Wiadomości

Wymiana polsko-niemiecka w Gilching

Wymiana polsko-niemiecka w Gilching

Tydzień od 2 do 9 czerwca uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej, pod opieką Almy Rzoncy-Biel i Agnieszki Kubiczek,  spędzili w Gilching pod Monachium. Obraz zalanych terenów po powodzi, która nawiedziła w ostatnich dniach Bawarię, i widok ciemnych chmur rodził obawy, czy aby nie będzie to czas spędzony  w strugach deszczu. Ale najwidoczniej przywieźliśmy z Polski słońce, bo towarzyszyło nam ono większość czasu, pozwalając podziwiać piękno Monachium i okolic.


KAP

KAP

Od 29.05 do 2.06. roku 2024 w krakowskiej Szkole Podstawowej Zakonu Pijarów po raz kolejny odbył się Kurs Animatora Pijarskiego (w skrócie KAP), w którym wzięło udział 16 uczniów z naszego liceum. Wraz z ukończeniem kursu dołączyli oni do grona animatorów, którzy aktywnie działają w naszej szkole podczas różnych wydarzeń organizowanych przez Zakon Pijarów. 

Pijarzy w Londynie

Pijarzy w Londynie

Ostatni tydzień maja dla wielu z nas - uczestników wycieczki do Londynu - był intensywnym rajdem po galeriach sztuki, muzeach i ulicach, wzdłuż których co rusz wyrastały monumentalne kamienice albo bramy londyńskich, zielonych parków. Było to kilka dni pełnych zwiedzania, podziwiania zabytków, ale także poznawania brytyjskiej kultury i tempa życia, którego mieliśmy szansę spróbować podczas miejskich spacerów albo rozmów z naszymi host-families!

Wybiegali nawet złoto!

Wybiegali nawet złoto!

Dziś - w imieniny miesiąca - odbyły się  Wiosenne Indywidulane Biegi Przełajowe - Licealiada. Wystąpiła w nich reprezentacja naszej Szkoły. I tak:
Maciej Sitarski  i Krzysztof Sajdak zajęli I miejsce (każdy w swojej kategorii wiekowej)!
Zofia Sajdak zajęła IV miejsce.
Marcin Dudek  - tym razem - bez medalu...
Biegi wymagały dużego wysiłku, więc z całego serca gratulujemy!
opiekun: Andrzej Pracuch

Fizyczne lwy:)

Fizyczne lwy:)

Zakończył się Ogólnopolski Konkurs Fizyczny Lwiątko 2024 realizowany przez Fundację Akademia Młodych Fizyków mający na celu propagowanie nauk przyrodniczych i ścisłych, w szczególności fizyki, wśród uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych. Tegoroczny udział dwunastu naszych uczniów w Lwiątku zakończył się przyznaniem honorowego tytułu TAONA dla ucznia z klasy 2c - Rafała Guzika.
Serdecznie gratulujemy wysokich wyników wszystkim uczestnikom.
Nauczyciele fizyki LOZP

Matematycy w Krynicy:)

Matematycy w Krynicy:)

Krynica-Zdrój jest znana jako perła polskich uzdrowisk. Klasa 3B odwiedziła to miasto, aby zwiedzić jego zabytki oraz... aby się uczyć?... Przez 5 dni uczniowie balansowali pomiędzy różnymi formami rozrywki, a lekcjami matematyki z panią profesor Jolantą Przybylską oraz wykładami z fizyki, którym przewodziła pani dyrektor Jadwiga Bendo.

2024.05.22-24 Klasa 3C w Lublinie

2024.05.22-24 Klasa 3C w Lublinie

Wiosna to pełnia sezonu wycieczkowego – a na sam koniec maja do grona naszych klas wyjeżdzających na wycieczki dołączyła klasa 3C. Humano-architekci – pod opieką panów Przemysława Rojka i Marcina Szczerby – wybrali się do Lublina. Przez trzy dni zdążyli zwiedzić piękne lubelskie stare miasto (ze znakomitym przewodnikiem, którego brawurowy humor śmieszył nawet w strugach nieoczekiwanego gwałtownego deszczu), uczestniczyć w  zajęciach organizowanych przez prestiżowy Ośrodek Brama Grodzka/Teatr NN (gdzie poznali dzieje i sposoby ocalania od niepamięci Lublina żydowskiego, dowiedzieli się o najnowocześniejszych technikach tworzenia archiwów cyfrowych, uczestniczyli w wirtualnym spotkaniu z modernistyczną architekturą mieszkaniową charyzmatycznego wizjonera Oskara Hansena), odwiedzić obóz koncentracyjny na Majdanku, wziąć udział w lekcji muzealnej w Kaplicy Trójcy Świętej i galerii malarstwa cerkiewnego na lubelskim zamku…

Nowe pokolenie chemików

Nowe pokolenie chemików

Drugi semestr przyniósł dwa wyjścia klasy drugiej "E" na zajęcia laboratoryjne w ramach patronatu Wydziału Chemii UJ nad klasą medyczną. Ale w każdym przypadku nie były to wyjścia "na dwóję", tylko "na piątkę"!

Rodzi się nowa świecka tradycja pijarska:)

Rodzi się nowa świecka tradycja pijarska:)

Pierwszy licealny spływ kajakowy odbył się na rzece Czarna Nida. Dwudziestu dwóch uczestników pokonało 15 km, obcując z naturą. Piękne świętokrzyskie zachwyciło, a aktywność związana z kajakarstwem dopełniła wyzwolenia endorfin. 

Wycieczka klas 1b i 1c

Wycieczka klas 1b i 1c

W dniach 25-26 kwietnia my - klasy 1c i 1b - pod opieką prof. Sylwii Ząbczyk, prof. Małgorzaty Dziedzic, prof. Henryka Palkija oraz prof. Wiesława Mroszczyka wybraliśmy się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.
Pierwszego dnia błotnistą ścieżką w Świętokrzyskim Parku Narodowym szliśmy na św. Krzyż. Znajduje się tam Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, które zwiedziliśmy z przewodnikiem. Kolejnym punktem wycieczki był Dąb Bartek - jeden z najstarszych dębów w Polsce. Po aktywnym dniu wieczór spędziliśmy przy ognisku, piekąc kiełbaski i pianki.

Obóz naukowy medyków

Obóz naukowy medyków

Od 22 do 26 kwietnia Toruń opanowali pijarscy uczniowie klas biologiczno-chemicznych (1., 2. i 3.:). Choć miasto przyjęło nas chłodno (mówiąc wprost temperatura nie rozpieszczała), to atmosfera była gorąca. Do jej stworzenia przyczyniły się przede wszystkim ogniste codzienne zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali - znakomicie prowadzone przez pana Łukasza Spornego i Piotra Wróblewskiego, a także bardzo ciekawe warsztaty biotechnologiczne w Młynie Wiedzy. 

Konkurs -

Konkurs - "Rowerowe szaleństwo"

Samorząd szkolny w ramach projektu „Rowerowe szaleństwo” zaprasza uczniów naszej Szkoły do udziału w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego i wzięcia udziału we wspólnej przejażdżce rowerowej.

Konkurs odbędzie się 17 maja na długiej przerwie. W holu Liceum rozdawane będą karty konkursowe z pytaniami dotyczącymi przepisów ruchu drogowego. Dla osób z najlepszymi wynikami przewidziane są nagrody w postaci gadżetów rowerowych.