Z jednej strony – wszystko było jak co roku o (mniej więcej) tej samej porze: wraz z resztą polskich szkół obchodziliśmy Dzień Komisji Edukacji Narodowej, a w naszym Liceum w sposób szczególny celebrowaliśmy Święto Patrona Szkoły – bo tak się składa, że obie te okazje są dla nas podobnie ważne (w końcu gdyby nie działalność ks. Stanisława Konarskiego, nigdy nie byłoby też pierwszego na świecie ministerstwa edukacji…).
Deszczowa pogoda nie przeszkodziła członkom SKTK odbyć cyklicznego Spaceru po Krakowie. Tym razem hasło przewodnie brzmiało: „W cieniu cytadeli”. Trasa wiodła przez Zwierzyniec, Salwator i Błonia.
6 października gościliśmy w naszym Liceum Alexa Danziga – historyka, współpracownika Instytutu Yad Vashem, mieszkańca kibucu Nir Oz. Alex Danzig w 1959 roku wyjechał z rodzicami i siostrą z Warszawy i zamieszkał w Izraelu. Obecnie jeździ po świecie i upowszechnia wiedzę o zagładzie Żydów i działalności Yad Vashem, jest też aktywnym uczestnikiem i propagatorem dialogu polsko-żydowskiego (m.in. współorganizuje spotkania młodzieży polskiej i izraelskiej).
W piątkowym spotkaniu wzięli udział uczestnicy projektu edukacyjnego „Nasi sąsiedzi Żydzi”, który od dwóch lat jest realizowany we współpracy Liceum i Gimnazjum.
W środę 4 października odbyła się pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu... Jednak nie każdy (ze względu na stan zdrowia) został zakwalifikowany - pani doktor była w tej kwestii bezlitosna :).
Tym, którzy wykazali się odwagą i oddali krew potrzebującym serdecznie gratulujemy. Takich osób było aż 22. To rekord naszej szkoły.
Dziękujemy i zapraszamy na następną akcję w styczniu.
Z radością informujemy, że uczennica klasy II e Magdalena Lenarska otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów dla młodzieży szczególnie uzdolnionej. Gratulujemy!
1 października w holu liceum miało miejsce pierwsze czuwanie modlitewne, w którym uczestniczyli uczniowie, absolwenci, nauczyciele oraz rodzice. W centrum rozważań była Maryja, na którą wskazywał temat czuwania: "Maryja 24h".
Rozpoczęły się tegoroczne zmagania sportowe Krakowskiej Olimpiady Młodzieży. W rozegranych 26 września na terenach zielonych AWF sztafetowych biegach przełajowych dziewczęca reprezentacja naszego Liceum zajęła 5. miejsce. Gratulujemy i liczymy na dalsze sukcesy.
Miniony tydzień grupa naszych uczniów spędziła na wyjeździe naukowo-turystycznym w Szwajcarii. Głównym celem była wizyta w ośrodku badań jądrowych CERN. Program był jednak o wiele bogatszy. Publikujemy szczegółową relację uczestników.
W niedzielę, 24 września 2017 r. przeżywaliśmy wspólnie Mszę Świętą Wspólnoty Szkolnej. Dla wielu uczniów i ich rodziców z klas 1, 4 i 7 Szkoły Podstawowej oraz klas 1 Liceum, było to pierwsze tego typu spotkanie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił o. Radosław Boboń. Pod koniec wspólnej modlitwy miało miejsce poświęcenie przyborów szkolnych.
Od 4 do 8 września najzdolniejsi uczniowie naszego Liceum (czyli tacy, którzy w ostatniej klasyfikacji osiągnęli średnią ocen powyżej 5,0 i uzyskali co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania) przebywali na obozie naukowym. Przypomnijmy: obóz taki jest coroczną formą nagrody właśnie dla tych najwybitniejszych, a tym razem odbył się już po raz piąty. Uczestnicy obozu (dwadzieścia dwie osoby pod opieką pani Agnieszki Łękawy i pana Przemysława Rojka) zawitali do Łodzi – miasta fascynującego, owej „ziemi obiecanej” z powieści Reymonta i filmu Wajdy. Jak się podobało? Przedstawiamy wspomnienia uczestników.
10 września, już tradycyjnie, reprezentacja naszej Wspólnoty szkolnej udała się do warszawskiego Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Tam miała miejsce Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018. Uroczystość zgromadziła nauczycieli, dzieci oraz młodzież ze szkół pijarskich z całej Polski.
4 września zainaugurowaliśmy rok szkolny 2017/18. Po spotkaniu w licealnym gronie w holu Szkoły cała nasza Wspólnota zebrała się na uroczystej Mszy Świętej. W tym roku, w związku z reformą, powitaliśmy wśród nas uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych nowo utworzonej Szkoły Podstawowej.