Czas Wielkiego Postu powinien być nade wszystko czasem skupienia. Temu właśnie dedykowane są – gdyby się nad nimi choć odrobinę głębiej zastanowić – tak często podkreślane w nauce Kościoła praktyki wielkopostne: post, jałmużna i modlitwa. Dzięki wyrzeczeniom i umartwieniom nabywamy większej świadomości potrzeb własnego ciała; uczynki miłosierdzia pozwalają nam skoncentrować się na otaczających nas siostrach i braciach; pogłębiona modlitwa służyć ma pełniejszemu wejściu w duszę, w samo jądro wierzącej osoby.
25 marca wypada bardzo ważne w roku liturgicznym święto… Datę tę najłatwiej zapamiętać, gdy odmierzy się od niej równo dziewięć miesięcy (uwaga, pomoc naukowa dla klas medycznych: tyle trwa ludzka ciąża); wtedy wypadnie nam akurat Boże Narodzenie. Wniosek natury biologiczno-teologicznej nasuwa się sam: 25 marca mamy Zwiastowanie Pańskie, czyli upamiętnienie momentu, w którym archanioł Gabriel obwieścił Maryi, że oto poczęła prawdziwego Syna Bożego.
Ograniczenia spowodowane przez pandemię znacząco utrudniały nam dotąd organizację kolejnych wyjazdów. Ale już dziś chcemy zaprosić chętnych do udziału w kolejnej, ósmej już majówce pod szyldem SKTK. Tym razem naszą bazą stanie się pijarska szkoła w Bolesławcu, a najciekawsze atrakcje, które planujemy odwiedzić, to transgraniczny Park Mużakowski wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i niewielkie, lecz bardzo ciekawe Góry Żytawskie, stanowiące zachodni skraj Sudetów. Po raz pierwszy więc SKTK odwiedzi Niemcy – szczegóły i zapisy niebawem!
Wraz z budzącą się wiosną SKTK powróciło na szlaki. Marcowy spacer poprowadził nas uliczkami Zabłocia i starego Podgórza oraz przez zielone grzbiety Krzemionek. Na trasie była okazja do poznania zarówno miejsc z najdalszej historii tych okolic (Kopiec Krakusa i rezerwat geologiczny „Bonarka” ) jak i obiektów związanych z najbliższą przeszłością. Wątkiem dominującym była tragiczna historia II wojny światowej, której smutnymi pamiątkami są m.in. tzw. „Fabryka Schindlera”, Bulwar Lotników Alianckich, Plac Bohaterów Getta, resztki jego murów i nade wszystko tereny dawnego KL Plaszow. Nieprzypadkowo właśnie teraz odwiedziliśmy te miejsca, bowiem termin spaceru niemal zbiegał się kolejną rocznicą likwidacji podgórskiego getta.
16 marca odbył się finał szkolnego turnieju tenisa stołowego. W rozgrywkach wzięło udział 32 zawodników. System do dwóch przegranych meczów wyłonił zwycięzcę. Najlepszym pingpongistą w naszym Liceum okazał się Stefan Kopta, wicemistrzostwo przypadło Mateuszowi Wójcikowi, a na trzecim miejscu uplasował się Antoni Syczewski. Tuż za podium znalazł się Franek Kura. Gratulujemy wszystkim zawodnikom i zapraszamy w imieniu organizatorów ( którym serdecznie dziękujemy za wspaniałą inicjatywę!) na kolejną edycję rozgrywek w przyszłym roku. Może do zawodów przyłączy się grono profesorskie?:)
W środę 16 marca 2022 roku odbyła się w naszej szkole druga, ostatnia już w tym roku szkolnym, akcja krwiodawstwa. Krew oddało 11 osób. Dziękujemy. Gratulujemy odwagi i postawy godnej naśladowania.
Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, ich rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim przyjaciołom LOZP za serce okazane potrzebującym ludziom, którzy dotknięci zostali przez okrutną wojnę w Ukrainie.
8.03.2022 w Spytkowicach odbyła się Krakowska Licealiada w Narciarstwie Alpejskim szkół średnich.
Nasze Liceum reprezentowali:
15 lutego klasa architektoniczna (3c) miała przyjemność gościć architekta p. dr inż. arch. Annę Staniewską. Spotkanie, które odbyło się online, miało na celu prezentację kierunku architektury krajobrazu na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Uczniowie klasy 3c mieli możliwość zapoznać się z ofertą edukacyjną tego wydziału, z charakterem studiów, ze specyfiką zawodu oraz wymaganiami rynku pracy. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć z doradztwa zawodowego i obfitowało w liczne informacje na temat pracy projektanta.
Piątek 18.02 był z pewnością (przynajmniej do tej pory) jednym z bardziej emocjonujących piątków tego roku. Głównie ze względu na zapowiadany rychły powrót do szkoły po zdalnym nauczaniu, ale również z powodu pierwszego tegorocznego czuwania koncentrującego się wokół zmysłu DOTYKU. Było to przedostatnie czuwanie z tej serii organizowane wspólnie przez ojców pijarów i animatorów naszego liceum.
Tanecznym krokiem zaczęliśmy odliczać dni do matury...
Bal studniówkowy odbył się 15 stycznia w hotelu Holiday Inn. Zabawa, jak to bywa w gronie uczniów LOZP, była przednia. Było też wytwornie, elegancko i zaskakująco...
O swojej studniówce tak mówią sami maturzyści:
Zarówno organizacja, jak i udział w wyjeździe narciarskim do Austrii w warunkach rygorów pandemicznych były nie lada wyzwaniem. Ale dla zdeterminowanych narciarzy nie ma przeszkód nie do pokonania!!!
Zmieniające się przepisy, obawy przed kwarantanną, szczepienia, testy PCR, oczekiwane w napięciu, wyniki... jedynie wzmacniały motywację kandydatów na wyjazd.