Debata oksfordzka

W  tym roku LO Pijarów bierze udział w 13. edycji Debat Oksfordzkich, organizowanych przez Krakowskie Stowarzyszenie Mówców.  22.X.  odbyła się debata sparingowa ze szkołą PALO. Naszej reprezentacji  udało się zwyciężyć w dyspucie. Jesteśmy bardzo dumni i mamy nadzieję, że w następnych pojedynkach pójdzie nam tak samo dobrze. W pierwszej oficjalnej Debacie oksfordzkiej zmierzymy się z  VI LO.

Otrzęsiny

15 października  w naszej szkole odbyły się otrzęsiny  pierwszaków.  Uczniowie klas pierwszych  mieli za zadanie zaliczenie sześciu stacji. Za każde zadanie dostawiali punkty, które dawały szanse na wygranie słodkich upominków. Wszyscy musieli wykazać się nie tylko wiedzą o naszej szkole, ale także kreatywnością, koordynacją ruchową oraz współpracą. Na koniec obyła się dyskoteka, na której oczywiście nie mogło zabraknąć tańców pijarskich. [Gabriela]

Tradycja i nowoczesność

Tuż  przed wakacjami TVP Kraków wyemitowała w cyklu "Pomysł na sukces" krótki film o naszej szkole. Materiały otrzymaliśmy teraz i umieściliśmy na Vimeo. Chętnych zapraszamy do obejrzenia.

Koło kulturoznawcze w Sukiennicach

Celem trzeciego wyjścia koła kulturoznawczego była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, mieszcząca się na pierwszym piętrze Sukiennic. Jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Istnienie Muzeum Narodowego zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który w 1879 roku ofiarował Krakowowi słynny obraz Pochodnie Nerona, rozpoczynając kolekcję krakowskiego Muzeum Narodowego.

Święto Laikatu Pijarskiego

Od 16 do 18 października na Jasnej Górze odbyło się IV Święto Laikatu Pijarskiego. 140 przedstawicieli 17 dzieł pijarskich z całej Polski przyjechało, żeby  umocnić się duchowo i cieszyć zawiązaną wspólnotą.

Stypendysta MEN

Adrian Gołąb - uczeń klasy 3b -  otrzymał STYPENDIUM  MINISTRA EDUKACJI  NARODOWEJ za   wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2014/2015. Adrian odebrał nagrodę w ubiegły piątek w Warszawie.

Gratulujemy i podziwiamy!

15. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

9 października rozpoczęło się 15. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Tym razem odbyło się ono pod hasłem „Czysty – Przeźroczysty”. Przyjechało około 640 osób z pijarskich duszpasterstw z Polski oraz z Czech, Austrii i Węgier.
Nowością tegorocznego SMP była strefa seniora, czyli specjalny program przygotowany z myślą o absolwentach naszych szkół i studentach.

Uczymy się rozumieć świat

Syria- cztery lata wojny i ponad cztery miliony uchodźców. Dziś konflikt syryjski jest na czołówkach większości serwisów informacyjnych.

14 października mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dra Łukasza Fyderka -  politologa, specjalizującego się w problematyce bliskowschodniej. Był to jeden z wykładów monograficznych, zaplanowanych w ramach  umowy patronackiej, podpisanej między  Liceum a Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Młodsza siostra Krakowa

Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło nowy cykl spacerów po Krakowie. Na dobry początek poznaliśmy młodszą siostrę Krakowa – Nową Hutę.
„Miasto-Gigant” zaplanowano jako przestrzeń idealną, której rytm życia wyznaczać miały szerokie aleje i zamknięte obszary samowystarczalnych osiedli.

Wyjazd SKTK- Beskid Niski u progu jesieni

Październik przywitał nas złotą polską jesienią. Kiedy świat przybiera żółto-czerwone barwy warto na moment oderwać się od szkolnej rzeczywistości. W dniach 3-4 października 2015 odbył się wyjazd SKTK – „Beskid Niski u progu jesieni”.

Greccy bogowie w LOZP

W dniu 30. września  w trakcie lekcji języka polskiego klasy Ib odbyła się uczta bogów greckich. Przybyli  z całego mitycznego świata! Pojawiły się takie osobistości,  jak np. Kronos, Hades, Atena, Demeter, Artemida, a także, oczywiście, gospodarz - czyli Zeus.

Nowohucki Festiwal Sztuki

Drugie wyjście koła kulturoznawczego zawiodło nas  na  trzeci Nowohucki Festiwal Sztuki odbywający się w budynku NCK-u czyli Nowohuckiego Centrum Kultury przy placu Centralnym. Interesowała nas przede wszystkim wystawa retrospektywna jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych mianowicie Jerzego Dudy-Gracza.