W zakończonej właśnie 59. Olimpiadzie Chemicznej uczeń klasy 2b, Michał Wójciak, uzyskał zaszczytny tytuł Wyróżnionego finalisty, znajdując się tym samym w gronie najlepszych młodych chemików w Polsce. Gratulujemy ogramnego sukcesu!!
"Zadania etapu finałowego były zdecydowanie bardziej przyjazne niż te z wcześniejszych zawodów. Część laboratoryjna polegała na rozwiązaniu dwóch zadań, w których należało oznaczyć stężenie barwników spożywczych w próbce oraz zawartość kationów żelaza i anionów szczawianowych w mieszaninie poreakcyjnej.
Uczniowie klasy 3d: Joanna Szczerba i Robert Bulas zdobyli wyróżnienie i tytuł "taon" w Polsko-Ukraińskim Konkursie Fizycznym "Lwiątko". Bardzo się cieszymy i gratulujemy!!
Drużyna, w której skład wchodzą: Ewa Sajdak, Karolina Tutaj, Mateusz Kaczmarczyk i Bartek Banaś (wszyscy z klasy 2d), zakwalifikowała się do finałowego etapu prestiżowego konkursu informatycznego Diversity. Nasi informatycy jako jeden z szesnastu zespołów dostali się do finału i będą mieli możliwość skonstruować i zaprogramować robota do walki sumo. W tegorocznej edycji konkursu w pierwszym etapie brało udział ponad 300 zespołów z całej Polski i krajów sąsiednich. Gratulujemy ogromnego sukcesu i życzymy powodzenia w finale!
Z radością informujemy, że laureatami organizowanego przez Wydział Chemii UJ Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Chemicznej w roku szkolnym 2012/2013 zostali Agnieszka Kowalczyk z klasy 3c i Michał Wójciak z klasy 2b. W gronie wyróżnionych znależli się: Gabriela Mielecka (klasa 3c), Katarzyna Marek (klasa 3b) i Monika Zasada (klasa 2c). Gratulujemy!!
Wielkanoc jest tajemnicą – bynajmniej nie tylko w wymiarze teologicznym; to nielicha zagwozdka również w dalece bardziej przyziemnym, marketingowym sensie. Bo o ile dawno już znaleziono sposoby na handlowe spożytkowanie Bożego Narodzenia (dużo srebra, czerwieni i sztucznego śniegu, w których tapla się jakaś bliżej niesprecyzowana rogacizna, inwazja wymagających natychmiastowej fizjoterapeutycznej i fryzjerskiej interwencji przerośniętych krasnoludków zwanych z kompletnie niezrozumiałych powodów Świętymi Mikołajami, wszechobecna muzyczna trucizna imitująca kolędy), o tyle Wielkanoc jakoś nie daje się zwasalizować. Jakiś tam zawstydzony baranek czy inne kurczątko, gdzieś tam turlika się jedna sfrustrowana pisanka... a wspomnienie Zmartwychwstania i tak dumnie wyrasta ponad to wszystko, patrzy dumnie z góry na cały ten popkulturowy bełkot.
W całym kraju, 22 marca 2013, odbywał się pierwszy etap XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Do szkolnych zmagań przystąpiło ok. 30 tys. uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem Konkursu jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.
Do kolejnego etapu Konkursu Wiedzy Biblijnej awansowali: Kasia Chmura z 1f, Judyta Klamka z 1f i Wojtek Czyszczoń z 2c.
Już drugi rok z rzędu dni otwarte naszej szkoły – w czasie których staramy się zachęcić jak największą ilość jak najlepszych gimnazjalistów do wybrania w niedalekiej już przyszłości Liceum Pijarów – odbywają się w niepowtarzalnej atmosferze Festiwalu Nauki. No bo jaka może być lepsza (i – co rzadko się przecież zdarza – prawdziwa) reklama szkoły, niż zaprezentowanie tego, jak bardzo po drodze jest jej z prawdziwą, poważną wiedzą? Swoimi wykładami i zajęciami o bardziej praktycznym charakterze zaszczcili nas w tym roku znakomici ludzie nauki i jej adepci, uznani specjaliści w swoich dziedzinach (którym jak najserdeczniej dziękujemy), ale szczególny wymiar miało też to, że swoją przygodą ze światem rozumu dzielili się z nami również nasi absolwenci i nauczyciele, jak również obecni uczniowie: pokazało to, że nasza szkoła jest wspólnotą również w tym tak ważnym dla serdecznie oczekiwanych kandydatów wymiarze, jakim jest radość zdobywania wiedzy i dzielenia się nią.
Po niezwykle nerwowych dwóch niemal tygodniach, w czasie których Komitet Główny XLIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego decydował, kogo ostatecznie zaprosić do udziału w wyjątkowo w tym roku ilościowo elitarnego grona uczestników zawodów olimpijskich szczebla centralnego, z wielką dumą i radością informujemy, że znalazła się wśród nich również nasza uczennica, Katarzyna Wartalska z klasy 3a. Dopingujemy ją z całego serca, życząc, by powtórzyła swój wielki sukces z olimpiady okręgowej, którą zakończyła z drugim wynikiem w Krakowie!
W środę (20 marca) w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości odbyły się w naszej Szkole rozgrywki Chłopskiej Szkoły Biznesu. Jest to gra planszowa wykorzystująca lokalne tradycje i historię chłopów - przedsiębiorców z XVIII-wiecznego Andrychowa. Jest to gra o charakterze ekonomicznym: uczniowie podejmują w niej decyzje dotyczące produkcji i sprzedaży, współpracują w ramach spółek, prowadzą rozmowy handlowe. Najlepiej w biznesie poradzili sobie: Kasia Chmura i Wojtek Marchewka z klasy 1f oraz Michał Listek i Kacper Domagała z klasy 1b. Pierwsza z wymienionych par będzie reprezentować naszą szkołę w rozgrywkach wojewódzkich. Gra zaistniała w naszym liceum w ramach projektu ,,Akademia Ekonomii Społecznej’’ organizowanego przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.
W dniach 4.-8. marca miała miejsce międzynarodowa wymiana chórów szkolnych, w której uczestniczyli uczniowie z trzech państw: Słowenii, Słowacji i Polski. W tym roku gospodarzem wymiany była szkoła st. Stanislav's Institution w Lublanie (Słowenia).Nasze Liceum reprezentowali chórzyści oraz uczniowie z grupy językowej pod kierownictwem pani prof. Anny Hawleny-Drożdżak, pana prof. Ryszarda Źróbka i pana prof. Andrzeja Pracucha.
28 lutego snowboardziści, którzy w zawodach krakowskich zajęli wysokie miejsca, wzięli udział w Mistrzostwach Małopolski rozgrywanych w Rabce. Do tego etapu zakwalifikowało się troje zawodników z naszej Szkoły. Hanna Ptaszkiewicz oraz Maciej Kostaś wystartowali w etapie wojewódzkim i zajęli XII oraz XIV miejsce, które, jeśli weźmiemy pod uwagę, że konkurowali z zawodnikami z Zakopanego i Nowego Targu, są dużym osiągnięciem. W punktacji ogólnej reprezentacja Krakowa zajęła III miejsce.
Trzecia nasza zawodniczka Gabriela Kurek nie mogła wystartować w tych zawodach z powodu kontuzji nadgarstka .