Wiadomości

Turniej siatkówki dziewcząt

Turniej siatkówki dziewcząt

1 grudnia drużyna dziewcząt reprezentowała naszą Szkołę w międzyszkolnych rozgrywkach siatkówki. Podczas eliminacji rozegraliśmy dwa mecze.

Powiększanie: obrazów i wiedzy

Powiększanie: obrazów i wiedzy

W andrzejkowe popołudnie grupa 10 uczniów z klasy 3d ponownie wybrała się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, by zgłębić tajniki chemii - tym razem podczas zajęć studyjnych, będących nowością w ofercie skierowanej do uczniów liceum. 

Andrzejki

Andrzejki

W ostatni dzień listopada w godzinach popołudniowo-wieczornych do holu naszej szkoły przybyła spora grupa wszelakich istot (i nie tylko!), zaczynając od Atomówek, na żołnierzach w pełnym umundurowaniu skończywszy. Wszyscy zgromadzili się tylko w jednym celu - aby świętować Andrzejki!

Młodzież z prawem na cz@sie

Młodzież z prawem na cz@sie

W środę 29 listopada klasy 4a, 4c, 4d, 3a i 2c brały udział w zajęciach z ochrony przed cyberoszustwami, na które może natknąć się w zasadzie każda osoba podczas zakupów online. W naszym Liceum gościliśmy panią Iwonę Zapart, która w ramach projektu "Młodzież z prawem na cz@sie", realizowanego przez Fundację LexCultura dzięki finansowaniu ze środków Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, przybliżyła nam sposoby oszukiwania konsumentów stosowane przez różne firmy sprzedające najrozmaitsze produkty. 

HACKATHON - Młodzież w akcji

HACKATHON - Młodzież w akcji

W dniach 28-29 listopada 2023 nasi uczniowie - pod czujnym okiem pani profesor Małgorzaty Dziedzic - już po raz drugi - wzięli udział w Kraków Innovation Games. Drużynę naszej szkoły tworzyli:  Julia Cięciwa (3d), Alicia Solarska (2e), Justyna Szewczuk (3a), Bartosz Kula (3d), Franek Perc (3a). 

Tanecznie i śpiewająco

Tanecznie i śpiewająco

Dzień Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza – albo po prostu Patrocinium – jest obchodzone we wszystkich dziełach pijarskich różnorako, ale zawsze uroczyście: na pamiątkę dnia 27 listopada 1597 roku, kiedy to nasz Ojciec Założyciel otworzył przy rzymskim kościele św. Doroty dwie pierwsze klasy, w których bezpłatnie mogli uczyć się chłopcy z Zatybrza, najpodlejszej i najbardziej niebezpiecznej dzielnicy Wiecznego Miasta.

Czarownica na miotle, bliźniaki w kosmosie

Czarownica na miotle, bliźniaki w kosmosie

Po raz pierwszy w historii szkół pijarskich w  sali muzealnej naszego Liceum wobec portretów zasłużonych pijarów omawiane były tematy „czarownicy na miotle i bliźniaków kosmosie”

Badali związki z kompleksami

Badali związki z kompleksami

W kolejnej odsłonie wyjść organizowanych w ramach Patronatu Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego nad klasą medyczną naszego Liceum, uczniowie klasy 3d udali się 22 listopada do laboratorium, w którym czekał na nich szereg odczynników mających posłużyć do utworzenia i zbadania właściwości związków kompleksowych, zwanych też koordynacyjnymi.

Science Show na AGH

Science Show na AGH

20 listopada klasy 2b i 2c - zaproszone przez Zespół ds. Olimpiad i Centrum Rekrutacji AGH oraz Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Święta Nauk Ścisłych dr. hab. prof. AGH Jerzego Stochla - uczestniczyły w wykładzie i pokazach na AGH. 

Niepodległościowo w Łapszach

Niepodległościowo w Łapszach

Listopad, środek jesieni, dla niektórych zimnej, szarej i ponurej, ale nie dla brawurowej drużyny zaprawionych wędrowców z naszego Liceum. 

W dniach 10 - 12 listopada, pod nadzorem obeznanego z dzikimi krainami niezawodnego kartografa, przewodnika i piechura pana prof. Michała Pacyny, grupa śmiałków wybrała się w podróż po Beskidzie Wyspowym. 

Zajęcia w pracowni fizycznej

Zajęcia w pracowni fizycznej

Studenci każdej uczelni technicznej wcześniej czy później zmierzą się z wyzwaniem, jakim są zajęcia w uczelnianej pracowni fizycznej, gdzie samodzielnie trzeba przygotować się do doświadczenia, wykonywać pomiary i opracować swoje dane.

Niepodległa

Niepodległa

Książę Konstanty w dramacie „Noc listopadowa” ostrzegał, że listopad to niebezpieczna pora dla Polaków… Owszem, niebezpieczna i kojarząca się w naszej historii z daninami krwi – ale bywają takie ofiary, które idą na marne, bywają też jednak i takie, które stają się zaczynami ziszczania wielkich narodowych marzeń.