W czwartek, 1 maja w Krakowie odbyła się XIII Parafiada Środowisk Pijarskich im. o. Józefa Jońca. Parafiada została zorganizowana przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego oraz Zespół Szkół Pijarskich im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie w ramach ogólnopolskiego projektu parafiadowego "Ruch rzeźbi umysł, serce i ciało 2014".
29 maja w holu naszego Liceum odbyła się konferencja Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku zamykająca projekt edukacyjny realizowany przez Oddział Krakowski Instytutu Pamięci Narodowej poświęcony tematyce kresowej w XX wieku.
Wspólnota uczniów, nauczycieli i rodziców Gimnazjum i Liceum Zakonu Pijarów zaprasza na Festyn Rodzinny, który odbędzie się 31 maja 2014r. Zaczynamy już o 9.30! Zakończenie imprezy przewidziane na godz.14.00.
W programie festynu: loty balonem, konkursy z nagrodami, grill i "płonący" prosiak, turniej krykieta, gry i zabawy sportowe dla dzieci i rodziców!
Coroczny cykl maturalnych egzaminów rozpoczyna się wraz z kwitnącymi kasztanowcami, a kończy po trzech tygodniach, gdy zakwitają akacje (te na ulicy Akacjowej kwitną i pachną wyjątkowo pięknie).
W tym roku do matury przystąpiło w naszej szkole ponad stu abiturientów z pięciu klas. Maturalne zmagania rozpoczęły się 5 maja punktualnie o godz. 9.00 egzaminem z języka polskiego.
W ostatni weekend (17-18.05.2014) w Kruszwicy odbyły się wioślarskie Mistrzostwa Polski Juniorów. Nasz uczeń Grzegorz Kasparek (1e) dwukrotnie znalazł się w nich na drugim stopniu podium.
13 stycznia 2014r. odbył się szkolny etap XXIX Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, w którym wzięło udział 58 uczniów z sześciu klas medycznych. W czasie 60 minut należało rozwiązać 50 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Zgodnie z założeniami regulaminu do eliminacji stopnia wojewódzkiego przechodzi wyłącznie trzech najlepszych uczniów, którzy uzyskali wynik minimum 80% poprawnych odpowiedzi, czyli 40 pkt. Temu zadaniu sprostało dwóch tegorocznych maturzystów z klasy 3C: Piotr Guzy i Paweł Zieliński. Gratulujemy!
Nie trzeba było długo czekać na wypełnienie się listy uczniów chętnych, by pojechać do Rzymu na uroczystość kanonizacji błogosławionych papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Do grupy dołączyło kilku uczniów i absolwentów z zaprzyjaźnionego Poznania oraz klerycy z pijarksiego seminarium. Łącznie 57 pielgrzymów wyjechało, by swoją obecnością i modlitwą wypraszać wstawiennictwa wyniesionych na ołtarze.
25 kwietnia odbyła się uroczystość zakończenia nauki klas III. Trzecioklasiści najpierw uczestniczyli w Mszy Świętej dziękczynnej, sprawowanej przez Ojca Dyrektora, następnie w części oficjalnej w holu Liceum. Podziękowaniom i gatulacjom nie było końca. Uhonorowani zostali laureaci olimpiad przedmiotowych, w gronie których między innymi znaleźli się: Michał Wójciak i Jan Kowalczyk, uczniowie z najlepszymi wynikami w nauce oraz ci, których praca na rzecz klasy bądź Szkoły została szczególnie doceniona przez wychowawców.
W tym roku to właśnie tak zatytułowane zostało pożegnanie klas III, zorganizowane przez klasy II. Odbyło się ono 23 kwietnia o godzinie 17. Całość spotkania została podzielona na dwie części. Pierwsza z nich miała miejsce na holu, gdzie dla trzecioklasistów zostały przygotowane filmy oraz konkursy. Mieli oni okazję popisać się zdolnościami wokalnymi podczas śpiewania karaoke oraz wykazać się wiedzą w konkursie Przyszłego Studenta. Tego wieczoru zostały rozdane również nagrody dla zwycięzców plebiscytu Sroki 2014 w następujacych kategoriach:
Gra miejska „Krakowscy Wyklęci”, Kraków, 9 maja 2014 r.
Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (Oddział Ulica Pomorska) zapraszają do wzięcia udziału w grze miejskiej „Krakowscy Wyklęci” poświęconej powojennemu podziemiu niepodległościowemu działającemu na terenie Krakowa i Małopolski.
Gra skierowana jest zarówno do młodzieży szkolnej, jak i uczestników indywidualnych. Zgłoszenia do gry przyjmowane będą do 5 maja 2014 r. włącznie, mailem na adres: krakowscywykleci@mhk.pl.
Szczegółowe informacje na temat gry znajdują się w regulaminie. Partnerami projektu są Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Rawelin” oraz 5. Krakowska Drużyna Wędrowników ZHR.
Serdecznie zapraszamy
Marcin Chorązki
Sama Wielkanoc to tak naprawdę tylko jeden dzień – niedziela Zmartwychwstania Pańskiego, ale dla chrześcijan celebracja największej tajemnicy wiary zaczyna się już dużo wcześniej, od czwartku, kiedy to na długich, uroczystych, sięgających swoją formułą najpierwszych wieków chrześcijaństwach liturgiach zagłębiamy się w mrok zdrady, opuszczenia, sądu, cierpienia, męczeństwa, śmierci i grobu, by w sobotnią noc zanurzyć się w światło rozsiewane przez Tego, który – jak śpiewamy w kilkusetletniej pieśni wielkanocnej – zmartwychwstał samowładnie.