8 marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców. Dobrze zaprezentowała się Zofia Sajdak, która zajęła 8. miejsce (startowało 75 zawodniczek), 25. był Krzysztof Sajdak, a Mateusz Kafel uplasował się w trzeciej dziesiątce (startowało w jego kategorii 78 zawodników).
Gratulujemy niezłych wyników naszym sportowcom i dziękujemy prof. Andrzejowi Pracuchowi za opiekę.
We wtorek 14 marca odbyła się w naszej Szkole kolejna akcja krwiodawstwa, do której zgłosiło się 21 uczniów. Z tego zacnego grona krew oddało 14 osób, reszta poległa "w starciu z lekarzem" (nie tak łatwo zostać honorowym dawcą krwi...). Dziękujemy wszystkim odważnym za Waszą postawę i dobro. Krew to bezcenny dar dla tych, którzy potrzebują jej, by po prostu żyć...
Z poczucia, że jesteśmy pijarską społecznością i wielopokoleniową wspólnotą zrodziła się idea: Absolwenci - Uczniom.
Projekt, współtworzony przez Grono Pedagogiczne LO Zakonu Pijarów oraz naszych Absolwentów chcących podtrzymywać więzi z Alma Mater, zakłada zorganizowanie cyklu wykładów. Pijarscy Absolwenci, a dzisiaj uczeni, artyści, działacze społeczni, osoby spełnione zawodowo będą dzielić się swą pasją i wiedzą z naszymi obecnymi uczniami. Chcemy, aby stworzone w ten sposób relacje budowały poczucie przynależności, ciągłości między kolejnymi rocznikami. Pragniemy, aby współcześni wychowankowie z odwagą patrzyli w swą przyszłość, czując mocne więzi i wsparcie swoich poprzedników.
Młodzieży pijarska - sapere auso!
24 lutego czworo uczniów klasy 4d mierzyło się z testem konkursowym w ramach drugiego etapu Olimpiady Ochrony Środowiska i Chemii Zrównoważonego Rozwoju, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie oraz Fundacją Nauka i Wiedza.
Możemy się pochwalić, gdyż Bartłomiej Krzan awansował do finału tej Olimpiady. Gratulujemy Mu i życzymy powodzenia podczas dwudniowej finałowej rozgrywki, która odbędzie się na Wydziale Chemii UJ.
W ubiegłą środę, 8 marca, uczniowie klasy 2d uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, zorganizowanych w ramach patronatu tego Wydziału nad klasą medyczną. Tematem wykonywanego ćwiczenia była chromatografia - czyli technika rozdziału mieszanin, wykorzystująca różnice w budowie poszczególnych cząsteczek, przekładające się m.in. na ich podobieństwo do substancji
W sobotę - 4.03 - odbyła się część ustna II etapu LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, do której zakwalifikowało się jedynie 20 uczniów liceów krakowskich. Regina Opałka - uczennica klasy 4c - znalazła się w wąskim gronie 12 osób, które pomyślnie przeszły ten etap olimpiady. Bardzo się cieszymy i trzymamy kciuki!!
Ojciec Dyrektor Sławomir Dziadkiewicz oraz nasze Panie Profesor Sylwia Ząbczyk, Anna Lawand, Karolina Knapik-Bieniek, Iwona Dyrdzik-Skompińska i Katarzyna Piórek w pierwszy weekend marca wzięli udział w kolejnym już Pijarskim Spotkaniu Edukacyjnym. Tym razem odbyło się ono w pijarskiej szkole podstawowej na warszawskich Siekierkach i było poświęcone zagadnieniom psychologicznym w pracy z uczniami. Każdy nauczyciel uczestniczył w dwóch warsztatach- wybranych z kilku propozycji.
W Mistrzostwach Małopolski, które odbyły się 2 marca , nasz czołowy snowboardzista - Jakub Zając - zajął VI miejsce w Małopolsce! Gratulujemy ogromnego sukcesu!
28.02.23 odbyła się Licealiada w narciarstwie alpejskim. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Zofia Sajdak (1a), Dagmara Kafel (4d), Oliwia Kaleta (3b), Krzysztof Sajdak (2b), Mateusz Kafel (3d), Michał Wielgus (3b).
Wszyscy ukończyli slalom, a Zofia, Krzysztof i Mateusz zakwalifikowali się do zawodów wojewódzkich!
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla całej reprezentacji :-) oraz opiekuna wyjazdu pani prof. Almy Rzoncy - Biel!
Tak, właśnie strażnik – bo wystarczyło przekroczyć próg sekretariatu, by poczuć, że pan Jacek Bałys jest kimś znacznie więcej niż tylko sekretarzem Liceum. Dbanie o dokumentację, pomoc w załatwianiu interesów uczniów i nauczycieli, koordynowanie pracy dyrekcji – oczywiście zajmował się tym wszystkim, zawsze skrupulatnie, zawsze na czas i zawsze tak, by wszyscy zainteresowani byli maksymalnie zadowoleni. Ale było coś ponad to – zżycie się z miejscem pracy, wykraczające daleko poza zwykły zakres obowiązków zaangażowanie w szkolną codzienność, widoczna w każdej wykonywanej przez pana Jacka czynności opiekuńczość i życzliwość, jakaś trudno uchwytna czułość, z którą traktował Szkołę...
23 lutego grupa naszych licealistów (klasa 2C i uczestnicy Warsztatów Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego) pod opieką pana Przemysława Rojka udała się do krakowskiego Międzynarodowego Centrum Kultury na wystawę „Wędrujące obrazy” Małgorzaty Mirgi-Tas. Artystka powoli wyrasta na jedną z najważniejszych ambasadorek polskiej sztuki za granicą – choć jej prace podejmują jeden z najtrudniejszych dla polskiej tożsamości tematów, a mianowicie obecność (i nieobecność) Romów.
Mszą Świętą połączoną z obrzędem posypania głów popiołem rozpoczęliśmy – jak się godzi – tegoroczny czas Wielkiego Postu. A z czym się kojarzy Wielki Post? Wiadomo: z powagą (może nawet smutkiem), z wyrzeczeniem, z rezygnacją z wielu zwykłych przyjemności.