W związku z realizacją projektu „Człowiek, który sam sobie wystarcza- nikomu nie jest potrzebny” prowadzonego we współpracy z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego w ramach projektu „Szkoła częścią wspólnoty” (który jest współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich) uczniowie klas pierwszych wraz z profesorem Januszem Podwiką, Ojcem Radosławem Boboniem oraz samorządem szkolnym zapoczątkowali szereg spotkań międzypokoleniowych z seniorami. Osoby powyżej 60 roku życia biorące udział w tym przedsięwzięciu to osoby związane z Pijarskim Klubem Seniora oraz innymi organizacjami seniorskimi działającymi na terenie Dzielnicy III – Prądnik Czerwony.
W zeszły piątek grupa naszych animatorów zostawiła za sobą Kraków i ruszyła w kierunku Białego Dunajca. Przypomniane zostało to, co znane, wpojone to, co dla niektórych nowe. Jednym słowem przygotowania do wakacyjnego obozu integracyjnego dla nowych uczniów naszej szkoły, których powitamy już we wrześniu, ruszyły pełną parą.
Od września 2016 roku do maja 2017 kilkunastoosobowa grupa uczniów klas pierwszych uczestniczyła w warsztatach muzealnych, które są efektem umowy między Dyrekcją naszego Liceum a Muzeum Narodowym w Krakowie, w ramach programu „Kultura dostępna”.
Cykl spotkań warsztatowych podporządkowany został zasadom periodyzacji literatury, aby w ten sposób łatwiej było nam łączyć posiadaną już wiedzę historycznoliteracką ze zjawiskami ze sztuk plastycznych.
Od czasu do czasu bywają takie zajęcia naszego Koła Olimpijskiego z Języka Polskiego, na które jego opiekun, pan Przemysław Rojek, rytualnie ubiera swą (szokującą niektórych uczniów) jadowicie czerwoną bluzę z prowokacyjnym napisem „nie wierzę w podmiot liryczny”.
Wszystko ma swój czas i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem, powiada Kohelet. Jest czas siania i czas zbiorów. Okres maturalnych zmagań to niewątpliwie czas zbierania. Życzymy naszym maturzystom, by mogli cieszyć się z owoców swojej dotychczasowej nauki.
25 kwietnia jak co roku w naszej szkole zostało zorganizowane spotkanie Wielkanocne dla osób starszych i samotnych. Z przyjemnością gościliśmy u nas kilkadziesięciu mieszkańców okolicznych osiedli.
Pożegnania długie, bo trzydniowe. W środę 26 kwietnia abiturienci zebrali się na szkoleniu dotyczącym procedur maturalnych, a wieczorem w atmosferze zabawy swoich starszych kolegów pożegnali drugoklasiści. W czwartek odbyła się relacjonowana już pielgrzymka maturzystów do Kalwarii Zebrzydowskiej, a w piątek w holu szkoły miały miejsce oficjalne uroczystości zakończenia roku klas trzecich.
Pada deszcz – to niebo płacze, to natura odzwierciedla stan ducha.
Dzień był szczególny – nie tylko z powodu naszej pielgrzymki, lecz także dlatego, że tamten czwartek był ostatnim dniem, w którym mogliśmy tytułować się uczniami Liceum Pijarów.
Właściwie wszysto co byłoby do napisania zawiera się w powyższym, jednosłownym tytule – bo też cały nasz (wielki!) wysiłek, którego podjęliśmy się w sobotę 22 kwietnia, miał na celu tylko jedno: zaprosić do Liceum Pijarów jak największą ilość obecnych uczniów ostatnich klas gimnazjalnych...
Tradycją naszej Szkoły stało się już to, że tuż przed Wielkanocą, największymi świętami chrześcijaństwa, spotykamy się na refleksji, która kończy czas nauki i pracy, a zaczyna trzydniową kontemplację świętych tajemnic. Czy jednak aby na pewno wiemy, czym jest „refleksja” – a może właśnie traktujemy ją zupełnie na opak, „bezrefleksyjnie”, jako tych obowiązkowych parę chwil w szkole, które trzeba wytrzymać z mniejszą lub większą niecierpliwością, by wreszcie móc oddać się świętowaniu?
Z satysfakcją informujemy, że nasi absolwenci Maciej Galas i Michał Podleś zostali wyróżnieni za szczególne osiągnięcia w konkursach, turniejach i olimpiadach przedmiotowych w minionym roku szkolnym. Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbędzie się 28 kwietnia w Urzędzie Miasta Krakowa. Gratulujemy i życzymy dalszych, teraz już studenckich, sukcesów.