Wiadomości

NOWA OLIMPIADA

 OLIMPIADA  BIBLIOLOGICZNA     I INFORMATOLOGICZNA

 

Dla uczniów  zainteresowanych zagadnieniami związanymi z książką, informacją, czytelnictwem oraz biblioteką.
Proponowane zagadnienia (m.in.):
• Bibliologia: historia bibliotek, druku i pisma, automatyzacja bibliotek, współczesne formy książki, rynek wydawniczy i księgarski, biblioteki i bibliotekarze w literaturze pięknej i kulturze
• Informatologia: techniki wyszukiwawcze, ochrona własności intelektualnej, internet oraz jego znaczenie dla kultury i nauki

Nowy stypendysta

Michał Wójciak - uczeń klasy 3b - został przyjęty do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci   w roku szkolnym 2013/2014.  Fundusz wspiera zdolnych uczniów w rozwoju uzdolnień i zainteresowań, umożliwiając im udział w organizowanych dla nich warsztatach, obozach i seminariach. Michałowi przyznano także stypendium Prezesa Rady Ministrów. Nowemu stypendyście gratulujemy!

Zmarł o. Stanisław Klass SP

Zmarł o. Stanisław Klass od Niepokalanego Poczęcia NMP-
pijar, wieloletni  nauczyciel i dyrektor naszego Liceum.


Przeżył 80 lat, z czego 60 lat w Zakonie, 55 lat w kapłaństwie.
Ponad 20 lat pracy (od 1964 - 1988 r.) poświęcił naszej Szkole.
Przez 10 lat był nauczycielem matematyki, fizyki i katechezy (oprócz studiów teologicznych skończył też studia matematyczne na UJ), później - od 1974 r. - kierował naszym Liceum.
 

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

W tradycję naszej Szkoły wpisały się Msze Wspólnoty Szkolnej, które  w każdą czwartą niedzielę miesiąca na sali gimnastycznej Gimnazjum Pijarów gromadzą nauczycieli, rodziców  oraz uczniów Gimnazjum i Liceum. O tym, że dobre tradycje warto kultywować, zaświadczyli licznie zgromadzeni na Eucharystii 22.09. Oprawę Mszy Świętej przygotowali uczniowie z klas: Ia i IIa. Tradycyjnie także - po Mszy- była okazja do spotkania się i rozmowy przy kawie i ciastku.

XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej

Wbrew panującym przesądom XIII Spotkanie Młodzieży Pijarskiej nazwane zostało „Szczęśliwe”. Początki nie były łatwe. Jeszcze przed wygłoszeniem sentencji rozpoczynającej Spotkanie, porwany został przez kosmitów główny organizator, o. Tomasz Abramowicz SP. Szczęśliwie pospieszyli mu z pomocą „faceci w czerni” (klerycy pijarskiego seminarium). Po ostatecznej i zwycięskiej walce z kosmitami, rozegranej na scenie Liceum, o.Tomasz wygłosił oczekiwane przez wszystkich słowa: „XIII Szczęśliwe Spotkanie Młodzieży Pijarskiej uważam za otwarte”. W kolejnych dniach program spotkania potoczył się już bez niespodzianek.

Muzyczna przerwa

Muzyczna przerwa

Tuż przed świętem Patrona Szkoły mieliśmy wielką przyjemność gościć młodzieżową orkiestrę smyczkową Åsane z Bergen w Norwegii. Muzycy w wieku 7-15 lat pod batutą pani Tone Nilssen zagrali dla nas utwory Edvarda Griega, Henryego Purcella i innych kompozytorów. Ten piękny koncert w trakcie długiej przerwy stał się dla trojga naszych uczniów okazją do pierwszego w ich życiu występu muzycznego i to po minutowym oswojeniu się z instrumentem: Weronika Rymkiewicz, Katarzyna Król i Jakub Znamiec, pierwszy raz trzymając w rękach skrzypce i wiolonczelę, zagrali z zespołem norweską pieśń ludową. Miłą pamiątką pozostaje zestaw płyt z muzyką Griega, ofiarowany naszej bibliotece przez opiekuna grupy panią Marit Norberg.

 

DOŁĄCZ DO NAS: Zbiórka - paczka na Wschód

W naszej Szkole trwa zbiórka produktów żywnościowych i artykułów chemii gospodarczej, którymi chcielibyśmy wspomóc Polaków mieszkających na Wschodzie. Grupa młodzieży z naszego Gimnazjum i Liceum w przyszłym tygodniu (25-26.10) będzie miała okazję z nimi się spotkać. Wszystkich, którzy chcieliby się włączyć w tę szlachetną akcję, prosimy o przynoszenie produktów do piątku - 18 października.

Szczególnie potrzebne są:

Święto Uczenia Się

Święto Uczenia Się

Jeszcze niewiele ponad dwie dekady temu Dzień Edukacji Narodowej oficjalnie nazywany był Dniem Nauczyciela. I wcale nie było to dobre – bo 14 października nie powinien być obchodzony jako dedykowany jednej tylko grupie zawodowej (to znaczy oczywiście też, może nawet w pierwszym rzędzie – ale nie wyłącznie). Tu chodzi przecież o coś znacznie ważniejszego: o przypomnienie momentu i ludzi, którzy jako pierwsi wpadli na pomysł, że uczenie kogoś i uczenie się – uczenie w ogóle, jako takie – jest czymś na tyle ważnym, że stanowi część interesu narodowego, że powinno być nadzorowane, ale i wspierane przez samo państwo z królem na czele.

III Święto Laikatu Pijarskiego

III Święto Laikatu Pijarskiego

Od 10 do 13 października Laikat Pijarski świętował w Warszawie na kolejnym już, trzecim spotkaniu, tym razem pod hasłem: Świeccy i zakonnicy-świadkowie wiary w edukacji. Organizatorem przedsięwzięcia był Sekretariat ds. Formacji Świeckich w Edukacji Formalnej Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, a prowadzącym - ojciec Józef Tarnawski. Rolę współorganizatora pełnił ojciec Mateusz Pindelski, Asystent Generalny dla Włoch i Europy Środkowej.

SKTK w Beskidzie Niskim, czyli wyprawa dla prawdziwych hobo

SKTK w Beskidzie Niskim, czyli wyprawa dla prawdziwych hobo

Jeśli wierzyć niejakiemu hrabiemu G., prowadzącemu rokrocznie Gorcstok, przegląd piosenki turystycznej w bazie namiotowej pod szczytem Gorca, słowo „hobo” pochodzi ze slangowej odmiany kanadyjskiego języka angielskiego i oznacza łazika, włóczęgę, powsinogę... Na pierwszej w tym roku górskiej przeprawie naszego Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego słowo to zrobiło zawrotną karierę (głównie dzięki tej najosobliwszej odmianie poczucia humoru, jaka rodzi się wyłącznie pod wpływem czystego beskidzkiego powietrza), awansując do rangi mniej lub bardziej sensownego epitetu dolepianego do wszystkiego, co w realiach szwendania się po górach jest cool, trendy tudzież spoko. Wymieńmy zatem z poczucia repoterskiego obowiązku najbardziej hobo rzeczy, które przytrafiły nam się w ostatni weekend.

Zaproszenie dla gimnazjalistów

W tym roku szkolnym, w ramach współpracy z Gimnazjum nr 52, proponujemy gimnazjalistom udział w  zajęciach  prowadzonych przez nauczycieli naszego Liceum.

W marcu z humanistami spotka się p. Przemysław Rojek, w kwietniu matematyków (i nie tylko) zaprasza p. Danuta Smołucha. Szczegóły wkrótce.

Święto Patrona Szkoły

Święto Patrona Szkoły będzie obchodzone w dniu 11.10.2013r.
Plan:

  • godzina 8.30 - część oficjalna w holu Liceum
  • godzina 10.30 - Msza Święta ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych w Kościele Matki Bożej Ostrobramskiej przy ul. Meissnera.

Na uroczystość zapraszamy Uczniów i Ich Rodziców.