Bajka Reginy Opałki doceniona

"Jak Prometyn króla Mimetyna śmiechem pokonał" - to tytuł bajki, którą Regina Opałka - uczennica klasy 3c - zdobyła awans do III i zarazem ostatniego etapu 6. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży z inspiracji  Twórczością Stanisława Lema. Jej utwór znalazł się w wąskim gronie 9 najwyżej ocenionych tekstów, które nawiązywać miały do "Bajek robotów" Lema.

Sukcesy naszych uczniów

Poniżej przedstawiamy sukcesy naszych uczniów: Justyny Śmietany z klasy 3b oraz  Szymona Pietruszki z klasy 2b. Choć swoje pasje rozwijają poza naszą szkołą, to i tak jesteśmy dumni z wyników ich nauczania i gratulujemy rozwijanych talentów. Życzymy także wielu dalszych sukcesów!

AKCJA CZYTELNICZA W LOZP

Drodzy Uczniowie,

przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawych propozycji nieco innego kontaktu z książką.

Chcemy pobudzić Was do aktywności czytelniczej i zachęcić do odkrywania świata poprzez kontakt z książką.  Mamy nadzieję, że przy okazji będziecie się dobrze bawić, a także poznacie siebie z nowych perspektyw.

Oto nasze propozycje:

SKTK i Beskidzie Śląskim

Nasza wycieczka - fantastycznie zaplanowana przez pana prof. Michała Pacynę - rozpoczęła się około 6:45 w sobotę, 25 września na dworcu autobusowym w Krakowie. Po trzygodzinnej podróży i jednej przesiadce w Bielsku dotarliśmy na Przełęcz Salmopolską, gdzie rozpoczęła się nasza wędrówka. Idąc granią wśród buków i świerków, przebyliśmy szczyty takie jak: Biały Krzyż, Grabowa i Kotarz, aby następnie odbić na północ do uroczej ścieżki między krzewami w okolicy Beskidka.

Oddajemy krew

W czwartek 16.09.2021. odbyła się pierwsza akcja krwiodawstwa w tym roku szkolnym (mam nadzieję, że nie ostatnia...). Chętnych było więcej, ale ostatecznie krew oddało 8 osób. Oto oni:
Kacper Król 3ag
Michał Lach 3ag
Zuzanna Kudroń 3bg
Marcin Jodłowski 3bg
Adam Jaworski 3bg
Kamil Żukowski 3dg
Dominik Dorosz 3dg
Jakub Zaręba 3eg
Gratulujemy odwagi !!!

Obóz naukowy - nagroda dla najlepszych uczniów Szkoły

Tradycją stał się obóz naukowy, na który  Szkoła na początku roku szkolnego zaprasza 20 najlepszych uczniów tzn. tych, którzy w minionym roku szkolnym osiągnęli najlepsze wyniki w nauce. Opiekunkami w tym roku były: pani prof. Marta Grębosz i pani prof. Agnieszka Łękawa. Jak było? Najlepsze informacje u źródła:)

Mateusz Kafel z 2d wicemistrzem Polski Juniorów w skokach na trampolinie i ścieżce

Z ogromną radością przyjęliśmy wiadomość o sukcesie naszego ucznia z klasy 2d. Mateusz Kafel (Acrogym Kraków) 18 września 2021  zdobył na Mistrzostwach Polski w Poznaniu srebrny medal w skokach na trampolinie i ścieżce. Akrobatyczne zdolności Mateusz rozwija już siedem lat. Wspaniale łączy swoje sportowe pasje z nauką w klasie medycznej.

Mateuszu, gratulujemy i życzymy samych udanych skoków i radości z pasji!

zdj. Acrogym

Spotkania z rodzicami

Szanowni Rodzice,
uprzejmie zapraszamy na pierwsze w tym roku szkolnym spotkania z wychowawcami w piątek 10 września o godz. 18.00. Ze względów epidemicznych nie odbędzie się ogólne spotkanie z dyrekcją szkoły. Sugerujemy obecność tylko jednego rodzica.
Niemniej dyrekcja szkoły jest do Państwa dyspozycji od godz. 18.30 w gabinetach:
- p. Jadwiga Bendo - s. 211
- o. Adam Langhammer - s. 314.
Do Państwa dyspozycji pozostają także pedagog i psycholog od. godz. 17.00 w salach 7 i 210.

Prawie nie padało

Te słowa – „prawie nie padało” – to cytat z pewnego kultowego ongiś filmu. Z jakiego i jaki jest ich kontekst – to nieważne, podobnie jak nieważne jest to, czy ktoś je w ogóle rozpoznaje. Najważniejsze, że dobrze oddają one ducha rekolekcjo-wakacji (zwanych też po prostu „obozem integracyjnym”, a jeszcze krócej – i najczęściej – „integrą”) dla nowo przyjętych uczniów klas pierwszych Liceum. No bo rzeczywiście – prawie nie padało. A jeśli nawet – to nie za bardzo. No a jeśli jednak czasem tak trochę bardziej – to nikomu to nie przeszkadzało, bo było tak fantastycznie, że pewnie nikt nie zauważył.

Powitanie roku szkolnego 2021/2022

Pierwszy dzień września zwykło się nazywać dniem pierwszego dzwonka. Tymczasem w Liceum Pijarów jest to zawsze dzień przede wszystkim wielkich pytań i dobrych życzeń. Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy tradycyjnie Mszą Świętą, podczas której przypomnieliśmy sobie, że jesteśmy wspólnotą. Pytanie, które w homilii skierował do każdego członka tej wspólnoty o. Jacek Wolan: "A Ty czego szukasz?" z pewnością dla wielu będzie wstępem do egzystencjalnych przemyśleń, a w efekcie pomoże odnaleźć cel i sens życia. Czas edukacji w ludzkim życiu może być piękny i owocny w zasadzie tylko wtedy, kiedy jest się nastawionym na poszukiwania tego celu. Szukajcie i znajdźcie!

Rozpoczęcie Roku Szkolnego

Zapraszamy na Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego do budynku szkoły w dniu 1.09.2021 r. wg harmonogramu:

godz. 8:30:   Klasy 1A, 1B, 1C, 1D, 3A, 3B, 3C, 3D

godz. 10:30:    Klasy 2A, 2B, 2C, 2D, 3AG, 3BG, 3CG, 3DG, 3EG.

Plan lekcji znajduje się w zakładce dokumenty-podział godzin.

W tym dniu będą także wykonywane zdjęcia do informatora, zgodnie z planem jak poniżej:

Wyniki egzaminów uczniów szkół pijarskich w Polsce

Przedstawiamy wyniki egzaminów ósmoklasisty oraz matur na tle województw i Polski z naszych szkół pijarskich w Bolesławcu, Elblągu, Katowicach, Krakowie, Łowiczu, Poznaniu oraz Warszawie. Gratulujemy wszystkim uczniom i nauczycielom wysokich wyników.  Cieszymy się, że szkolnictwo pijarskie wyróżnia taki poziom. Życzymy sobie, by wysokie wyniki nauczania towarzyszyły dobremu wychowaniu naszych podopiecznych.