W rozgrywanych 16 listopada Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w badmintona zawodnicy naszego Liceum: Jan Kasperek i Mateusz Kwinta zajęli 5 miejsce (na 24 drużyny). Gratulujemy i jesteśmy przekonani, że nasi reprezentanci dopiero się rozkręcają.
Samorząd Uczniowski zaplanował cykl nocnych spotkań filmowych "Pijarska Kinorama".
13 listopada odbył się pierwszy wieczór przy filmach, przekąskach i dobrej muzyce.
Krzysztof Hernik z klasy 3b zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego. Gratulujemy i mamy nadzieję, że to nie koniec dobrych wiadomości!
We czwartek 26 października klasy o proflu ekonomiczno-prawnym (2b i 3b) uczestniczyły w wykładzie prowadzonym przez p. Richarda Lucasa. Jest to brytyjski przedsiębiorca, który od 25 lat mieszka w Polsce. Szczególnym polem jego zainteresowań jest promowanie startupów.
Reprezentacja Liceum w składzie: Zuzanna Cyunel (2f), Mateusz Brzóska (2e) i Mikołaj Gałka (2f) pod opieką prof. Elżbiety Rożek zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu organizowanego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Konkurs towarzyszył obchodom Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej i polegał na przygotowaniu instalacji technicznej z zakresu fizyki ciała ludzkiego. Nasz zespół zaprezentował projekt "Lustro życia", którego tematyka, innowacyjność i poziom wykonania zostały najwyżej ocenione przez Jury. Gratulujemy!
Drugie zajęcia KOŁA KULTUROZNAWCZEGO to wyjście do Domu Zwierzynieckiego (oddziału Muzeum Historycznego) na wystawę pt.: "Zwierzyniec zaprasza: Rakowice".
W dniach 27-29 października 2017 r., w Licheniu Starym odbyło się V Jubileuszowe Święto Laikatu Pijarskiego pod hasłem: ,,Głosić, przemieniać, wychowywać”.
W spotkaniu uczestniczyło 160 reprezentantów dzieł pijarskich (szkół, parafii, świetlic, Centrów Kultury Calasanz) z Bolesławca, Jeleniej Góry, Łowicza, Katowic, Poznania, Ebląga, Bolszewa, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa oraz Szczuczyna na Białorusi.
Tak, wierzymy, że to ma sens. Że – jak jest napisane w liturgii żałobnej – życie wiernych Pańskich zmienia się, ale się nie kończy.
Że są tacy zmarli, których życie odmieniło się na lepsze – w chwale nieba radują się tym, czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, ale przecież patrzą na nas i nas słyszą, zwłaszcza wtedy, gdy się do nich i za ich pośrednictwem zwracamy ku temu, co nieskończenie wyżej. Wtedy naszym modlitwom jest jakby łatwiej dotrzeć tam, gdzie wszystko się kończy i zaczyna.
I że są też tacy, których życie dopiero trwa w oczekiwaniu na doskonałą przemianę. Oni potrzebują naszej pamięci, naszych myśli, naszych modłów, by móc zasiąść między tymi, o których powyżej – tymi, którzy służą nam wstawienniczą pomocą.
24 października odbyła się konferencja podsumowująca całoroczny projekt "Szkoła częścią wspólnoty", którego celem była aktywizacja wspólnot lokalnych i zwiększenie ich zaangażowania w sprawy publiczne. Podczas konferencji nasi uczniowie zaprezentowali pantomimę nawiązująca do realizowanego w Liceum w ubiegłym roku szkolnym projektu społecznego „Człowiek, który sam sobie wystarcza, nikomu nie jest potrzebny”.
Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas inspiracją - to główne przesłanie homilii wygłoszonej przez o. Tomasza Abramowicza w niedzielę 22.10. 2017 r. podczas Mszy Świętej Wspólnoty Szkolnej.
Od 13 do 15 października 2017 r. w Krakowie miało miejsce 17. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, które w tym roku przebiegało pod hasłem #CoMuDasz.
W ramach pierwszych w tym roku zajęć Koła Kulturoznawczego jego uczestnicy udali się do Multikina na projekcję filmu "Twój Vivcent". To pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy ożywili na ekranie świat znany z obrazów van Gogha.
Koło Kulturoznawcze serdecznie zaprasza na kolejne spotkania. Warto skorzystać z możliwości uczestnictwa w ciekawych wydarzeniach kulturalnych Krakowa.