Obóz naukowy w Lublinie

Po raz trzeci szczególnie wybitni uczniowie – czyli tacy, którzy w poprzedzającym roku szkolnym uzyskali średnią co najmniej 5,0 i mogą pochwalić się wzorowym lub bardzo dobrym zachowaniem – już w czerwcu uroczyście przyjęli z rąk o. dyr. Edwarda Kryściaka zaproszenie na jesienny obóz naukowy. Obóz taki jest nagrodą – a zatem całość jego kosztów pokrywa organ prowadzący szkołę, czyli Polska Kuria Prowincjalna Zakonu Pijarów. Po raz drugi do udziału w  obozie zaproszeni zostali też najlepsi uczniowie z siostrzanego liceum pijarskiego w Poznaniu. Tym razem obozowicze wyjechali do Lublina – miasta pięknego i fascynującego; fascynującego zabytkami, żywą tradycją wielokulturowości, dookolną przyrodą, ale też (jak miało się okazać wtrakcie obozu) znakomitymi instytucjami kultury i edukacji oraz niebywałą ludzką życzliwością.

Msza Święta dla wspólnoty szkolnej

W przepyszną jesienną niedzielę, ostatnią września, nauczyciele, uczniowie i absolwenci wraz z rodzinami zebrali się w sali gimnastycznej Gimnazjum – czy też, bardziej szumnie, na pięknej Calasanz Arena Olsza Sport – by ze stosowną pompą celebrować pierwszą w tym roku szkolnym Mszę Świętą dla wspólnoty obu naszych Szkół.

Rozpoczęcie roku szkolnego

W pierwszy wtorek września – czyli dokładnie pierwszego dnia tego miesiąca – uczniowie Liceum rozpoczęli kolejny rok szkolny. W pięknych promieniach wciąż jeszcze letniego słońca zebraliśmy się późnym rankiem w holu Szkoły, by wspólnie otworzyć dziesięć najbliższych miesięcy wytężonej pracy, ale też pewnie wielu radości i niespodzianek.

Nagroda Edukacyjna Miasta Krakowa

Adrian Gołąb - uczeń klasy 3b - otrzymał  Nagrodę Edukacyjną Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa za wybitne osiągnięcia naukowe. Adrian zdobył w ubiegłym roku szkolnym tytuł laureata lub finalisty w sześciu olimpiadach! Nagrodę krakowscy laureaci (3 licealistów) otrzymali z rąk Wiceprezydent ds. Edukacji w Krakowie Katarzyny Cięciak. Gratulujemy!

Kulturoznawcy na wystawie

Pierwsze w tym roku zajęcia koła kulturoznawczego zaprowadziły nas do jednego z oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, a mianowicie Kamienicy Szołayskich  im . Feliksa Jasieńskiego usytuowanej przy placu Szczepańskim.  Obejrzeliśmy wystawę: „Grafika francuska od impresjonizmu do art nouveau”.

Wampiriada (1)

W poniedziałek (21 września) odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym  akcja krwiodawstwa. Chęć oddania krwi zgłosiło aż 22 uczniów - brawo!  Ze względów zdrowotnych większość z nich nie została dopuszczona. Zachęcamy do  spróbowania następnym razem!

Biegamy, bo warto!

6. września w krakowskiej edycji biegu sztafetowego Business Run wystartowała drużyna LO Pijarów w składzie: o.Edward Kryściak SP, Andrzej Porębski (3c), Jan Machalica (3e), Maciej Galas (3b) i Adam Górecki (3c). Kraków Business Run to bieg charytatywny, organizowany na rzecz podopiecznych Fundacji Jaśka Meli "Poza Horyzonty".

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016  w Warszawie

Uroczysta Inauguracja Roku Szkolnego 2015/2016 w Warszawie

W dniu 6 września  podczas Uroczystej Mszy św. na Warszawskich Siekierkach odbyła się inauguracja Nowego Roku Szkolnego 2015/2016. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej ks. bp. Michał Janocha. Na uroczystość przybyli licznie uczniowie, dyrektorzy  i nauczyciele z  pijarskich szkól wraz z pocztami sztandarowymi. Obecny był przełożony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów o. Józef Matras SP.

Rekolekcjowakacje

Jak co roku uczniowie klas pierwszych spędzili ostatni tydzień wakacji na wyjeździe integracyjnym. W tym roku rekolekcjowakacje odbyły się w  Murzasichlu.  W wyjeździe uczestniczyli nowi uczniowie, ich starsi koledzy pełniący rolę animatorów oraz wychowawcy klas i duszpasterze Liceum.

Gorące lato

Gorące i pełne wrażeń wakacje już za nami. Jeszcze nie raz będziemy je wspominać (także w naszej kronice).

Rozpoczynamy informacją o letnich sukcesach sportowych. Grzegorz Kasparek z klasy 3e zdobył złoty medal na Mistrzostwach Polski Juniorów w wioślartwie!

Koniec

No i stało się. Ponieważ nieubłagane są prawa czasu, więc w upalny – już prawdziwie wakacyjny – piątek 26 czerwca po raz sto piętnasty (czy jakoś tak; różni skrupulanci różnie będą to wyliczać) w krakowskim Liceum Pijarów skończył się rok szkolny. Skończył się tak, jak zawsze – trochę dostojnie, trochę zabawowo, bardzo radośnie (bo wakacje), ale też nieco smutno (bo pożegnania, niektóre dłuższe niż tylko dwumiesięczne).

Wyróżnienie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dla naszych informatyków

Mamy już za sobą XIV finał konkursu Diversity – walk robotów w Mini-Sumo, który odbył się w dniach 11-12 czerwca 2015 roku w Krakowie. Tegoroczne zmagania najlepszych szesnastu zespołów ze szkół średnich z całej Polski odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.