Wiadomości

Wyróżnienie w Kangurze Matematycznym

Wyróżnienie w Kangurze Matematycznym

W podskokach donosimy, że Antonina Bieryt (1b) uzyskała wyróżnienie w Kangurze Matematycznym. Gratulujemy!

Diamenty z fizyki

Diamenty z fizyki

Z radością informujemy, że nasi fani naukowych błyskotek  pięknie poradzili sobie na Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. 

Laureatami III stopnia z fizyki są Łukasz Kwinta i Zofia Semczyszyn. Stanisław Brzozowski uzyskał tytuł finalisty.

Gratulujemy "Diamentom" z 3bg (aktualnie już absolwentom LOZP) i dziękujemy Pani Dyrektor Jadwidze Bendo za szlifowanie z sukcesem fizycznych zdolności naszych uczniów. 

18.05.2022  Matematyczne diamenty

18.05.2022 Matematyczne diamenty

Z dumą informujemy, że wybitni uczniowie naszych wspaniałych matematyków- p. Jolanty Przybylskiej i p. Łukasza Wiśniowskiego osiągnęli sukces na Olimpiadzie o Diamentowy Indeks AGH. 

Mateusz Bis z 3b i Łukasz Kwinta z 3bg osiągnęli tytuły laureatów  III stopnia tego wyjątkowego konkursu. 

Serdecznie gratulujemy!

Stanisławie - gratulujemy!

Stanisławie - gratulujemy!

Stanisław Podstawski - uczeń klasy 1a - zdobył I miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej pod hasłem Jadwiga Matką Uniwersytetu. Uczeń ten awansował również do finału KONKURSU POLSKA - WĘGRY - HISTORIA PRZYJAŹNI. Serdecznie gratulujemy sukcesów Stanisławowi i jego opiekunowi naukowemu -  o. Edwardowi Kryściakowi SP.

Laureatka 51. Olimpiady Biologicznej

Laureatka 51. Olimpiady Biologicznej

Z dumą informujemy, że Magdalena Zeliaś zakończyła zmagania olimpijskie na etapie centralnym z tytułem laureata 51. Olimpiady Biologicznej. 

Ogromnie gratulujemy i życzymy, aby zdobyta wiedza nieustannie Cię uskrzydlała.

Pani prof. Grębosz składamy podziękowania za rozbudzanie w kolejnej osobie pasji do tego wyjątkowego przedmiotu. 

Nim zakwitną kasztany

Nim zakwitną kasztany

Pożegnanie uczniów klas maturalnych to niby sprawa w każdej szkole ponadpodstawowej bardziej niż oczywista, rytualna, przydarzająca się co roku – a przecież zawsze jakoś tam wyjątkowa, w końcu to ważny punkt brzegowy, koniec obowiązkowej edukacji szkolnej, symboliczny krok w dorosłość… No i jakoś tam zawsze jest to mieszanina radości (wiadomo: finał zmagań z nauką, początek najdłuższych w życiu wakacji – fakt, dopiero po egzaminie maturalnym, ale bądźmy poważni, kto by się tam maturą przejmował) i smutku, nieuchronnego towarzysza wszelkich rozstań. A tegoroczne zakończenie roku szkolnego klas trzecich miało jeszcze wymiar – jak by na to nie patrzeć – historyczny: oto do egzaminu maturalnego po raz ostatni przystąpią ci, którzy ongiś byli absolwentami gimnazjów…


Byli przybyszami, a przyjęliśmy ich

Byli przybyszami, a przyjęliśmy ich

W tej sprawie nie ma niedomówień, nie ma półsłówek, nie ma miejsca na spekulacje. Biblia już w czasach zamierzchłych, starotestamentalnych, stawia sprawę jednoznacznie – ot, choćby w Księdze Kapłańskiej: „Jeżeli w waszym kraju osiedli się przybysz, nie będziecie go uciskać. Przybysza, który się osiedlił wśród was, będziecie uważać za obywatela. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej”. Albo tutaj, w Powtórzonym Prawie: „On wymierza sprawiedliwość sierotom i wdowom, miłuje cudzoziemca, udzielając mu chleba i odzienia. Wy także miłujcie cudzoziemca, boście sami byli cudzoziemcami w ziemi egipskiej”.

Duchowa Adopcja Maturzysty

Duchowa Adopcja Maturzysty

Już po raz 10. Zakon Pijarów zaprasza maturzystów do włączenia się w akcję "Duchowa Adopcja Maturzysty". W czasie majowych egzaminów rodzina pijarska chce okazać modlitewne wsparcie tym, którzy w tym roku przystąpią do matury. 

Wystarczy wejść na stronę maturzysci.pijarzy.pl, otworzyć zakładkę „Zapisz się”, zostawić swoje dane, a automatycznie pobierze się modlitwa, która jest potwierdzeniem udziału w akcji. Świadectwa maturzystów, którzy wzięli udział w Duchowej Adopcji Maturzysty, potwierdzają, jak ważne jest to duchowe wsparcie podczas egzaminów.

Otwarci, zapraszamy!

Otwarci, zapraszamy!

Wiosna już w pełni. Za chwilę absolwenci szkół ponadpodstawowych będą zmagać się z materią egzaminów maturalnych, a jeszcze chwilę później swoje pierwsze ważne egzaminy złożą uczniowie podstawówek. I staną przed trudnym wyborem – jak zaplanować sobie dalszą edukację? Aby ten wybór uczynić im zdecydowanie mniej trudnym (czyli – po prostu – by skłonić ich do podjęcia nauki w naszym Liceum), w piękną sobotę 23 kwietnia zorganizowaliśmy dzień otwarty. 

Nasza wojna

Nasza wojna

Na szczęście nie jesteśmy ofiarami ludobójstwa z przestrzelonymi potylicami, wydobywanymi z masowych grobów w Buczy. Na szczęście nie jesteśmy mieszkańcami miasta umarłych, Mariupola, cierpiącymi głód i przerażenie w bombardowanych ruinach Azowstalu. Na szczęście nie budzą nas przed świtem żałobne syreny alarmów przeciwlotniczych i nie musimy szukać schronów we Lwowie, w Kijowie, w Chersoniu, w Tarnopolu i w Żytomierzu.

Wspólnie na Pijarskiej

Wspólnie na Pijarskiej

Wśród wielu szlachetnych inicjatyw duszpasterskich proponowanych przez ojców pijarów, jedną z najświetniejszych są comiesięczne Msze Święte dla wspólnoty Liceum. Odbywają się one (o ile okoliczności pozwalają) w każdą drugą niedzielę miesiąca o 11:30 w najważniejszej polskiej świątyni pijarskiej – czyli w pięknym barokowym wnętrzu kościoła Przemienienia Pańskiego w samym sercu krakowskiej starówki. I rzeczywiście, Msze takie mają wymiar głęboko wspólnotowy: przybywają na nie uczniowie i absolwenci z rodzinami, nauczyciele i pracownicy Szkoły, również ci, którzy swoją pracę w Liceum już zakończyli…

W skupieniu

W skupieniu

Czas Wielkiego Postu powinien być nade wszystko czasem skupienia. Temu właśnie dedykowane są – gdyby się nad nimi choć odrobinę głębiej zastanowić – tak często podkreślane w nauce Kościoła praktyki wielkopostne: post, jałmużna i modlitwa. Dzięki wyrzeczeniom i umartwieniom nabywamy większej świadomości potrzeb własnego ciała; uczynki miłosierdzia pozwalają nam skoncentrować się na otaczających nas siostrach i braciach; pogłębiona modlitwa służyć ma pełniejszemu wejściu w duszę, w samo jądro wierzącej osoby.