Spojrzeć w siebie

Tradycją naszej Szkoły stało się już to, że tuż przed Wielkanocą, największymi świętami chrześcijaństwa, spotykamy się na refleksji, która kończy czas nauki i pracy, a zaczyna trzydniową kontemplację świętych tajemnic. Czy jednak aby na pewno wiemy, czym jest „refleksja” – a może właśnie traktujemy ją zupełnie na opak, „bezrefleksyjnie”, jako tych obowiązkowych parę chwil w szkole, które trzeba wytrzymać z mniejszą lub większą niecierpliwością, by wreszcie móc oddać się świętowaniu?

Absolwenci

Z satysfakcją informujemy, że nasi absolwenci Maciej Galas i Michał Podleś zostali wyróżnieni za szczególne osiągnięcia w konkursach, turniejach i olimpiadach przedmiotowych w minionym roku szkolnym.  Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 28 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa. Gratulujemy i życzymy dalszych, teraz już studenckich, sukcesów.

Wymiana polsko-niemiecka. Bawaria

31 marca wyjechaliśmy z wizytą do naszych niemieckich przyjaciół do Gilching (współpraca i wzajemne wizyty trwają już od ponad 20 lat).

Taon 2017

W  Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym LWIĄTKO Andrzej  Żarnowski (3c) uzyskał wyróżnienie,  zdobywając  tytuł Taona.

Gratulujemy!

Młodzi i Miłosierdzie

29.03.2017 roku klasy pierwsze uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z cyklu "Młodzi i Miłosierdzie".  Do  TAURON  Areny przybyło tysiące młodych ludzi z różnych krakowskich  szkół.

7. Bieg im. o.Józefa Jońca

W czwartek 6 kwietnia reprezentacje Gimnazjum i Liceum wyruszyły w długą podróż do stolicy Wielkopolski, aby uczestniczyć w Siódmym Poznańskim Biegu Józefa Jońca. Impreza rozpoczęła się 7-go kwietnia o godz. 11.00.  W dwunastu biegach łącznie uczestniczyło 1400 biegaczy. Nasze reprezentacje składały się z 10 uczniów  oraz opiekunów - Dyrektora o. Edwarda Kryściaka i Dominika Kuliga, którzy również wzięli udział w biegu Open.

Zapraszamy na Dzień Otwarty

Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  Liceum Pijarów serdecznie zapraszają Gimnazjalistów wraz z Rodzicami na     DZIEŃ OTWARTY
22 kwietnia (sobota) 2017 w godzinach od godz. 9.00 do 14.00

Będzie okazja, by zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzić budynek, uczestniczyć w przygotowanych zajęciach i porozmawiać z nauczycielami i uczniami.

Pan Cogito

Postać Zbigniewa Herberta, wybitnego poety, eseisty i dramaturga, jest z pewnością wszystkim bardzo dobrze znana. Klasa 3A miała jednak możliwość poszerzenia swojej wiedzy o jego twórczości oraz poznania  „sekretów” kryjących się pomiędzy wersami utworów autora. Wszystko to było możliwe dzięki wykładowi przeprowadzonemu przez pana Józefa Ruszara- filologa, filozofa, publicystę, wykładowcę akademickiego, a przede wszystkim specjalistę zajmującego się dziełami Herberta.

Cząstki elementarne

Grupa uczniów z naszego liceum (z klas matematyczno-fizyczno-informatycznych oraz medycznych) brała udział w Międzynarodowych Warsztatach Fizyki Cząstek Elementarnych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych International Masterclasses, Hands on Particle Physics.
Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, przy wsparciu Komitetu Fizyki PAN, zorganizował warsztaty w 4 miastach: Krakowie, Kielcach, Tarnowie i Sosnowcu.

Rekolekcje wielkopostne

Od kilku lat wielkopostne dni skupienia w naszej szkole odbywają się w grupach wiekowych.  W tym roku klasy pierwsze uczestniczyły w rozważaniach pod kierunkiem siostry Teresy ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.  Klasy drugie mogły wysłuchać i przemyśleć świadectwa osób świeckich ze wspólnoty Dobrego Pasterza z Katowic. Rekolekcje klas trzecich prowadził o. Tomasz Jędruch SP wspierany przez  zaproszone małżeństwa z Pijarskiej Wspólnoty Wiary.

Wspieramy maturzystów

Zbliża się egzamin dojrzałości... Z maturzystami są Rodzice, Znajomi, Duszpasterze... Także i my - Współbracia Pijarzy - razem z Waszymi Najbliższymi chcemy uczestniczyć w tej wielkiej radości i Was wspierać.  Proponujemy DUCHOWĄ ADOPCJĘ MATURZYSTY.

Święte pół dnia

Mniej lub bardziej widoczne przejawy pracy duszpasterskiej widać w Liceum na co dzień – Msze Święte, czuwania modlitewne, momenty wspólnotowej refleksji przed ważnymi okresami roku liturgicznego. I zapewne niektórym uczniom wydaje się, że życie duchowe Szkoły ułożone jest wyłącznie pod nich, ewentualnie – w momentach szczególnie ważnych – pod całą wspólnotę.