Wiadomości

Akcja Honorowego Krwiodawstwa (2)

Akcja Honorowego Krwiodawstwa (2)

We wtorek 9 stycznia 2018 roku odbyła się kolejna w naszej szkole akcja krwiodawstwa. Krew oddało łącznie 20 uczniów. To naprawdę bardzo dobry wynik. W tym roku  maturzyści wyjątkowo licznie uczestniczą  w tej formie pomocy innym (w poprzedniej wampiriadzie wzięły udział 22 osoby).

Gratulujemy odwagi i zapraszamy na ostatnią w tym roku akcję 7 marca.

Koło Kulturoznawcze w natarciu

Koło Kulturoznawcze w natarciu

To już kolejne (siódme) zajęcia Koła Kulturoznawczego w ostatnim czasie.

Tym razem kulturoznawcy udali się do Multikina na film "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" - kolejną część kultowej gwiezdnej sagi.

Wyspiański w Muzeum Narodowym

Wyspiański w Muzeum Narodowym

Szóste zajęcia Koła  Kulturoznawczego odbyły się w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego  na wystawie WYSPIAŃSKI.
Wystawa prezentuje pełną kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego w MNK: liczący blisko 900 pozycji inwentarzowych zbiór prac tego artysty, jednego z najwybitniejszych twórców polskich - malarza, rysownika, grafika, a także poety, dramatopisarza, scenografa i reformatora teatru.

Krakowskie szopki.  4. i 5. zajęcia Koła Kulturoznawczego

Krakowskie szopki. 4. i 5. zajęcia Koła Kulturoznawczego

Czwarte zajęcia Koła Kulturoznawczego  to wyjście do oddziału Celestat  Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (Lubicz 16) na pokonkursową wystawę szopek krakowskich - "Szopki w Celestacie".
W ramach piątych zajęć członkowie Koła udali się  na organizowany przez muzeum Krzysztofory  "Spacer wokół szopki krakowskiej. Szopkarze dla Miasta i Niepodległej".

Alfik i omega ;)

Alfik i omega ;)

Z dumą informujemy, że 13 osób z naszej szkoły zostało wyróżnionych w XXIII Ogólnopolskim Konkursie "Alfik Matematyczny".  Wyróżnieni uczniowie zdobyli minimum 75% punktów możliwych do zdobycia i zajęli czołowe lokaty w województwie  w swoich kategoriach. Krzysztof Surówka z kl. 2c  zajął 1 miejsce w województwie i 8 w kraju z wynikiem 98,21 % pkt!    Gratulujemy,  zwłaszcza, że to kolejny sukces naszych matematyków!

Przy wigilijnym stole

Przy wigilijnym stole

"Gwiazdy wyglądanie
Stołu nakrywanie
Drzewka migotanie..." (sł. A. Sikorowski)

W środę 13 grudnia hol naszego Liceum zamienił się w ogromny salon z długim stołem, do którego zasiedli zaproszeni goście – osoby starsze i samotne. W organizację spotkania zaangażowali się uczniowie i nauczyciele obu naszych szkół.
Goście mogli obejrzeć przygotowany specjalnie na tę okazję spektakl. Następnie ojciec Dyrektor przeczytał fragment Ewangelii, po czym wszyscy zgromadzeni połamali się opłatkiem i złożyli życzenia świąteczne.  Rozmowom przy stole towarzyszyła muzyka w wykonaniu gimnazjalnego kwartetu.  Tradycyjnie zjawił się też  św. Mikołaj i jego pomocnicy rozdający prezenty.

Matematyczne diamenty

Matematyczne diamenty

Do II etapu  Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH  z matematyki lub informatyki (zadania w I etapie są takie same) awansowali:

Radosław Bielecki, Nazar Kordiumov, Jakub Słowiak, Arnold Kokot (3c),  Krzysztof Hernik (3b), Andrzej Krzywda, Jakub Michalec, Krzysztof Surówka, Jacek Tylus (2c).   Gratulujemy!

Kiedy płynie kolęda nad światem...

Kiedy płynie kolęda nad światem...

"Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie."

W myśl cytowanych słów C.K. Norwida i zgodnie z wieloletnią szkolną tradycją gromadzimy się w przedświątecznym czasie na spotkaniach opłatkowych. Rytuał jest zawsze ten sam: w blasku choinki, przy dźwiękach kolęd  łamiemy się opłatkiem i składamy sobie życzenia.

Zatrzymanie (Adwentowy Dzień Skupienia dla nauczycieli)

Zatrzymanie (Adwentowy Dzień Skupienia dla nauczycieli)

Im bliżej świąt, tym trudniej nam znaleźć chwilę na cokolwiek, co nie jest związane z przygotowaniem praktycznej strony świętowania; obserwacja taka brzmi strasznie banalnie, ale cóż z tego, skoro – niestety – zawsze się (jak większość banałów) sprawdza… A przecież – co warto przypomnieć – „adwent” oznacza „przyjście”, podobnie jak kończąca ten czas „wigilia” ma być czasem „oczekiwania”. „Oczekiwanie na przyjście” – to wymaga skupienia, zatrzymania, wejścia w siebie, czasu na kilka spokojnych oddechów. Czyli – krótko mówiąc – tego wszystkiego, czego zawsze nam brak.

67. Olimpiada Fizyczna

67. Olimpiada Fizyczna

Z radością  informujemy, że Jakub Michalec (2c) awansował do II etapu Olimpiady Fizycznej.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy!

Diamentowi

Diamentowi

Miło nam poinformować, że  do drugiego etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z fizyki (z maksymalną ilością punktów)   zakwalifikowali się uczniowie klasy 3c - Nazar Kordiumov i Michał Jędrys.  Gratulujemy!

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

Msza Święta Wspólnoty Szkolnej

Listopadowa Msza Wspólnoty szkolnej zbiegła się z zakończeniem Jubileuszowego Roku Kalasantyńskiego. Oficjalne  ogólnopolskie uroczystości odbyły się w Łowiczu. My,  po Mszy Świętej sprawowanej przez o. Mateusza Pindelskiego, mogliśmy obejrzeć  przedstawienie “Żelazo, złoto, srebro” w wykonaniu  uczniów Gimnazjum. Wspólne spotkanie zakończyła tradycyjna agapa.