Niepodległościowo w Łapszach

Listopad, środek jesieni, dla niektórych zimnej, szarej i ponurej, ale nie dla brawurowej drużyny zaprawionych wędrowców z naszego Liceum.

W dniach 10 - 12 listopada, pod nadzorem obeznanego z dzikimi krainami niezawodnego kartografa, przewodnika i piechura pana prof. Michała Pacyny, grupa śmiałków wybrała się w podróż po Beskidzie Wyspowym.

Zajęcia w pracowni fizycznej

Studenci każdej uczelni technicznej wcześniej czy później zmierzą się z wyzwaniem, jakim są zajęcia w uczelnianej pracowni fizycznej, gdzie samodzielnie trzeba przygotować się do doświadczenia, wykonywać pomiary i opracować swoje dane.

Niepodległa

Książę Konstanty w dramacie „Noc listopadowa” ostrzegał, że listopad to niebezpieczna pora dla Polaków… Owszem, niebezpieczna i kojarząca się w naszej historii z daninami krwi – ale bywają takie ofiary, które idą na marne, bywają też jednak i takie, które stają się zaczynami ziszczania wielkich narodowych marzeń.

Nawiedzenie cmentarzy

W Dzień Zaduszny opiekunowie Samorządu Uczniowskiego - pan prof. Janusz Podwika, pani prof. Małgorzata Dziedzic wraz z Duszpasterzem uczniów - o. Jakubem Wojciechowskim oraz panią prof. Małgorzatą Kremer - emerytowaną nauczycielką naszej szkoły wraz z przedstawicielami uczniów Liceum i Szkoły Podstawowej udali się na krakowskie cmentarze, by złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach zmarłych z pijarskiej wspólnoty.

Dzień Wszystkich Świętych

Dziś, w dniu Wszystkich Świętych, z głębi serca oddajemy hołd naszym ukochanym zmarłym pracownikom, absolwentom oraz uczniom. Pamiętamy o nich z miłością i szacunkiem, podziwiając ich wkład w naszą społeczność. Ich dziedzictwo jest dla nas inspiracją, a ich wspomnienie stanowi fundament naszej szkoły.

Co po przejściu do nowego życia?

W zadumę i celebrację Święta Wszystkich Świętych wprowadziła nas Msza święta sprawowana za zmarłych pracowników i uczniów Liceum. O. Jacek Wolan zaproponował w kazaniu spojrzenie na śmierć jako przejście do innego życia, tak jak dzieci w brzuchu mamy przechodzą do nowego życia przez poród.

Projekt "Razem działamy aktywnie" - akcja społeczna

W ubiegły czwartek odbył się ostatni etap realizacji projektu "Razem działamy aktywnie!", czyli akcja społeczna. Poniżej relacja z wydarzenia:
26 października do świetlicy Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów wtargnęła horda piratów!

Dzień pod szczególną opieką

Zwyczajem wszystkich szkół pijarskich jest szczególne akcentowanie pamięci o naszym wielkim założycielu, św. Józefie Kalasancjuszu, dwudziestego piątego dnia każdego miesiąca – na pamiątkę daty 25 sierpnia 1648 roku, kiedy to pierwszy pijar opuścił świat doczesny, by powrócić do domu Ojca i narodzić się prawdziwie, dla chwały nieba.

Święto Laikatu Pijarskiego - Licheń

W dniach 20-22 października 2023 r. w Licheniu odbywało się VIII Święto Laikatu Pijarskiego. Hasłem były słowa: "Moje miejsce — wspólnota pijarska".    W spotkaniu wzięli udział pijarscy współpracownicy świeccy  i ojcowie pijarzy z: Cieplic, Bolszewa, Bolesławca, Elbląga, Katowic, Łowicza, Poznania, Rzeszowa oraz  oczywiście  Krakowa - liceum, podstawówki oraz parafii Matki Bożej Ostrobramskiej., w sumie ponad 100 osób.

Barwy jesieni... w chemii!

Kolejne tegoroczne wyjście klasy 3d na zajęcia laboratoryjne w ramach Patronatu Wydziału Chemii UJ nad klasą medyczną odbyło się w środę, 18 października. Można by je opisać jako odkrywanie barw, które cieszą teraz nasze oczy w parkach i ogrodach, w różnych reakcjach chemicznych.

23. SMP

W dniach 13-15 października, zgodnie z wieloletnią tradycją, w stołecznym mieście Krakowie po raz dwudziesty trzeci odbyło się Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Uczniowie liceów, ich duszpasterze i opiekunowie oraz mieszkańcy pijarskich parafii zjechali do krakowskiego LOZP nie tylko z całej Polski, lecz także z Czech oraz Węgier.

Bardzo szczególne świętowanie

Dzień Edukacji Narodowej (wciąż jeszcze tradycyjnie nazywany – co oczywiście cieszy – Dniem Nauczyciela) w naszej szkole, szczycącej się patronatem ks. Stanisława Konarskiego, zawsze obchodzony był wyjątkowo uroczyście jako Święto Patrona Szkoły: w końcu nie bez powodu Dzień Edukacji Narodowej wypada 14 października, to przecież tego dnia w 1773 roku Sejm Rozbiorowy powołał do życia Komisję Edukacji Narodowej, pierwsze w Europie i na świecie ministerstwo oświaty.