Wiadomości

Goście w Krakowie

Goście w Krakowie

Zaledwie tydzień temu, 2 czerwca żegnaliśmy "naszych" Niemców. Możemy ich tak nazwać, bo poznaliśmy się i zaprzyjaźnili w czasie pierwszej części wymiany w Gilching koło Monachium w dniach 31.03 - 7.04 br. Teraz niemiacka młodzież spędziła tydzień w Krakowie. Program obejmował poznanie naszej szkoły (jej historii i terazniejszości), rodzin partnerów wymiany, zabytków Krakowa i okolic.

Zwycięska ekipa

Zwycięska ekipa

Dnia 7 czerwca w Parku Lotników odbył się Bieg im. płk. pil. Stanisława Skarżyńskego, organizowany przez ZSO nr 9. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Kozłowska z kl 2f oraz Jan Uthke i Karol Zawisza z kl 2c.
Wiktoria wywalczyła ZŁOTO,  Karol SREBRO, a Jan 5. miejsce w swoich kategoriach wiekowych.
Dziękujemy i serdecznie gratulujemy !

Ponad pokoleniami

Ponad pokoleniami

W związku z realizacją projektu  „Człowiek, który sam sobie wystarcza- nikomu nie jest potrzebny” prowadzonego we współpracy z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty” (który jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) uczniowie klas pierwszych wraz z profesorem Januszem Podwiką, Ojcem Radosławem Boboniem oraz samorządem szkolnym zapoczątkowali szereg spotkań międzypokoleniowych z seniorami. Osoby powyżej 60 roku życia biorące udział w tym przedsięwzięciu to osoby związane z Pijarskim Klubem Seniora oraz innymi organizacjami seniorskimi działającymi na terenie Dzielnicy III – Prądnik Czerwony.

Warsztaty dla animatorów

Warsztaty dla animatorów

W zeszły piątek grupa naszych animatorów zostawiła za sobą Kraków i ruszyła w kierunku Białego Dunajca. Przypomniane zostało to, co znane, wpojone to, co dla niektórych nowe. Jednym słowem przygotowania do wakacyjnego obozu integracyjnego dla nowych uczniów naszej szkoły, których powitamy już we wrześniu, ruszyły pełną parą.

Warsztaty muzealne

Warsztaty muzealne "W sezamie sztuki" - wspomnienia uczestników

Od września 2016 roku do maja 2017 kilkunastoosobowa grupa uczniów klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach muzealnych, które są efektem umowy między Dyrekcją naszego Liceum a  Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach programu „Kultura dostępna”.
Cykl spotkań warsztatowych  podporządkowany został zasadom periodyzacji literatury, aby w ten sposób łatwiej było nam łączyć posiadaną już wiedzę historycznoliteracką ze zjawiskami ze sztuk plastycznych.

Żywi poeci (zamiast podmiotów lirycznych)

Żywi poeci (zamiast podmiotów lirycznych)

Od czasu do czasu bywają takie zajęcia naszego Koła Olimpijskiego z Języka Polskiego, na które jego opiekun, pan Przemysław Rojek, rytualnie ubiera swą (szokującą niektórych uczniów) jadowicie czerwoną bluzę z prowokacyjnym napisem „nie wierzę w podmiot liryczny”.

Czas zbierania

Czas zbierania

Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem, powiada Kohelet.  Jest czas siania i czas zbiorów.  Okres  maturalnych zmagań to niewątpliwie czas zbierania.  Życzymy naszym maturzystom, by mogli cieszyć się z owoców swojej dotychczasowej nauki.

Wielkanocne spotkanie

Wielkanocne spotkanie

25 kwietnia jak co roku w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie Wielkanocne dla osób starszych i samotnych. Z przyjemnością gościliśmy u nas kilkadziesięciu mieszkańców okolicznych osiedli.

Długie pożegnania

Długie pożegnania

Pożegnania długie, bo trzydniowe. W środę 26 kwietnia abiturienci zebrali się na szkoleniu dotyczącym procedur maturalnych, a wieczorem w atmosferze zabawy swoich starszych kolegów pożegnali drugoklasiści. W czwartek odbyła się relacjonowana już pielgrzymka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej, a w piątek w holu szkoły miały miejsce oficjalne uroczystości zakończenia roku klas trzecich.

Deszczowo i refleksyjnie. Pielgrzyka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej

Deszczowo i refleksyjnie. Pielgrzyka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej

Pada deszcz – to niebo płacze, to natura odzwierciedla stan ducha.

Dzień był szczególny – nie tylko z powodu naszej pielgrzymki, lecz także dlatego, że tamten czwartek był ostatnim dniem, w którym mogliśmy tytułować się uczniami Liceum Pijarów.

Spotkanie wielkanocne

Spotkanie wielkanocne

Tradycyjne spotkanie

Zaproszenie

Zaproszenie

Właściwie wszysto co byłoby do napisania zawiera się w powyższym, jednosłownym tytule – bo też cały nasz (wielki!) wysiłek, którego podjęliśmy się w sobotę 22 kwietnia, miał na celu tylko jedno: zaprosić do Liceum Pijarów jak największą ilość obecnych uczniów ostatnich klas gimnazjalnych...