Wiadomości

Geografowie w akcji

Geografowie w akcji

W czwartek 23 marca uczniowie części ekonomicznej z klas trzeciej i czwartej uczestniczyli w zajęciach terenowych z geografii. Najpierw zapoznali się z wystawami w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ, a następnie udali się na część terenową prowadzoną przez pracowników Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Oczarowana chemią 1e

Oczarowana chemią 1e

Dla uczniów klasy 1e (profil medyczny) miniony piątek, 24 marca, wiązał się ze zwolnieniem z większości lekcji. Czy było to wcześniejsze rozpoczęcie weekendu? W żadnym wypadku! Medyk udał się na Wydział Chemii UJ, by uczestniczyć w spotkaniu z cyklu "Chemia niejedno ma imię".

Maraton matematyczny trwa

Maraton matematyczny trwa

Maturzyści z naszej szkoły zdający matematykę rozszerzoną po raz kolejny  spotkali się w sobotę (25.03), by pod czujnym okiem p. prof. Katarzyny Piórek spędzić kilka godzin na rozwiązywaniu zadań z planimetrii. Zastosowaniom twierdzeń sinusów, cosinusów, Pitagorasa, o dwusiecznej nie było końca :)
Pierwszy maraton matematyczny z geometrii analitycznej prowadził p. prof. Łukasz Wiśniowski, a przed nami jeszcze spotkanie z p. prof. Jolantą Przybylską i stereometrią.

Spotkanie z p. prof. Urszulą Forczek-Brataniec oraz p. Marcinem Bratańcem

Spotkanie z p. prof. Urszulą Forczek-Brataniec oraz p. Marcinem Bratańcem

Mury naszej Szkoły miały niedawno  ogromną przyjemność gościć p. Urszulę Forczek-Brataniec oraz p. Marcina Bratańca. Dwoje szczególnych polskich architektów, którzy wygłosili ciekawy wykład, poświęcony projektom zrealizowanym przez pracownię architektoniczną eM4. Więcej informacji na temat pracowni można znaleźć TUTAJ lub pod tym  adresem: 

https://tiny.pl/wsqgs


Wykład prof. dr. hab. Łukasza Fyderka dla klas ekonomiczno-prawnych

Wykład prof. dr. hab. Łukasza Fyderka dla klas ekonomiczno-prawnych

20 marca w sali muzealnej klasy o profilu ekonomiczno-prawnego- 3a i 4a spotkały się, aby wysłuchać niesamowicie ciekawego wykładu prof. dr. hab. Łukasza Fyderka pt. Państwo Islamskie w Iraku: Wnioski z badań terenowych. Uczniowie mogli poznać genezę Państwa Islamskiego oraz jego wpływ na funkcjonowanie obecnego Bliskiego Wschodu. Był to pierwszy z cyklu wykładów wchodzących w skład projektu Absolwenci - uczniom, który służy utrzymaniu relacji między absolwentami naszej pijarskiej szkoły a jej obecnymi uczniami.
Serdeczne zapraszamy na pozostałe  spotkania! 

                                                        Franciszek Paluch, 4a

Zaproszenie na wystawę prac i pokaz mody naszych uczniów

Zaproszenie na wystawę prac i pokaz mody naszych uczniów

Pół godziny przed zebraniem dla Rodziców 24.03 odbędzie się wernisaż wystawy prac artystycznych uczniów naszego Liceum. Połączony będzie z krótkim pokazem mody. 

Zapraszamy Rodziców, Nauczycieli, Uczniów i wszystkie osoby, które zechcą zobaczyć trochę młodej sztuki w murach naszej Szkoły.

Wystawa trwać będzie do końca marca. 


Bartosz z indeksem

Bartosz z indeksem

Uczeń klasy 4b - Bartosz Broda - został laureatem Konkursu o Złoty Indeks Politechniki Krakowskiej z informatyki, serdecznie gratulujemy!!

Sukces Reginy na Olimpiadzie Artystycznej

Sukces Reginy na Olimpiadzie Artystycznej

Sukcesów olimpijskich w bieżącym roku szkolnym mamy bardzo dużo. Tym bardziej z wielką satysfakcją informujemy, że Regina Opałka, uczennica maturalnej klasy architektonicznej (4C), awansowała do centralnego etapu  47. Olimpiady Artystycznej (sekcja historii sztuki). Gratulujemy serdecznie i trzymamy kciuki za udany finał, który odbędzie się na początku kwietnia.

Turniej badmintona

Turniej badmintona

Reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w turnieju badmintona. Pod opieką prof. Andrzeja Pracucha nasi uczniowie udali się do Liceum św. Rity w Krakowie, gdzie odbyły się rozgrywki. Posłuchajmy relacji Marysi Hadam, jednej z zawodniczek: 

W poniedziałek 6 marca a.d. 2023 wyruszyliśmy z Liceum Pijarów do Liceum Św. Rity pod czujnym okiem Pana Profesora Andrzeja Pracucha. Było nas siedmioro - Jakub Wójcik, Michał Cieślak, Jan Wolff-Zdzienicki, Wojciech Sęk, Julia Wójcik, Maja Łoziak i Maria Hadam (...).

Wieści z

Wieści z "alpejskiego stoku"

8 marca w Kluszkowcach odbyły się wojewódzkie zawody w narciarstwie alpejskim dziewcząt i chłopców. Dobrze zaprezentowała się Zofia Sajdak, która zajęła 8. miejsce (startowało 75 zawodniczek), 25. był Krzysztof Sajdak, a Mateusz Kafel uplasował się w trzeciej dziesiątce (startowało w jego kategorii 78 zawodników).

Gratulujemy niezłych wyników naszym sportowcom i dziękujemy prof. Andrzejowi Pracuchowi za opiekę.

Marcowa akcja krwiodawstwa

Marcowa akcja krwiodawstwa

We wtorek 14 marca odbyła się w naszej Szkole kolejna akcja krwiodawstwa, do której zgłosiło się 21 uczniów. Z tego zacnego grona krew oddało 14 osób, reszta poległa "w starciu z lekarzem" (nie tak łatwo zostać honorowym dawcą krwi...). Dziękujemy wszystkim odważnym za Waszą postawę i dobro. Krew to bezcenny dar dla tych, którzy potrzebują jej, by po prostu żyć...

Absolwenci – Uczniom

Absolwenci – Uczniom

Z poczucia, że jesteśmy pijarską społecznością i wielopokoleniową wspólnotą  zrodziła się idea: Absolwenci - Uczniom.            

Projekt, współtworzony przez Grono Pedagogiczne LO Zakonu Pijarów oraz  naszych Absolwentów chcących podtrzymywać więzi z Alma Mater,  zakłada zorganizowanie cyklu wykładów. Pijarscy Absolwenci, a dzisiaj uczeni, artyści, działacze społeczni, osoby spełnione zawodowo będą dzielić się swą pasją i wiedzą z naszymi obecnymi uczniami. Chcemy, aby stworzone w ten sposób relacje budowały poczucie przynależności, ciągłości między kolejnymi rocznikami. Pragniemy, aby współcześni wychowankowie z odwagą patrzyli w swą przyszłość, czując mocne więzi  i wsparcie swoich  poprzedników.

                                          Młodzieży pijarska - sapere auso!