Wiadomości

Wyniki Konkursu Wiedzy o Anglii

Wyniki Konkursu Wiedzy o Anglii

W dniu 2.04.2019 odbył się finał Konkursu Wiedzy o Anglii im. prof. Krystyny Płachty. W finale wzięło udział 6 drużyn, a najlepsza okazała się reprezentacja klasy 2E w składzie: Katarzyna Grądalska, Jakub Garus, Grzegorz Fibiger, która uzyskała 26.5 pkt.
Pozostałe miejsca zajęli:
2) 1A (Aleksandra Kolka, Michał Kogut, Antoni Palasz)
3) 2D (Karolina Heil, Paweł Niedźwiedź, Bartek Kościelniak)
4) 1C (Weronika Wójcik, Wiktor Surman, Kuba Kiełbiowski)
5) 1D (Milena Kucybała, Jan Rerutkiewicz, Eryk Otwinowski)
6) 1E (Filip Cieśla, Max Meysztowicz, Jan Margas)
Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje Wielkopostne

Rekolekcje dla uczniów, podobnie jak w latach poprzednich, zostały tak pomyslane, aby trafić do każdego poziomu klas indywidualnie. Klasy pierwsze udały się do Sanktuarium Ecce Homo, drugie spotkały się w holu szkoły ze Wspólnota Dobrego Pasterza, zaś klasy trzecie zgłębiały temat powołań do małżeństw. Poniżej przedstawiciele uczestnikow tych trzech spotkań rekolekcyjnych przedstawiają swoje wrażenia po tym trzydniowym czasie dla ducha:

 

 

Zaproszenie na Drogę Krzyżową.

Zaproszenie na Drogę Krzyżową.

W piątki Wielkiego Postu zapraszamy na Drogę Krzyżową o godz. 7:15. 

Studentka UJ z klasy 3d!

Studentka UJ z klasy 3d!

Z dumą informujemy, że wśród uczniów 3d jest uczennica, która jest już szczęśliwą posiadaczką indeksu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Anna Grabowska samodzielnie przygotowała się do konkursu wiedzy o UJ i fenomenalnie poradziła sobie z trudnymi pytaniami o historię i współczesność najstarszej uczelni wyższej w Polsce. Tak Ania opowiada o swoim niezwykłym doświadczeniu i wielkim sukcesie:

Artystycznie coraz bliżej mety

Artystycznie coraz bliżej mety

Z radością zawiadamiamy, że uczennica klasy 3d Nina Plackowska po weryfikacji prac pisemnych została zakwalifikowana do eliminacji centralnych XLIII Olimpiady Artystycznej. Życzymy udanych przygotowań do ostatecznego starcia, które rozegra się już w połowie kwietnia!

Bieg Tropem Wilczym

Bieg Tropem Wilczym

3 marca 2019 odbyła się siódma edycja Biegu Tropem Wilczym upamiętniającego żołnierzy wykletych. Nasze Liceum już czwarty raz było współorganizatorem tej imprezy. Zawody, w których udział wzięło prawie 1000 biegaczy odbyły się w naszej  szkole (biuro biegu), na obiektach Muzeum Lotnictwa oraz na płycie lotniska w Czyżynach.  Wśród wojskowych eksponatów lotniczych biegacze zmagali się najpierw na dystansie honorowym 1963 m (data śmierci ostatniego z żołnierzy wykletych), a potem na dystansie 5 km. Najlepszy czas (poniżej 16 min) osiągnął Kacper Piech. W poprzednich latach był organizatorem biegu, teraz jako zawodnik swoim zwycięstwem upamiętnił pamięć o bohaterach. W biegu wzięli także udział: Ojciec Dyrektor, uczniowie LOZP oraz klerycy z seminarium pijarskiego. Wszystkim biegaczom gratulujemy i zapraszamy za rok. 

Dominik Kulig

Konkurs fotograficzny

 

Konkurs Fotograficzny

"(Nie)obiektywnie"

dla uczennic i uczniów L.O. Zakonu Pijarów.

15 marca - 8 kwietnia 2019 r.

 

Prawomocny

Prawomocny

Miło nam poinformować, że Michał Kielijan z klasy 3b zakwalifikował się do centralnego etapu Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie.

Gratulujemy!  Życzymy kolejnych sukcesów.

Kolejny sukces Mikołaja Bułki

Kolejny sukces Mikołaja Bułki

Z radością zawiadamiamy o kolejnym sukcesie Mikołaja Bułki z klasy 2c. Mikołaj awansował do finału 68. Olimpiady Fizycznej. Etap ten zostanie rozegrany już na początku kwietnia. Trzymamy kciuki za dalsze powodzenie!

Czuwanie - Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem

Czuwanie - Ja jestem Drogą i Prawdą i Życiem

W trakcie tego Wielkiego Postu, a w przypadku uczniów, także w trakcie rekolekcji, zapraszamy na adorację Najświętszego Sakramentu z możliwością skorzystania ze spowiedzi.

Książkowy pokaz mody

Książkowy pokaz mody

Prowadzone w Liceum przez pana Przemysława Rojka Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego skupiają się w tym roku niemal wyłącznie na literaturze kobiecej – czyli tworzonej przez kobiety, przypisywanej kobietom, traktującej o kobietach i kobiecości. Tradycją tych warsztatów (z czasów, gdy funkcjonowały one jeszcze pod szyldem koła olimpijskiego z języka polskiego) jest zapraszanie na spotkania z młodzieżą pisarzy bądź ludzi faktycznie zajmujących się literaturą.

Tym razem gość był wyjątkowy – i znakomicie uzupełnił on (a właściwie ona) kobiecy program zajęć warsztatów. Karolina Żebrowska – bo o niej mowa – jest absolwentką naszej Szkoły. Po maturze oddała się studiom filmowym, ale jednocześnie rozwijała (głównie w sieci) swoje fascynacje modą vintage. Z połączenia tych kilku elementów – talentu aktorskiego, profesjonalnego warsztatu reżyserskiego i znawstwa na polu mody – zrodził się opublikowany na kanale Youtube film Karoliny „Real Women – Beauty Through The Decades The Realistic Way”, który w ciągu trzech lat osiągnął astronomiczną liczbę blisko czterech milionów (!) wejść, a z Żebrowskiej uczynił niekwestionowalny autorytet w sprawach ubioru. Dalszym ciągiem była znakomita, opasła książka Karoliny Żebrowskiej „Polskie piękno. Sto lat mody i stylu”, wydana w zeszłym roku przez prestiżowe krakowskie wydawnictwo Znak Horyzont.

A samo spotkanie? Po pierwsze – tłumne (okazało się, że Karolina ma wśród uczennic i uczniów swojej byłej Szkoły oddanych wielbicieli i wielbicielki). Po drugie – oczywiście modne, w wielu znaczeniach tego słowa...

Na progu Postu

Na progu Postu

Po wyjątkowo długim w tym roku czasie karnawałowego rozpasania – przyszedł czas wielkopostnej refleksji. W Liceum zaczęła go Msza Święta w Środę Popielcową – oczywiście połączona z tradycyjnym obrzędem posypania głów popiołem. Sam ten gest mógłby być uznany za złowieszczy: oto przypomina się nam o nieskończonej, „popielnej” marności naszej człowieczej kondycji – ale przecież sednem tego rytuału są słowa szeptane przez kapłana, o konieczności nawrócenia się i zawierzenia Ewangelii. Wielki Post nie jest po to, by straszyć i dołować – ma być okazją do spojrzenia na siebie w całej pełni, do zrewidowania hierarchii dotychczasowych wartości, do pełnego nadziei i wiary, ożywianego miłością uznania swej niewystarczalności...

Nauczyciele naszych Szkół zaczęli Wielki Post poniekąd nieco wcześniej – już w ostatnią przed Popielcem sobotę zgromadzili się w Liceum na tradycyjnym dniu skupienia, by uczestniczyć w konferencji (jakże adekwatnej do zbliżającego się czasu) o lęku w Biblii i by móc oddać cześć Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie podczas pełnej ciszy i zamyślenia adoracji.

 

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych dwu wydarzeń w naszej galerii.