Wiadomości

Maturzyści pod specjalną opieką

Maturzyści pod specjalną opieką

Maturzysto, zapraszamy do duchowej adopcji. Dołącz do grona prawie 10000 abiturientów, którzy na przestrzeni 4 lat byli omadlani w okresie matur.

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski

Od 14 do 16 kwietnia 2016 r.  zaplanowano ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Mają one charakter państwowo- kościelny. Oprócz oficjalnych uroczystości  organizowane są  też  konferencje naukowe, debaty i inne działania popularno-naukowe, przybliżące Polakom polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r.

Także nasza szkoła uczciła rocznicę chrztu Polski krótką uroczystością. Okolicznościowy wykład historyczny wygłosił  dr Henryk Palkij. O znaczeniu chrztu w prywatnym życiu mówił o. Tomasz Abramowicz.

Intra omnes! Dzień Otwarty

Intra omnes! Dzień Otwarty

„Extra omnes” – takie słowa, wypowiadane uroczyście przez głównego ceremoniarza Stolicy Apostolskiej, słyszy się tuż przed rozpoczęciem konklawe; „wszyscy na zewnątrz” – czyli że od tego momentu  aż do oficjalnego ogłoszenia nowego papieża nikt za wyjątkiem zaprzysiężonych kardynałów nie może przekroczyć zapieczętowanych od wewnątrz drzwi Kaplicy Sykstyńskiej.
Jakkolwiek niebezpieczne byłoby takie skojarzenie, to są takie sytuacje w szkole, kiedy również aż by się prosiło o wygłoszenie tej formuły – na przykład wtedy, gdy zamykają się wielkie drzwi Sali gimnastycznej, a wszyscy ewentualni spóźnieni już wiedzą, że na swój egzamin maturalny przyjdzie im poczekać cały rok…
W szarą i deszczową sobotę 9 kwietnia było akurat na odwrót – wszystko w naszej szkole zdawało się wołać "intra omnes", „wszyscy do środka”; tego bowiem dnia urządzaliśmy dzień otwarty, mający zachęcić tegorocznych absolwentów gimnazjalnych do wybrania Liceum Pijarów jako miejsca dalszej swej nauki.
Czy się udało? Chyba tak, zważywszy że nawet mimo wyjątkowo niemiłej pogody odwiedziła nas trzycyfrowa liczba gości… Miejmy nadzieję, że nikt nie żałował – bo też trudno było się nudzić: nauczyciele i uczniowie dwoili się i troili oprowadzając wszystkich zainteresowanych i przygotowując dla nich najbardziej wymyślne warsztaty i prezentacje…
Jakie będą ostateczne efekty – o tym oczywiście wszyscy dowodnie przekonamy się w czerwcu i we wrześniu… Tymczasem możemy tylko zapewnić, ze gromkie zaproszenie „intra omnes” jest wciąż aktualne!
 

Nasi przedsiębiorcy

Nasi przedsiębiorcy

11 kwietnia odbył się drugi, wojewódzki etap konkursu Najlepsze Zajęcia z Przedsiębiorczości, organizowanego przez Studenckie Forum Business Centre Club. Uczestniczyła w nim reprezentacja naszej szkoły w składzie:  Zosia Matusiak (1a), Maciej Galas (3b) i Andrzej Porębski (3c).

Matematyczny sukces

Matematyczny sukces

Nazar Kordiumov z klasy 1c zakwalifikował się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Pangea.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Nieznajomość prawa szkodzi

Według prawa karnego pełna odpowiedzialność za czyny obowiązuje już od siedemnastego roku życia. W celu zapoznania się z obowiązującymi zasadami życia w społeczeństwie w dniu 6 kwietnia uczniowie klas drugich spotkali się z funkcjonariuszem Straży Miejskiej.
Poznaliśmy różnice pomiędzy przestępstwem a wykroczeniem, kary nakładane za ich popełnienie oraz przykłady wykroczeń. Była także możliwość zadawania pytań związanych z działaniem służb bezpieczeństwa publicznego.
 

Bieg im. o.Józefa Jońca

Bieg im. o.Józefa Jońca

W piątek reprezentacja naszych szkół uczestniczyła w 6. Poznańskim Biegu im. Józefa Jońca. Wśród 1300 biegaczy ośmioro uczniów z Gimnazjum i Liceum pokonywało dystanse przypisane do swoich kategorii wiekowych.

Z ostatniej chwili

Z ostatniej chwili

Maciej Galas (3b) został laureatem Olimpiady Przedsiębiorczości.

Gratulacje!

Wielkanocne spotkanie dla samotnych

Wielkanocne spotkanie dla samotnych

W związku z przeżywanym przez nas okresem wielkanocnym w naszym Liceum odbyło się spotkanie, na które zaprosiliśmy osoby samotne i niepełnosprawne. Była to  okazja, aby podzielić się tradycyjnym jajkiem i spożyć wieczerzę ze wspólnotą zebraną w imię Zmartwychwstałego.

Wigilia trzech dni

Wigilia trzech dni

Dlaczego „wigilia trzech dni”, i to jeszcze w kontekście Wielkanocy?... Przecież wiadomo, że wigilia jest tylko jedna i że wypada ona przed Bożym Narodzeniem...
Bo wigilia oznacza oczekiwanie – oczekiwanie czujne i czuwające. W najstarszych zapisach Reguły Świętego Benedykta taką właśnie nazwą, „vigiliae”, określano czasem jutrznię, pierwszą poranną (choć dla niektórych naszych uczniów zapewne byłaby ona ostatnią nocną, skoro czas na nią przypadał  około trzeciej rano…) modlitwę liturgii godzin, odprawianą w oczekiwaniu na nowy dzień.

Wizyta chóru z Velehradu

Wizyta chóru z Velehradu

31 marca gościliśmy w Liceum chór Stojanovo Gimnazjum z Velehradu. Wieczorem w Kościele Przemienienia Pańskiego można było usłyszeć  jak brzmią połączone chóry obu szkół.

Finał olimpijskich zmagań

Finał olimpijskich zmagań

Cieszymy się mogąc poinformować, że Michał Podleś (3c) został finalistą zakończonej 5 kwietnia LXV Olimpiady Fizycznej.

Serdecznie gratulujemy i podziwiamy!