Wiadomości

Trzy opłatki, jedne życzenia

Trzy opłatki, jedne życzenia

Najpierw było spotkanie dla wszystkich, którzy mogli i chcieli: dla nauczycieli, uczniów, absolwentów,  pracowników, rodziców… W poniedziałkowy wieczór, w niezwykłym nastroju, w jaki wprowadził nas sugestywny występ chóru szkolnego pod dyrekcją pana Ryszarda Źróbka – przełamaliśmy się po raz pierwszy, pierwszym opłatkiem.

 Świąteczne pomaganie

Świąteczne pomaganie

16 grudnia z budynku Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów wyruszył Święty Mikołaj. Z uwagi na to, że nie było śniegu poruszał się autokarem w towarzystwie mnóstwa Aniołków. Droga była długa lecz w końcu drużyna Świętego Mikołaja dotarła do celu. Tego dnia Mikołaj postanowił odwiedzić jeden z krakowskich Domów samotnej matki.

Książka lekarstwem na smutek

Książka lekarstwem na smutek

Każdy z nas szuka swoich sposobów na radzenie sobie ze smutkiem. Jedni słuchają muzyki, drudzy oddają się kontemplacji natury, natomiast uczennica klasy II a Kinga Kaźmierczyk jako lekarstwo na gorsze chwile proponuje czytanie książek. W tym roku swoją recenzencką pracą, pt: „(Nie)dobra Wiktoria” zdobyła pierwsze miejsce w konkursie polonistycznym organizowanym przez Stowarzyszenie Polonistów: „Książka lekarstwem na smutek”.

Adwentowy dzień skupienia

Adwentowy dzień skupienia

Adwentowy dzień skupienia dla nauczycieli i pracowników Liceum i Gimnazjum wypadł w tym roku w przededniu inauguracji  Roku  Miłosierdzia i temu tematowi był poświęcony.  Przebiegał pod hasłem: „Otwieramy bramy”.

Spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych

Spotkanie wigilijne dla osób starszych i samotnych

Takie przedświąteczne ponadpokoleniowe spotkania są już wieloletnią tradycją Szkoły.  Do pomocy przy organizacji tegorocznej Wigilii  zaangażowała się  zarówno młodzież z Liceum jak i Gimnazjum. Przygotowania trwały  od wczesnego popołudnia. Wspólnie dekorowano oraz nakrywano do stołu. Tuż po godzinie 17 mroki ogarnęły  szkolny hol. Nasi utalentowani uczniowe zaprezentowali zebranym gościom przedstawienie, które wprowadzało w świąteczną atmosferę oraz ukazywało piękno wigilijnej nocy, podczas której wszyscy możemy dostąpić łaski przebaczenia i nawrócenia.

Sprawiedliwość po amerykańsku - wykład monograficzny

Sprawiedliwość po amerykańsku - wykład monograficzny

W ramach umowy patronatu Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego 9 grudnia  dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ (Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych) wygłosił wykład dla uczniów klas pierwszych i drugich p.t.: Ława przysięgłych - sprawiedliwość po amerykańsku. Wykład dotyczył historii i współczesnego charakteru amerykańskiej ławy przysięgłych.

Wizyta Mikołaja

Wizyta Mikołaja

4. grudnia  Święty Mikołaj odwiedził podopiecznych Fundacji Oświatowej. Pomagali mu dzielnie wolontariusze z naszej szkoły.

Szczegóły i fotorelację z tego niezwykłego spotkania znajdziecie na stronie Fundacji.

Debata oksfordzka- pierwsze starcie

Debata oksfordzka- pierwsze starcie

W pierwszej debacie zespół Pijarów w starciu z VI Liceum  przegrał wynikiem 82 do 98, mimo to jesteśmy zadowoleni z przebiegu debaty i poziomu jaki prezentowaliśmy. Nie możemy się doczekać kolejnej debaty z  Liceum z Olkusza, która odbędzie się w naszej Szkole w ostatnim tygodniu przed przerwą świąteczną. Zapraszamy do dopingowania  pijarskiego zespołu :)

Świętowanie obowiązku, obowiązek świętowania

Świętowanie obowiązku, obowiązek świętowania

Czy to ma w ogóle sens? Świętowanie obowiązku, uroczyste podkreślanie wagi czegoś, co po prostu musi się robić? Uczniowie chodzą do szkoły, bo muszą, bo taki na nich (i na ich rodzicach) spoczywa ustawowy obowiązek, bo podobno do czegoś tam się to w życiu przyda; nauczyciele – bo też muszą, bo to ich praca, dobra jak każda inna... W porządku – uczenie się może nam sprawiać mniejszą lub większą radość, szkoła jest też przestrzenią przyjaźni i zabawy; pracę nauczyciela można wykonywać z pasją (czy choćby tylko z przyjemnością), można też czuć się do niej powołanym... Ale żeby od razu świętować?

Niepodległość – czyli co?...

Niepodległość – czyli co?...

Niepodległość. A także – oczywiście – wolność. Również niezawisłość, suwerenność... Lista synonimów jest długa, można z niej wybierać dowolnie. Czy jednak wiemy, co wybieramy? Czy zastanawiamy się, czym jest niepodległość, którą co roku, w jedenasty dzień jedenastego miesiąca świętujemy?

Kulturoznawcy  i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Kulturoznawcy i dziennikarze na wystawie World Press Foto

Koło kulturoznawcze tym razem wybrało się do słynnej Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie na coroczną wystawę fotografii  World Press Photo. Bunkier Sztuki to pawilon wystawowy wzniesiony w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko – Różyskiej.  Znajduje się w nim Galeria Sztuki Współczesnej, zaliczana  do najważniejszych polskich instytucji prezentujących  sztukę najnowszą.