To chyba był jakiś znak: właśnie w sobotę 8 czerwca tegoroczna późna wiosna, jakaś taka ostatnio pogodowo histeryczna, postanowiła dać sobie spokój i podarować całe pół dnia słońca. I właśnie te pół dnia połączone siły obu naszych szkół, gimnazjum i liceum, przy wielkim wsparciu Fundacji Oświatowej im. ks. St. Konarskiego, postanowiły poświęcić na piknik rodzinny. Atrakcji nie brakowało – a tak po prawdzie, to łatwiej byłoby wymienić to, czego nie było...
6 czerwca na terenie basenu KS Korona odbył się XI Memoriał Pływacki im. prof. Włodzimierza Kękusia. Zanim na basen udali się zawodnicy wraz z kibicami i nauczycielami, odprawiona została Msza Święta w intencji prof. Włodzimierza Kękusia - wieloletniego nauczyciela Naszej Szkoły, a także zasłużonego zawodnika i trenera sekcji pływackiej TS Wisła. Po raz pierwszy zawody miały charakter międzyszkolny, bowiem w Memoriale oprócz uczniów naszej szkoły wzięli udział uczniowie XXIII LO.
Oto wyniki rywalizacji:
Ostatnia w tym roku szkolnym Msza św. Wspólnoty Szkolnej.
Po Eucharystii nastąpiło uroczyste zakończenie Uczniowskiego Projektu Edukacyjnego "Katyń... ocalić od zapomnienia". W ramach projektu uczniowie posadzili Dąb Pamięci dla uhonorowania Podkomisarza Straży Więziennej Zygmunta Bielińskiego zamordowanego przez NKWD w Katyniu w 1940 r.
20 kwietnia 2013r. odbył się wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, do którego – w wyniku wcześniejszych, szkolnych eliminacji – zakwalifikowało się czworo uczniów naszego liceum. Byli to: Aleksandra Kucharska (kl.2B), Piotr Guzy (kl.2C), Gabriela Mielecka (kl.3C) i Bartosz Franczak (kl.3B).
W wyniku brawurowo rozwiązanego testu Ola i Piotr zakwalifikowali się do części ustnej eliminacji, zdobywając ostatecznie odpowiednio 1. i 6. miejsce w województwie.
No właśnie: czym jest matura? Jedni odpowiedzą popularnym ostatnio rymowanym hasłem: matura to bzdura. Innym będzie się ona kojarzyć z bezsennością, niestrawnością, stresem balansującym na krawędzi załamania. Jedno jest pewne: czas matur to – jak sama nazwa wskazuje – sprawdzian dojrzałości. Czyli nie tylko test różnorakiej wiedzy, ale też egzamin z umiejętności radzenia sobie z nerwami, z uczciwości, z odporności na zmęczenie (wszak niektórym przyjdzie niekiedy spędzić na wyjątkowo nasilonym główkowaniu czas od rana do wczesnego wieczora!)...
W dniach 30.04 - 05.05 RAZEM pojechaliśmy na majówkę do Elbląga. Co robiliśmy? Co poznaliśmy? Czego doświadczyliśmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w relacjach niektórych uczestników. Zapraszamy do lektury.
Działające przy naszym Liceum Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze postanowiło w tym roku zainaugurować obyczaj włóczęgowskiego świętowania długiego majowego weekendu. I choć na dobry początek były to z pozoru „tylko” Sudety, to wycieczka ta bardziej przypominała wyprawę Bilba Bagginsa po smoczy skarb...
No właśnie. Kasztanom kwitnienie idzie w tym roku – oczywiście z powodu wyjątkowo ociągającej się wiosny – nader opornie, kalendarz jednak nie zna litości i wskazał wreszcie na datę, kiedy to nasi trzecioklasiści przestali być uczniami, a stali się absolwentami Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów. I choć być może niektórzy (albo i wszyscy) wyczekiwali końca nauki z całkiem zrozumiałym utęsknieniem, to 26 kwietnia dominowała jednak nostalgia: podszyta uśmiechem, ale jednak...
W przeddzień zakończenia roku szkolnego wyruszyliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymka klas III i ich wychowawców była formą podziękowania za czas nauki i jednocześnie prośbą o pomyślne zdanie egzaminów maturalnych. W tych właśnie intencjach wspólnie odprawiliśmy nabożeństwo Drogi Krzyżowej oraz Eucharystię.
W środę, 10 kwietnia 2013 roku odbyło się w naszej Szkole spotkanie wielkanocne dla samotnych. Jak co roku zaproszono na nie stałych bywalców z pobliskiego osiedla, domu spokojnej starości, jak również inne osoby, zaprzyjaźnione z pijarskim środowiskiem. Uczniowie naszego liceum wydarzenie dla ponad 80 osób zaczęli przygotowywać już na kilka tygodni przed wyznaczonym terminem. Młodzież okazała się bardzo chętna do pomocy, dzięki czemu 70 osobowa ekipa łatwo podzieliła się na mniejsze grupki zajmujące się rozmowami, kelnerowaniem, kuchnią, zmywakiem, transportem, szatnią i pomniejszymi pracami.
Najwyraźniej uczennica klasy 3a, Ilona Podlecka (która w zeszłorocznej olimpiadzie polonistycznej wygrała tak bardzo, że bardziej już nie można) musiała odczuwać niedosyt stawania w rozmaite literaturoznawcze szranki, skoro postanowiła wystartować w organizowanym przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego konkursie „Świat ukryty w literaturze. Świat ukryty w języku. Świat ukryty w tekstach kultury”. Z radością spieszymy donieść, że konkurs ten został przez nią wygrany, a tym samym Ilona do swoich naukowych trofeów dołożyła indeks uprawniający do studiowania na tym jednym z najlepszych wydziałów polonistycznych w Polsce.