Wiadomości

Jesteśmy, czuwamy!

Jesteśmy, czuwamy!

W piątek, 10.12, odbyło się w naszej Szkole kolejne czuwanie, kolejne koncentrujące się wokół tematu 5 zmysłów. Rozpoczęliśmy je od krótkiej konferencji o. Jacka Wolana nt. SŁUCHU - bo taki właśnie był temat przewodni tego wydarzenia. Następnie udaliśmy się na spotkania w grupach, aby podyskutować o tym zmyśle, jego wpływie na nas i połączyć to z krótkim fragmentem Ewangelii. Później (z lekkim poślizgiem czasowym), rozpoczęliśmy samo czuwanie, które poprowadził dla nas o. Jakub Wojciechowski. Na koniec mieliśmy możliwość skosztowania pysznej herbaty zrobionej przez niezastąpionych animatorów i czegoś słodkiego na ząb. 
Wszystkich serdecznie zapraszamy na następne czuwanie, w piątek, 18.02!

Paczki od św. Mikołaja 2021

Paczki od św. Mikołaja 2021

Z wielką radością angażujemy się w akcje charytatywne na rzecz Podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Jak co roku wspólnie z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego byliśmy Pomocnikami Świętego Mikołaja.  Każda z klas naszej Szkoły  pod opieką wychowawców przygotowała paczkę dla jednego z podopiecznych.  W akcję włączyli się oczywiście nauczyciele i pracownicy, nad którymi czuwała pani prof. Małgorzata Dziedzic. Wszystkie prezenty 2.12 zostały przekazane! Jesteśmy przekonani, że będą one dla podopiecznych MHD i ich rodzin dużym wsparciem oraz wywołają bezcenny uśmiech:) Z serca dziękujemy Darczyńcom!  

Zachęcamy też do śledzenia profilu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci na FB, ponieważ będą tam zamieszczane relacje z przekazania prezentów podopiecznym tej wspaniałej organizacji: https://liblink.pl/GsPrus4TEa

2021.11.27 Dzień skupienia, wyróżnienia dla naszych pedagogów

2021.11.27 Dzień skupienia, wyróżnienia dla naszych pedagogów

Tego dnia nasi nauczyciele przeżywali w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zakrzowie swój dzień skupienia. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród prowincjalnych.  Ojciec Prowincjał Mateusz Pindelski  docenił wieloletnią pracę naszych nauczycieli, wręczając nagrodę Sapere auso pro Professoribus pani Katarzynie Dudzie-Kaptur, panu Dominikowi Kuligowi, panu Januszowi Podwice oraz nagrodę "Kalasancjusz z dzieckiem" pani Marcie Grębosz, Katarzynie Piórek oraz wiceprezes Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego - Katarzynie Peterman. Gratulujemy z całego serca!


Patrocinium i theatrum

Patrocinium i theatrum

Patrocinium – wiadoma sprawa, nikomu w żadnej pijarskiej szkole nie trzeba uświadamiać wagi Dnia Opieki świętego Józefa Kalasancjusza. I od początku roku szkolnego było wiadomo, że jakoś ten dzień trzeba będzie uczcić – ale wcale nie było pewne, że uda się to, co zamierzyliśmy. A plan był taki, żeby powrócić do czegoś, co przez lata wpisało się już w najradośniejszą, najbardziej wspólnotowo formacyjną tradycję naszego Liceum. O czym mowa? Oczywiście – o Szkolnym Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym.

Szkolenie szkolnej Grupy Wolontariatu

Szkolenie szkolnej Grupy Wolontariatu

W czwartek 18.11 odbyło się szkolenie dla licealnej Grupy Wolontariatu prowadzonej przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego. Warsztaty zrealizowała psycholog i absolwentka naszej szkoły - Daria Kaźmierczyk - Romańczyk.


Roraty

Roraty

Serdecznie zapraszamy Uczniów Liceum oraz klas 7-8 naszej Szkoły Podstawowej, Rodziców, Absolwentów, Nauczycieli, Pracowników i wszystkich Gości związanych z naszą Szkołą na Roraty, które będziemy celebrować od poniedziałku do piątku w holu naszego Liceum o godz. 7.10. Tematem krótkich homilii będą tym razem szczególnie pierwsze czytania z Liturgii Słowa danego dnia 

Po Mszy św. zapraszamy na ciepły kubek i słodką przekąskę.

Krakow Innovation Games

Krakow Innovation Games

Uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Krakow Innovation Games - hackathonie dla młodzieży szkół średnich, który odbył się 17-18 listopada 2021roku. Celem wydarzenia jest wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjności oraz wspólne stworzenie nowych, ciekawych pomysłów na rozwój miasta. Uczestnicy mieli okazję postawić się w roli osoby zarządzającej miastem i rozwiązującej konkretne wyzwania miejskie, z którymi sami mają styczność na co dzień. Musieli samodzielnie zdefiniować wyzwania a następnie znaleźć potencjalne rozwiązania, zweryfikować je i w kreatywny sposób przedstawić. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak ciekawym przedsięwzięciu, gratulujemy laureatom!


 


Radość

Radość

Tak, właśnie radość. Bo przecież początek listopada – Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny – to święta najgłębszej, najmądrzejszej radości, choć jest to radość  trudna, wymagająca sięgnięcia do najgłębszych pokładów chrześcijańskiej nadziei. Niemniej jednak – jest to radość. Przecież nie po to nawiedzamy groby naszych zmarłych, by pochylać się nad skrytymi w ziemi resztkami ciał; nie po to zapełniamy kościoły, by modlić się do pustki pozostałej po niegdysiejszym życiu. Czasem mówimy odruchowo, że to „święto zmarłych” – a przecież chodzi tak naprawdę o święto niezmożonego, na wieczność przemienionego życia; życia, które nie tylko się nie skończyło, ale wprost przeciwnie, osiągnęło swoją najwyższą pełnię. Napełnieni taką radością wyruszyliśmy na progu tegorocznego listopada na cmentarze, by spotkać się z tymi nauczycielami, pracownikami, absolwentami i uczniami naszego Liceum, którzy żyją naprawdę – a potem spotkaliśmy się wszyscy w kościele, by na Mszy Świętej tej naszej jedynej w swoim rodzaju chrześcijańskiej radości dać wyraz najpełniejszy.


Sukcesy naszych sportowców

Sukcesy naszych sportowców

20 października odbyła się Krakowska Licealiada w badmintona.
W zawodach wzięło udział 17 szkół. Nasze liceum reprezentowali: Jakub Madejski i Jan Zdzienicki -Wolff . Panowie wygrali mecze z drużynami XII LO, XIII LO i Zespołem Szkół Energetycznych nr 1; ulegli jedynie LO Gortata i zajęli 5-8 miejsca. 

26 października był piękny, słoneczny  i radosny dla naszych biegaczy dzień. Wzięli oni udział w zorganizowanych w  Parku Lotników Dzielnicowych Biegach Przełajowych dziewcząt i chłopców. Na dystansie 1000m wygrał Jakub Zając z klasy 3b, zaś Beata Loch na 500 m zajęła  3. miejsce.

Serdecznie gratulujemy sukcesu sportowcom i ich opiekunowi - panu prof. Andrzejowi Pracuchowi.




Spotkanie z Laureatką

Spotkanie z Laureatką

Działające w naszej Szkole Warsztaty Twórczego Czytania im. Jerzego Ficowskiego – prowadzone przez pana Przemysława Rojka – miały niegdyś w zwyczaju zapraszać na spotkania różnych ludzi zajmujących się literaturą. Nie były to tradycyjne spotkania autorskie, ale emocjonujące lekcje na żywo, na których uczniowie mogli porozmawiać o konkretnych tekstach, podzielić się z autorkami i autorami swoimi interpretacjami ich utworów, zajrzeć za sekretne kulisy warsztatu twórczego. W tym roku wróciliśmy do tego zwyczaju – i od razu zrobiliśmy to z wielkim rozmachem, bo w czwartek 21 października na Warsztatach gościła jedna z najznakomitszych młodych poetek, Anna Adamowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Szymborskiej (za wydany w 2019 roku przez Biuro Literackie tom „Animalia”). Mogliśmy się dowiedzieć, czego niesporczaki szukają w kosmosie i dlaczego słuchają przy tym muzyki sovietwave, dlaczego suczka Łajka nie przypomina Elona Muska – i wielu jeszcze innych zaskakujących rzeczy…


Świętowanie

Świętowanie

Aż nie chce się wierzyć, że to wszystko udało się pomieścić w niewiele więcej niż jednej godzinie lekcyjnej! I że to wszystko tak się pięknie poskładało w jedną całość.

Świadomi powagi chwili…

Świadomi powagi chwili…

Właśnie te słowa, otwierające tradycyjną rotę przyrzeczenia składanego przez uczniów pierwszych klas Liceum – „świadomi powagi chwili” – stały się przewodnim motywem tego szczególnego wieczoru. Celebrujący uroczystą Mszę Świętą o. dr Mateusz Pindelski, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, właśnie temu krótkiemu fragmentowi poświęcił dużą część swojego kazania. I dobrze, że się tak stało.