Wiadomości

Spotkanie z kulturą żydowską

Spotkanie z kulturą żydowską

Dnia 21 października uczniowie Liceum i Gimnazjum Ojców Pijarów w Krakowie  wzięli udział w pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu uczestników międzyprzedmiotowego projektu edukacyjnego pt. „Nasi sąsiedzi Żydzi. Żydowski Kraków: tradycja, religia, kultura.”  Opiekunami projektu są nauczycielki z liceum i gimnazjum: pani Anna Hawlena-Drożdżak, pani Agnieszka Faryna i  pani Iwona Pawlicka.

Święto Komisji Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły

Święto Komisji Edukacji Narodowej i Dzień Patrona Szkoły

14 października to w polskiej edukacji dzień szczególny – od dawna obchodzony jako tradycyjny Dzień Nauczyciela, upamiętniać ma datę wyjątkowo doniosłą: inny czternasty dzień października, ten sprzed dwustu czterdziestu trzech lat, kiedy to polscy oświeceni powołali do życia Komisję Edukacji Narodowej. A instytucja ta była przecież jednym z najpiękniejszych momentów europejskiego Wieku Filozofów: po raz pierwszy ktoś uznał wiedzę i jej przekazywanie za wartości na tyle istotne, że powinien się nimi zająć bezpośrednio majestat państwa.

16. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

16. Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Tegoroczne – już szesnaste – Spotkanie Młodzieży Pijarskiej, odbywające się w Krakowie w dniach 13 – 16 października, przebiegło pod hasłem „Wstań i chodź!”. W spotkaniu uczestniczyło prawie 700 młodych związanych z pijarskim duszpasterstwem w szkołach i parafiach nie tylko z Polski, ale także z Węgier i Czech.
W tegorocznym SMP wzięło udział 60 uczniów z naszego liceum i gimnazjum, a całość imprezy koordynowało 42 animatorów (uczniów i absolwentów) pod kierunkiem Elżbiety Bafii z 3E i Adama Góreckiego, tegorocznego absolwenta liceum.

Drogami i bezdrożami Pogórza Przemyskiego

Drogami i bezdrożami Pogórza Przemyskiego

Na 33. już wyprawę Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze tym razem wyruszyło autokarem. Celem było Pogórze Przemyskie. Wrażeniami z wycieczki podzielił się z nami jeden z jej uczestników.

Niebiańska uczta

Niebiańska uczta

11 października w Liceum  wyznaczyli sobie spotkanie olimpijscy bogowie. Tak przebiegała nietypowa lekcja języka polskiego w klasie 1e. Szczegóły możemy poznać dzięki relacji  uczestniczki uczty bogów.

Wykład inauguracyjny

Wykład inauguracyjny

Bieżący rok szkolny jest drugim z kolei, w którym klasy ekonomiczno-prawne są objęte patronatem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach patronatu  pracownicy naukowi UJ  prowadzą zajęcia w w/w klasach. 

Tegoroczną współpracę zainaugurował wykład dla uczniów klasy 2b i 3b p.t.: Zjawisko "ciągłości" państwa na przełomie XX i XXI w.  wygłoszony przez  prodziekan WSMiP UJ prof. dr hab. Ewę Bujwid-Kurek. Na przykładzie  byłej Jugosławii Pani Profesor przybliżyła słuchaczom zagadnienia związane ze zmianami państwowości i konsekwencjami tych zmian.

Czuwanie na dobry początek

Czuwanie na dobry początek

2 października 2016 w Liceum  miało miejsce  pierwsze w tym roku czuwanie. W spotkaniu wzięło udział sporo uczniów i absolwentów. W programie: konferencja, spotkanie w grupach prowadzonych przez animatorów, kolacja i adoracja, podczas której można było przystąpić do spowiedzi. Wieczór zakończył się Eucharystią. 

Wspomnienia o Światowych Dniach Młodzieży

Wspomnienia o Światowych Dniach Młodzieży

W najbliższą niedzielę 9 października będziemy obchodzili 16. Dzień Papieski. W tym roku jest on okazją do przypomnienia wyjątkowego wydarzenia, jakim były Światowe Dni Młodzieży.  Nasza Wspólnota też ma co wspominać!

Szczegółową relację  wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną i filmową   ze spotkania w Bolszewie można znaleźć na stronie Młodzieży Pijarskiej.

Kulturoznawcy w Muzeum Narodowym

Kulturoznawcy w Muzeum Narodowym

Koło kulturoznawcze zainaugurowało tegoroczną działalność zwiedzając ekspozycję "Maria Mater Misericordiae", zorganizowaną przez Muzeum Narodowe  w ramach Światowych Dni Młodzieży. Na wystawie można zobaczyć blisko 100  dzieł o tematyce maryjnej wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich XIV-XVIII wieku, takich jak Donatello, Mantegna czy Vasari. Przewodniczką po wystawie była p. Marta Witoń- absolwentka naszej szkoły.

Wampiriada (1)

Wampiriada (1)

W poniedziałek, 26 września odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Dziękujemy wszystkim odważnym za  dar serca i zapraszamy na następne Wampiriady.

Wyjazd naukowo-turystyczny do CERN-u i Szwajcarii

Wyjazd naukowo-turystyczny do CERN-u i Szwajcarii

Wrześniowy tydzień grupa naszych uczniów spędziła na wyjeżdzie naukowo-turystycznym w Szwajcarii. W bogatym programie zwiedzania była Lozanna, okolice Genewy, ośrodek badań jądrowych CERN-u.

Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

Stypendysta Prezesa Rady Ministrów

Kuratorium Oświaty w Krakowie opublikowało  listę  uczniów, którzy otrzymali w roku szkolnym 2016/2017 stypendia Prezesa Rady Ministrów  dla mlodzieży szczególnie uzdolnionej. Miło nam poinformować, że znalazł się na niej  Krzysztof Hernik z klasy 2b.

Serdecznie gratulujemy!