowi Koziołowi!

Diamenty są wśród nas!

Diamenty są wśród nas!

Z ogromną radością informujemy, że Karol Badura i Gabriela Solich zostali laureatami III stopnia Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki.

Tytułem Finalisty Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH może pochwalić się Paweł Knot.

Z kolei w rywalizacji zespołowej olimpiady O ZŁOTY INDEKS POLITECHNIKI KRAKOWSKIEJ nasi uczniowie wywalczyli  3. miejsce wśród wszystkich startujących w olimpiadzie szkół. Podczas Dni Otwartych Politechniki Krakowskiej laureatom zostały uroczyście wręczone dyplomy.  W gronie nagrodzonych znaleźli się:
Karol Badura - laureat 1. stopnia,
Paweł Knot - laureat 1. stopnia,
Gabriela Solich - laureatka 2. stopnia,
Konrad Żebro -laureat 3. stopnia,
Wiktor Waksmundzki - laureat 3. stopnia.
Zdolnym uczniom klasy 4b oraz ich mentorowi - prof. Łukaszowi Wiśniowskiemu - serdecznie gratulujemy!