Wiadomości

Wspólnie na Pijarskiej

Wspólnie na Pijarskiej

Wśród wielu szlachetnych inicjatyw duszpasterskich proponowanych przez ojców pijarów, jedną z najświetniejszych są comiesięczne Msze Święte dla wspólnoty Liceum. Odbywają się one (o ile okoliczności pozwalają) w każdą drugą niedzielę miesiąca o 11:30 w najważniejszej polskiej świątyni pijarskiej – czyli w pięknym barokowym wnętrzu kościoła Przemienienia Pańskiego w samym sercu krakowskiej starówki. I rzeczywiście, Msze takie mają wymiar głęboko wspólnotowy: przybywają na nie uczniowie i absolwenci z rodzinami, nauczyciele i pracownicy Szkoły, również ci, którzy swoją pracę w Liceum już zakończyli…

W skupieniu

W skupieniu

Czas Wielkiego Postu powinien być nade wszystko czasem skupienia. Temu właśnie dedykowane są – gdyby się nad nimi choć odrobinę głębiej zastanowić – tak często podkreślane w nauce Kościoła praktyki wielkopostne: post, jałmużna i modlitwa. Dzięki wyrzeczeniom i umartwieniom nabywamy większej świadomości potrzeb własnego ciała; uczynki miłosierdzia pozwalają nam skoncentrować się na otaczających nas siostrach i braciach; pogłębiona modlitwa służyć ma pełniejszemu wejściu w duszę, w samo jądro wierzącej osoby. 

Z powrotem w domu

Z powrotem w domu

25 marca wypada bardzo ważne w roku liturgicznym święto… Datę tę najłatwiej zapamiętać, gdy odmierzy się od niej równo dziewięć miesięcy (uwaga, pomoc naukowa dla klas medycznych: tyle trwa ludzka ciąża); wtedy wypadnie nam akurat Boże Narodzenie. Wniosek natury biologiczno-teologicznej nasuwa się sam: 25 marca mamy Zwiastowanie Pańskie, czyli upamiętnienie momentu, w którym archanioł Gabriel obwieścił Maryi, że oto poczęła prawdziwego Syna Bożego. 


Kolejne sukcesy olimpijskie

Kolejne sukcesy olimpijskie

Sukcesów olimpijskich w bieżącym roku szkolnym mamy bardzo dużo. Tym bardziej cieszy nas fakt, że w zmaganiach o laury 46. olimpiady artystycznej tytuły finalisty z wyróżnieniem i finalisty zdobyli: Jakub Janicki i Anna Szerszeń. Gratulujemy Wam ogromnego wysiłku, który włożyliście w tę niełatwą i wymagającą rywalizację. Cieszy nas również i to, że ten sukces podwójny może stać się inspiracją dla innych uczniów, którzy chcieliby pójść w Wasze ślady. Gratulujemy serdecznie i życzymy udanego startu na wymarzonych studiach!

W drodze po diamenty...

W drodze po diamenty...

 Do etapu centralnego XV Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH zakwalifikowali się:
- z informatyki: Łukasz Kwinta;
- z matematyki: Mateusz Bis, Łukasz Kwinta;
- z fizyki: Stanisław Brzozowski, Łukasz Kwinta, Zofia Semczyszyn.

Serdecznie gratulujemy sukcesów naszym zdolnym Uczniom oraz ich wspaniałym Nauczycielom. Trzymamy kciuki za zdobycie Diamentowych Indeksów:)



Laureat Olimpiady Przedsiębiorczości

Laureat Olimpiady Przedsiębiorczości

Z ogromną radością informujemy, że  Wiktor Setlak  (kl. 3cg) został laureatem XVII Olimpiady Przedsiębiorczości. Wiktor stał się tym samym posiadaczem indeksu wybranej przez siebie uczelni ekonomicznej. Serdecznie gratulujemy !!!

Zaproszenie na Dzień Otwarty 23.04

Zaproszenie na Dzień Otwarty 23.04

Serdecznie zapraszamy na Dzień Otwarty LOZP. Poniżej prezentujemy program goszczenia Was w naszych progach.

Szanowni Państwo! 

W imieniu naszej Szkolnej Wspólnoty  zapraszamy na Dzień Otwarty. W sobotę 23 kwietnia br. od godziny 9.00 do 14.00 będziemy czekali  na Państwa wizytę. Zachęcamy do spotkań i rozmów w salach lekcyjnych Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów.

Wycieczki SKTK 2021-2022

Wycieczki SKTK 2021-2022

Ograniczenia spowodowane przez pandemię znacząco utrudniały nam dotąd organizację kolejnych wyjazdów. Ale już dziś chcemy zaprosić chętnych do udziału w kolejnej, ósmej już majówce pod szyldem SKTK. Tym razem naszą bazą stanie się pijarska szkoła w Bolesławcu, a najciekawsze atrakcje, które planujemy odwiedzić, to transgraniczny Park Mużakowski wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i niewielkie, lecz bardzo ciekawe Góry Żytawskie, stanowiące zachodni skraj Sudetów. Po raz pierwszy więc SKTK odwiedzi Niemcy – szczegóły i zapisy niebawem!


Spacery SKTK 2021-2022

Spacery SKTK 2021-2022

Wraz z budzącą się wiosną SKTK powróciło na szlaki. Marcowy spacer poprowadził nas uliczkami Zabłocia i starego Podgórza oraz przez zielone grzbiety Krzemionek. Na trasie była okazja do poznania zarówno miejsc z najdalszej historii tych okolic (Kopiec Krakusa i rezerwat geologiczny „Bonarka” ) jak i obiektów związanych z najbliższą przeszłością. Wątkiem dominującym była tragiczna historia II wojny światowej, której smutnymi pamiątkami są m.in. tzw. „Fabryka Schindlera”, Bulwar Lotników Alianckich, Plac Bohaterów Getta, resztki jego murów i nade wszystko tereny dawnego KL Plaszow. Nieprzypadkowo właśnie teraz odwiedziliśmy te miejsca, bowiem termin spaceru niemal zbiegał się kolejną rocznicą likwidacji podgórskiego getta.




Akrobatyczne sukcesy Mateusza

Akrobatyczne sukcesy Mateusza

Z radością informujemy o kolejnych sportowych sukcesach Mateusza Kafla z klasy 2d. 

Na IX Międzynarodowym Turnieju pod Wawelem w Akrobatyce Sportowej, Skokach na Ścieżce i Podwójnej Mini Trampolinie nasz uczeń zajął 3. miejsce w kategorii podwójna mini trampolina oraz 5. miejsce w skokach na ścieżce.

Skaczemy wysoko z radości:)


Eksperymenty 3d na Wydziale Chemii

Eksperymenty 3d na Wydziale Chemii

Dnia 16.03 grupa osób z klasy 3D wraz z panią profesor Iwoną Schab wybrała się przeprowadzać doświadczenia chemiczne na Wydziale Chemii UJ. Już sam dojazd był niesamowitą przygodą, ponieważ wspólnie poznawaliśmy uroki komunikacji miejskiej po południu. Na Wydziale Chemii czekając na salę laboratoryjną, wszyscy zachwycali się pobliskim bistro. Gdy nadszedł czas doświadczeń, uczniowie opatuleni w fartuchy wkroczyli do sali doświadczalnej i rozpoczęli eksperymentowanie.

Nowi olimpijczycy!

Nowi olimpijczycy!

Z wielką satysfakcją informujemy, że uczniowie maturalnej klasy architektonicznej (3cg): Anna Szerszeń i Jakub Janicki awansowali do centralnego etapu  46. Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki). Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za udany finał.