Wiadomości

XII Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

XII Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Prawie 700 osób z całej Polski, a także z Węgier, Czech i Białorusi przyjechało do Krakowa na Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. Już po raz dwunasty Zakon Ojców Pijarów zorganizował Spotkanie Młodzieży Pijarskiej. W tym roku młodzież zastanawiała się nad swoim powołaniem.

Rozpoczął się ROK WIARY

Ważnym wydarzeniem dla wszystkich katolików, także dla nas i naszej młodzieży, było otwarcie Roku Wiary przez Benedykta XVI. Dlatego wzięliśmy udział we wspólnej celebracji liturgicznej. Nasza obecność jeszcze wyraźniej ukazała prawdę, że wiara jest darem Boga, który jest przekazywany przez ludzi. Uroczyście rozpoczęliśmy świętowanie i przeżywanie tego czasu we wspólnocie szkolnej, odmawiając Wyznanie Wiary i przyjmując do naszego życia symbol pokropienia wodą święconą. Przed nami czas do listopada 2013 roku. Wykorzystajmy go dobrze. Z pomocą może nam przyjść strona kdm.org.pl

Patron, który zobowiązuje

Patron, który zobowiązuje

O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną; Kopernika mądrość ludowa ubrała w rolę tego, który (by nieco sparafrazować znane przysłowie) zastał Słońce kręcące się wokół Ziemi, a zostawił naszą planetę dostojnie wirującą wokół swej najbliższej gwiazdy... O Stanisławie Konarskim można by powiedzieć podobnie: że zastał polską edukację sarmacką (czyli – najdelikatniej rzecz ujmując – na niezbyt wysokim poziomie), a pozostawił oświeconą: nowoczesną, spójną, łączącą wyśrubowany pułap nauczania z wychowaniem w duchu Ewangelii, tolerancji i najżarliwszego, jakże potrzebnego na nadciągające ciężkie czasy patriotyzmu.

Otrzęsiny – czyli wcale poważna zabawa

Otrzęsiny – czyli wcale poważna zabawa

No właśnie: wydawać by się mogło, że była to tylko taka sobie zabawa... Chyba zresztą dość udana – biorąc pod uwagę hałaśliwe zaangażowanie „otrząsanych” pierwszaków w kolejne organizowane przez starsze klasy konkursy, ich nader poważne podejście do rytuału pasowania na ucznia Szkoły przez nikomu bliżej nieznaną blond-piękność, Katarzynę II, jak również gromkie protesty towarzyszące zapaleniu świateł po krótkiej, kończącej całą imprezę dyskotece. Ale przecież chodziło tu o coś znacznie poważniejszego.

Pierwsza w tym roku Wampiriada :)

Pierwsza w tym roku Wampiriada :)

W piątek, 5 października odbyła się w naszej szkole pierwsza w tym roku akcja krwiodawstwa. Chętnych do oddania krwi było wielu… Zgłosiło się bowiem aż 25 osób – gratulujemy odwagi :)  Jednak przez „lekarskie sito” przeszła tylko połowa (reszta z różnych względów została tym razem zdyskwalifikowana). Dwunastu Wspaniałych oddało łącznie 5400 ml krwi !!! Dziękujemy za ten dar serca i zapraszamy na następne Wampiriady (11 grudnia i 15 lutego).

Wymiana z Niemcami

Wymiana z Niemcami

Wczoraj, tj. 8 X, po tygodniowym pobycie w Monachium wróciła do Szkoły grupa uczniów biorąca udział w polsko-niemieckiej wymianie. Szkoła partnerska Ch. Probst Gymnasium Gilching przygotowała urozmaicony i bogaty program. Polscy uczniowie mieli okazję zwiedzać bardzo różnorodne obiekty turystyczne (np.: Stadion Piłkarski w Monachium, Centrum Dokumentacji Nazizmu w Norymberdze), a także brać udział w centralnych obchodach 22. rocznicy Zjednoczenia Niemiec, która świętowana była dnia 3 X
oraz w słynnym festynie ludowym zwanym Oktoberfest. Z tej okazji "nasze Niemki" też nosiły stroje ludowe.
Polska grupa została bardzo serdecznie przyjęta przez nowego Dyrektora szkoły w Gilching, który zapowiedział swój przyjazd do Krakowa w czasie krakowskiego programu wymiany.
Alma Biel

II Ogólnopolskie Forum Młodych Chemików

W dniach 23-26 września br. uczeń klasy 2b, Michał Wójciak, wraz z innymi licealistami Małopolski uczestniczył w II Ogólnopolskim Forum Młodych Chemików, które zostało zorganizowane przez Wydział Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Wycieczki, czyli taki jakby drugi koniec wakacji...

Wycieczki, czyli taki jakby drugi koniec wakacji...

...choć oczywiście nie tak całkiem i do końca. Bo te dwa, trzy ostatnie dni na przełomie września i października (które nasza Szkoła tradycyjnie od wielu już lat dedykuje wycieczkom szkolnym) nie są bynajmniej czasem wolnym od szkoły jako takiej. Wręcz przeciwnie: można by powiedzieć, że w tym czasie to raczej Liceum opuszcza swoje mury i przenosi się w najróżniejsze, mniej lub bardziej (nie)oczywiste miejsca. Po co?

Msza Święta Wspólnotowa

Msza Święta Wspólnotowa

W minioną niedzielę uczniowie Liceum i Gimnazjum wraz z Rodzicami i Rodzinami uczestniczyli w Eucharystii, którą sprawował o. Grzegorz Misiura. Po Mszy Świętej była okazja do spotkania przy filiżance herbaty, kawy oraz, oczywiście, słodkościach przygotowanych przez niezawodną Radę Rodziców.

Gorce na dobry początek pijarskiego łazikowania

Gorce na dobry początek pijarskiego łazikowania

Jako że wakacje wciąż jeszcze szumią w głowie, więc należy wybrać się w góry – ożywione tą myślą nasze Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze postanowiło przepędzić sobotę 22 września w Gorcach.

Zakończenie roku szkolnego

Zakończenie roku szkolnego

I… zakończyli! 29 czerwca dobiegł końca rok szkolny 2011/2012. Smutnym akcentem było pożegnanie dwojga nauczycieli, którzy na trwałe wpisali się w historię szkoły: prof. Małgorzaty Kremer i prof. Wacława Tomali. Pożegnać przyszło nam się również z innymi znakomitymi pedagogami: prof. Marzeną Sikorą-Nautiyal, prof. Grażyną Nenko, o. Jarosławem Pabianem, prof. Moniką Włodek i prof. Katarzyną Mierzejewską.

Sapere auso

Sapere auso

„Sapere auso” jest najwyższą nagrodą, przyznawaną przez Dyrektora Liceum  za zgodą Rady Pedagogicznej, jaką może zostać wyróżniony uczeń klasy trzeciej Liceum Pijarów na zakończenie nauki w Szkole.

Wyróżnienie to może otrzymać uczeń, który uczęszczał do Liceum przez cały cykl nauki w szkole średniej, swoją postawą i zachowaniem wyróżniał się na tle uczniów, osiągając  sukcesy w konkursach i olimpiadach, a także uczestnicząc w życiu religijnym i w różnych formach działań społecznych w Szkole oraz poza nią.

Nagroda „Sapere auso” ma przede wszystkim wymiar duchowy, wyraża szacunek oraz uznanie Liceum Pijarów dla ucznia. Jej zewnętrznym znakiem są dyplom i medal, którymi uhonorowani zostali:

  1. Maciej Wilamowski 1991
  2. Przemysław Bednarz, Mateusz Pindelski 1994
  3. Elżbieta Machaj 1995
  4. Katarzyna Włodkowska i Mateusz Antoniuk 1999
  5. Marcin Wojnarski 2000
  6. Zbigniew Pianowski 2001
  7. Joanna Truty 2007
  8. Marta Witoń 2008

Z radością informujemy, że w  minionym roku szkolnym do grona wyróżnionych dołączył Krzysztof Gajkowski –Wójcik.