Wiadomości

Ślubowanie klas pierwszych

Ślubowanie klas pierwszych

Po szaleńczych zabawach otrzęsinowych dnia poprzedniego, nadszedł czas na poważne wypowiedzenie słów ślubowania. Stało się to w godzinach popołudniowych w kościele Przemienienia Pańskiego na ul. Pijarskiej 12 października 2022 r. 

Otrzęsiny

Otrzęsiny

Jak zostaje się uczniem Liceum Pijarów? Proces tak wielkiej wagi trwa i nie wystarczy tylko przejść rekrutacji z dobrym wynikiem. Trzeba jeszcze łagodnie wejść w klimat i dopiero 11 października 2022 klasy pierwsze mogły zacząć świętować bycie uczniami tej szkoły par excellence. Otrzęsiny zaczęły się o 17.00 i oznaczały szereg wyzwań dla każdej klasy.

8 października - Spacer SKTK: Las Wolski i Wola Justowska

8 października - Spacer SKTK: Las Wolski i Wola Justowska

Piękna październikowa aura to idealny czas, aby zakosztować uroków złotej polskiej jesieni, toteż SKTK zainaugurowało kolejny rok spacerów po Krakowie wyprawą do Lasu Wolskiego i jego okolic. W trakcie tej wyprawy, poznaliśmy m.in. historię Twierdzy Kraków i jej mało znanych obiektów, wspięliśmy się na Kopiec Piłsudskiego, zanurzyliśmy się w Wolskim Dole i pośród Panieńskich Skał. 

Wieczorek planszówkowy

Wieczorek planszówkowy

W czwartek 22 września, w holu naszego Liceum odbył się pierwszy w tym roku Wieczór Planszówek. Uczniowie mogli odpocząć po lekcjach, grając z przyjaciółmi w różne gry - od Dixita przez Ameby po Twistera. Były emocjonujące rozgrywki szachów, były kreatywne historie, była muzyka, a przede wszystkim była dobra zabawa! 

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na następny taki wieczór - już niebawem!


Obóz matematyczny

Obóz matematyczny

W dniach od 19 do 23 września 2022 roku dziesięcioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w obozie matematycznym, który odbywał się pijarskim ośrodku rekolekcyjnym w Hebdowie. Zajęcia były prowadzone przez pana profesora doktora habilitowanego Andrzeja Bieleckiego pracownika uczelni AGH, który współpracuje z naszą szkołą. Podzielność liczb, liczby pierwsze, teoria grafów, układy równań nieliniowych, kombinatoryka, równania diofantyczne, ciągi, teoria liczb, planimetria - to tylko niektóre z tematów zajęć warsztatowych, w których uczestniczyli uczniowie. 

Osobliwości świata fizyki

Osobliwości świata fizyki

 16 września klasa 4b dzięki propozycji pana prof. W. Mroszczyka pojechała do Katowic na Uniwersytet Śląski. Maturzyści mogli doświadczyć tam fizyki, jakiej nie spotykamy na co dzień na lekcjach. Widzieliśmy doświadczenia laserowe z oszukiwaniem naszego zmysłu wzroku, przypomnieliśmy sobie podstawowe prawa fizyki dotyczące ciśnienia i wyporności. 

Obóz naukowy - dzień 1., 2., 3., 4. i 5.

Obóz naukowy - dzień 1., 2., 3., 4. i 5.

Tradycją naszego Liceum jest organizowanie (i opłacanie) obozu naukowego - nagrody dla najlepszych uczniów. W tym roku piętnastka takich najlepszych (pod opieką panów Przemysława Rojka i Michała Pacyny) udała się do Bydgoszczy.

1 września...

1 września...

Jest coś dziwnego w przeżywaniu pierwszego dnia września, kiedy jest się uczniem lub nauczycielem. Niby kończy się błogi czas wakacyjnego odpoczynku, niby nikt nie chce wchodzić kolejny raz w rutynę szkolnego tygodnia... A jednak po przekroczeniu murów szkoły nikt nie wygląda na zniechęconego czy przygnębionego. Wręcz przeciwniev- pierwszy września to świętowanie młodości, przyjaźni, zdolności do rozwoju...

1 września 2022...

Rekolekcjo-wakacje klas 1.

Rekolekcjo-wakacje klas 1.

W dniach 23-28.08 w miejscowości Rabka-Ponice uczniowie klas 1. naszego Liceum mieli szansę na... no właśnie - na co? Przede wszystkim na integrację, bo uczestniczyli w tzw. Integrze organizowanej corocznie dla przyszłych pierwszoklasistów.
Ojcowie pijarzy, animatorzy i nauczyciele postarali się, aby ten wyjazd przybliżył uczniów do siebie.

Profesor Mateusz Hołda

Profesor Mateusz Hołda

Absolwent naszego Liceum, Mateusz Hołda, obecnie pracownik Wydziału Lekarskiego UJ CM (WL UJ CM), jest pierwszym polskim naukowcem, któremu przyznano tytuł profesora tytularnego przed ukończeniem 30. roku życia. 4 lipca postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne.

Wakacje

Wakacje

No to dobrnęliśmy – szczęśliwie i w jednym kawałku. Gdzie? Oczywiście – do końca roku szkolnego 2021/2022. Obiektywnie rzecz biorąc – nie był to dobry czas: zaczęliśmy go w cieniu pandemii koronawirusa i COVID-19, kończymy w cieniu strasznej wojny w Ukrainie. 

Przedwakacyjne różności

Przedwakacyjne różności

Odwieczny problem polskiej szkoły: jak zorganizować ten najostatniejszy moment w roku szkolnym, kiedy oceny są już wystawione, frekwencja podliczona i rodzi się pokusa, by jeszcze o tydzień wydłużyć sobie wakacje?...