Tuż przed wakacjami TVP Kraków wyemitowała w cyklu "Pomysł na sukces" krótki film o naszej szkole. Materiały otrzymaliśmy teraz i umieściliśmy na Vimeo. Chętnych zapraszamy do obejrzenia.
Celem trzeciego wyjścia koła kulturoznawczego była Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku, mieszcząca się na pierwszym piętrze Sukiennic. Jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego w Krakowie. Istnienie Muzeum Narodowego zapoczątkował Henryk Siemiradzki, który w 1879 roku ofiarował Krakowowi słynny obraz Pochodnie Nerona, rozpoczynając kolekcję krakowskiego Muzeum Narodowego.
Od 16 do 18 października na Jasnej Górze odbyło się IV Święto Laikatu Pijarskiego. 140 przedstawicieli 17 dzieł pijarskich z całej Polski przyjechało, żeby umocnić się duchowo i cieszyć zawiązaną wspólnotą.
Adrian Gołąb - uczeń klasy 3b - otrzymał STYPENDIUM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ za wybitne osiągnięcia naukowe w roku szkolnym 2014/2015. Adrian odebrał nagrodę w ubiegły piątek w Warszawie.
Gratulujemy i podziwiamy!
9 października rozpoczęło się 15. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Tym razem odbyło się ono pod hasłem „Czysty – Przeźroczysty”. Przyjechało około 640 osób z pijarskich duszpasterstw z Polski oraz z Czech, Austrii i Węgier.
Nowością tegorocznego SMP była strefa seniora, czyli specjalny program przygotowany z myślą o absolwentach naszych szkół i studentach.
Syria- cztery lata wojny i ponad cztery miliony uchodźców. Dziś konflikt syryjski jest na czołówkach większości serwisów informacyjnych.
14 października mieliśmy okazję wysłuchać wykładu dra Łukasza Fyderka - politologa, specjalizującego się w problematyce bliskowschodniej. Był to jeden z wykładów monograficznych, zaplanowanych w ramach umowy patronackiej, podpisanej między Liceum a Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze rozpoczęło nowy cykl spacerów po Krakowie. Na dobry początek poznaliśmy młodszą siostrę Krakowa – Nową Hutę.
„Miasto-Gigant” zaplanowano jako przestrzeń idealną, której rytm życia wyznaczać miały szerokie aleje i zamknięte obszary samowystarczalnych osiedli.
Październik przywitał nas złotą polską jesienią. Kiedy świat przybiera żółto-czerwone barwy warto na moment oderwać się od szkolnej rzeczywistości. W dniach 3-4 października 2015 odbył się wyjazd SKTK – „Beskid Niski u progu jesieni”.
W dniu 30. września w trakcie lekcji języka polskiego klasy Ib odbyła się uczta bogów greckich. Przybyli z całego mitycznego świata! Pojawiły się takie osobistości, jak np. Kronos, Hades, Atena, Demeter, Artemida, a także, oczywiście, gospodarz - czyli Zeus.
Drugie wyjście koła kulturoznawczego zawiodło nas na trzeci Nowohucki Festiwal Sztuki odbywający się w budynku NCK-u czyli Nowohuckiego Centrum Kultury przy placu Centralnym. Interesowała nas przede wszystkim wystawa retrospektywna jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych mianowicie Jerzego Dudy-Gracza.
Po raz trzeci szczególnie wybitni uczniowie – czyli tacy, którzy w poprzedzającym roku szkolnym uzyskali średnią co najmniej 5,0 i mogą pochwalić się wzorowym lub bardzo dobrym zachowaniem – już w czerwcu uroczyście przyjęli z rąk o. dyr. Edwarda Kryściaka zaproszenie na jesienny obóz naukowy. Obóz taki jest nagrodą – a zatem całość jego kosztów pokrywa organ prowadzący szkołę, czyli Polska Kuria Prowincjalna Zakonu Pijarów. Po raz drugi do udziału w obozie zaproszeni zostali też najlepsi uczniowie z siostrzanego liceum pijarskiego w Poznaniu. Tym razem obozowicze wyjechali do Lublina – miasta pięknego i fascynującego; fascynującego zabytkami, żywą tradycją wielokulturowości, dookolną przyrodą, ale też (jak miało się okazać wtrakcie obozu) znakomitymi instytucjami kultury i edukacji oraz niebywałą ludzką życzliwością.
W przepyszną jesienną niedzielę, ostatnią września, nauczyciele, uczniowie i absolwenci wraz z rodzinami zebrali się w sali gimnastycznej Gimnazjum – czy też, bardziej szumnie, na pięknej Calasanz Arena Olsza Sport – by ze stosowną pompą celebrować pierwszą w tym roku szkolnym Mszę Świętą dla wspólnoty obu naszych Szkół.