W dniach od 24 do 28 stycznia Fundacja Oświatowa im. ks. Stanisława Konarskiego organizowała w Liceum Pijarów półkolonię „Ferie w Bullerbynowym mieście”. Cieszymy się, że mimo tych trudnych czasów udało nam się bezpiecznie zrealizować półkolonijny program. A był on bogaty!
Noc 31 stycznia 2021 roku miała przypominać typową sylwestrową imprezę, jednak spokój piątkowej nocy przerwał telefon. Młoda, piękna wdowa zadzwoniła do biura detektywistycznego, aby odnaleźć zabójcę swojego męża, Pana Windsora. Uczestnicy stali się detektywami z lat 40., kafeteria zamieniła się w klimatyczny bar, a sala taneczna w wielkie miasto, pełne tajemnic, obłudy i tłoczącego się w głowach pytania, kto zabił? Nastrój prosto z filmów noir na tym się nie skończył. Eleganccy detektywi dyskutowali i jedli w kawiarni, grali w karty, tańczyli do późna, jakby to była ostatnia noc w tym roku. 2022 rok powitali hucznie, oglądając fajerwerki, pijąc tradycyjnie piccolo, życząc sobie wszystkiego dobrego i (jak na detektywów wychowanych w pijarskim duchu przystało) celebrując 1 stycznia Mszą Świętą.
W grudniu ubiegłego roku, uczniom naszej szkoły dane było odwiedzić słynną Kryptę Pijarską, mieszczącą się w podziemiach kościoła Ojców Pijarów na ulicy Pijarskiej w Krakowie.
Po kilkuletniej renowacji krypty mogliśmy podziwiać m.in. odnowione Święte Schody. Dowiedzieliśmy się, że pierwowzorem dla tych schodów były te z Pałacu Antoniusza, miejsca w którym Jezus został skazany na śmierć. Ciekawym jest fakt, że schody są asymetryczne, a po ich prawej części wierni mogą poruszać się jedynie na kolanach. U szczytu schodów znajduje się natomiast tryptyk z wizerunkiem Chrystusa w okowach, który również mieliśmy możliwość zobaczyć . Co więcej, zwiedziliśmy krypty boczne gdzie, jak się okazało, niegdyś chowano osoby duchowne oraz świeckich fundatorów.
Z ogromnym żalem informujemy, że dzisiejszej nocy zmarł Pan Paweł Materkowski - wieloletni pracownik obsługi naszej szkoły. Pamiętajmy o Nim w naszej modlitwie. Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie we wtorek 25 stycznia o godz. 12:20 w kaplicy na Cmentarzu Batowickim przy ul. Powstańców.
Cieszymy się bardzo i gratulujemy Marii Hadam (uczennicy klasy 1c) zakwalifikowania się do 46. Olimpiady Języka Angielskiego oraz Łukaszowi Kwincie (uczniowi klasy 3bg), który został zakwalifikowany do etapu okręgowego. 71. Olimpiady Fizycznej. Trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!
W roku szkolnym 2021/22 w ramach programu SU-w-ak zostały zorganizowane zajęcia warsztatowe z zakresu doradztwa zawodowego. Celem projektu "Moja przyszłość=mój wybór" było wsparcie i pomoc młodzieży w zakresie zaplanowania swojej kariery, przyszłości, studiów, wykonywanego zawodu.
Miało być tydzień później – ale zdecydowano inaczej. Zarządzono, że ostatni tydzień przed bożonarodzeniową i noworoczną przerwą w zajęciach szkolnych spędzimy ze względów bezpieczeństwa epidemicznego znów przed ekranami komputerów, na lekcjach online. A ten ostatni tydzień miał się przecież skończyć spotkaniami opłatkowymi we wspólnocie Liceum, w klasach, w gronie nauczycieli… Są jednak sprawy na tyle ważne, że nie można ich, ot, tak sobie odwołać – ale można przyspieszyć. A zatem nieco wcześniej niż się spodziewaliśmy, spotkaliśmy się, by nad opłatkiem dzielić się tym, co mamy najcenniejszego – czyli wzajemną serdecznością. Więc się spotkaliśmy, niezmiennie, jak co roku – i pewnie życzyliśmy sobie wszyscy tego samego: żeby w dobrym zdrowiu dotrwać do czasu, gdy wszystko będzie jeszcze bardziej niezmienne, jeszcze bardziej przewidywalne niż teraz…
W piątek, 10.12, odbyło się w naszej Szkole kolejne czuwanie, kolejne koncentrujące się wokół tematu 5 zmysłów. Rozpoczęliśmy je od krótkiej konferencji o. Jacka Wolana nt. SŁUCHU - bo taki właśnie był temat przewodni tego wydarzenia. Następnie udaliśmy się na spotkania w grupach, aby podyskutować o tym zmyśle, jego wpływie na nas i połączyć to z krótkim fragmentem Ewangelii. Później (z lekkim poślizgiem czasowym), rozpoczęliśmy samo czuwanie, które poprowadził dla nas o. Jakub Wojciechowski. Na koniec mieliśmy możliwość skosztowania pysznej herbaty zrobionej przez niezastąpionych animatorów i czegoś słodkiego na ząb.
Wszystkich serdecznie zapraszamy na następne czuwanie, w piątek, 18.02!
Z wielką radością angażujemy się w akcje charytatywne na rzecz Podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. Jak co roku wspólnie z Fundacją Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego byliśmy Pomocnikami Świętego Mikołaja. Każda z klas naszej Szkoły pod opieką wychowawców przygotowała paczkę dla jednego z podopiecznych. W akcję włączyli się oczywiście nauczyciele i pracownicy, nad którymi czuwała pani prof. Małgorzata Dziedzic. Wszystkie prezenty 2.12 zostały przekazane! Jesteśmy przekonani, że będą one dla podopiecznych MHD i ich rodzin dużym wsparciem oraz wywołają bezcenny uśmiech:) Z serca dziękujemy Darczyńcom!
Zachęcamy też do śledzenia profilu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci na FB, ponieważ będą tam zamieszczane relacje z przekazania prezentów podopiecznym tej wspaniałej organizacji: https://liblink.pl/GsPrus4TEa
Tego dnia nasi nauczyciele przeżywali w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zakrzowie swój dzień skupienia. Spotkanie było również okazją do wręczenia nagród prowincjalnych. Ojciec Prowincjał Mateusz Pindelski docenił wieloletnią pracę naszych nauczycieli, wręczając nagrodę Sapere auso pro Professoribus pani Katarzynie Dudzie-Kaptur, panu Dominikowi Kuligowi, panu Januszowi Podwice oraz nagrodę "Kalasancjusz z dzieckiem" pani Marcie Grębosz, Katarzynie Piórek oraz wiceprezes Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego - Katarzynie Peterman. Gratulujemy z całego serca!
Patrocinium – wiadoma sprawa, nikomu w żadnej pijarskiej szkole nie trzeba uświadamiać wagi Dnia Opieki świętego Józefa Kalasancjusza. I od początku roku szkolnego było wiadomo, że jakoś ten dzień trzeba będzie uczcić – ale wcale nie było pewne, że uda się to, co zamierzyliśmy. A plan był taki, żeby powrócić do czegoś, co przez lata wpisało się już w najradośniejszą, najbardziej wspólnotowo formacyjną tradycję naszego Liceum. O czym mowa? Oczywiście – o Szkolnym Przeglądzie Teatralno-Kabaretowym.
W czwartek 18.11 odbyło się szkolenie dla licealnej Grupy Wolontariatu prowadzonej przez Fundację Oświatową im. ks. Stanisława Konarskiego. Warsztaty zrealizowała psycholog i absolwentka naszej szkoły - Daria Kaźmierczyk - Romańczyk.