Najpierw było to nasze, wewnątrzszkolne – bardzo tradycyjne... Już od 8:00 (taki, mówiąc językiem młodzieżowo-imprezowym, biforek) pod Szkołą kłębił się tłumek odświętnie ubranych uczennic i uczniów, starających się jak najlepiej wypaść przed obiektywem aparatu fotograficznego Księdza Dyrektora: najpierwsza inicjacja w nowy rok szkolny to zdjęcie do informatora... A później już oficjalnie: uroczystość w holu Szkoły, Msza Święta dla połączonych, by tak (nieładnie, ale żartobliwie) rzec, zasobów ludzkich Liceum, Gimnazjum i Podstawówki, pierwsza próba krzeseł i ławek w klasach na spotkaniu z wychowawcami. Tak właśnie zaczął się sto dziewiąty (w uproszczeniu licząc) rok szkolny w Liceum Pijarów – rok ważny, bo ostatni, w którym nasi uczniowie spędzą w murach Szkoły (planowo!) trzy lata zamiast czterech...
Jak co roku reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w charytatywnym biegu Business Run.
Pięcioosobowe sztafety ruszyły jednocześnie w niedzielę, 2 września, o 10.30 w 9 miastach, pokonując dystans ok. 3,8 km na osobę.
Już po raz szósty wybitni uczniowie, czyli tacy, którzy mają średnią ocen co najmniej 5,0 za ubiegły rok i mogą pochwalić się wzorowym zachowaniem, wyjechali pod opieką p. Agnieszki Łękawy i o. Mateusza Pindelskiego SP na jesienny obóz naukowy. Koszty wyjazdu pokrywa nasza Szkoła. Tym razem obozowicze wyjechali do Gdańska i stamtąd otrzymaliśmy pocztówkę z pozdrowieniami.
Zapraszamy Rodziców uczniów Liceum na zebranie, które odbędzie się w dniu 7 września 2018 o godzinie 18.
W planie zebrania:
spotkanie ogólne na holu Liceum,
spotkanie z wychowawcami oddziałów.
Zapraszamy serdecznie.
W dniach 23 - 28 czerwca w Ponicach k. Rabki Zdrój grupa świeżo upieczonych pierwszoklasistów uczestniczyła w rekolekcjowakacjach.
Zapraszamy Nauczycieli, Uczniów i Ich Rodziców na Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego w dniu na 3 września 2018.
Plan uroczystości:
Zapraszamy!
Spis podręczników na rok szkolny 2018-2019 dostępny jest tutaj >>>
Reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w 30. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która trwała od 8 do 14 lipca w Warszawie. Zmagania w siedmiu dyscyplinach oprócz sportowych emocji przyniosły także sukcesy: Koszykarki: Magdalena Wcisło, Natalia Książek, Joanna Janecka, Julia Majocha, Anna Ciećkiewicz wywalczyły brąz, a Mateusz Kwinta zdobył srebrny medal w badmintona i pierwszą nagrodę w konkursie historycznym. Liceum było również reprezentowane przez liczną grupę nauczycieli i absolwentów zajmujących się organizacją tego wydarzenia.
Wszyscy zdali (z niezłym wynikiem)! Z większości przedmiotów wynik powyżej średniej krajowej i małopolskiej. Szczegóły - w plikach do pobrania (zakładka Matura).
Odbiór zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego możliwy we wtorek 3 lipca 2018 r. od godz. 9:00 do godz. 13:00.
Miejsce - sala nr 6 w nowej części budynku.
Wejście do szkoły w nowej części - szklane drzwi. Ze względu na remont na holu głównym, prosimy o korzystanie z bocznego wejścia.
Kiedyś mówiono „kanikuła” – odwołując się do tradycji rzymskiej, gdzie termin ten oznaczał czas największych letnich upałów (słońce wchodziło wtedy w gwiazdozbiór Psa, „Canis”, stąd nazwa). W coraz bardziej zangielszczającej się kulturze globalnego świata funkcjonuje pojęcie „holidays” – zapewne od „holy day”, „dnia świętego”, kiedy religia chrześcijańska zakazuje prac niekoniecznych. A w polskiej tradycji mówimy po prostu – wakacje. Czyli od łacińskiego „vacatio”, oznaczającego „zwolnienie” i „uwolnienie”: w sensie prawnym bądź administracyjnym chodziło zarówno od uwolnienie kogoś od kary, jak i o pozbycie się jakichś obowiązków. I czy nie o to właśnie chodzi? O bycie wolnym (czyli nieprzymuszonym do codziennej bytności w szkole), ale i o zwolnienie z konieczności uczenia się... Ale też przecież jest to czas zwolnienia w sensie najbardziej podstawowym – wytracenia pędu, doświadczenia czasu dla niego samego i dla tego, co najprzyjemniejsze.