Pierwsze czuwanie za nami.

30 września 2018 r. w liceum miało miejsce pierwsze czuwanie w tym roku szkolnym. Tematem przewodnim był DOBRY PASTERZ.

Architektoniczna sztafeta

25 września w sali muzealnej odbyło się spotkanie klas architektonicznych ze studentkami architektury Politechniki Krakowskiej i Politechniki Warszawskiej.

Ogólnopolska Inauguracja Roku Szkolnego.

9 września 2018 r. w pijarskim sanktuarium w Warszawie nasi nauczyciele i reprezentacja uczniów uczestniczyła w XV Forum Edukacyjnym zatytułowanym  "Historia poza historią"i Inaguracji Roku Szkolnego.  Prelegenci Forum starali się zainspirować nauczycieli różnych przedmiotów do wplatania w swoje lekcje wątków historycznych, w myśl starożytnej sentencji Historia magistra vitae est.

Rozpoczęcia

Najpierw było to nasze, wewnątrzszkolne – bardzo tradycyjne... Już od 8:00 (taki, mówiąc językiem młodzieżowo-imprezowym, biforek) pod Szkołą kłębił się tłumek odświętnie ubranych uczennic i uczniów, starających się jak najlepiej wypaść przed obiektywem aparatu fotograficznego Księdza Dyrektora: najpierwsza inicjacja w nowy rok szkolny to zdjęcie do informatora... A później już oficjalnie: uroczystość w holu Szkoły, Msza Święta dla połączonych, by tak (nieładnie, ale żartobliwie) rzec, zasobów ludzkich Liceum, Gimnazjum i Podstawówki, pierwsza próba krzeseł i ławek w klasach na spotkaniu z wychowawcami. Tak właśnie zaczął się sto dziewiąty (w uproszczeniu licząc) rok szkolny w Liceum Pijarów – rok ważny, bo ostatni, w którym nasi uczniowie spędzą w murach Szkoły (planowo!) trzy lata zamiast czterech...

Kraków Business Run

Jak co roku reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w charytatywnym biegu  Business Run.
Pięcioosobowe sztafety ruszyły jednocześnie w niedzielę, 2 września, o 10.30 w 9 miastach, pokonując dystans ok. 3,8 km na osobę.

Pozdrowienia z obozu naukowego

Już po raz szósty wybitni uczniowie, czyli tacy, którzy mają średnią ocen co najmniej 5,0 za ubiegły rok i mogą pochwalić się wzorowym zachowaniem,  wyjechali pod opieką p. Agnieszki Łękawy i o. Mateusza Pindelskiego SP na  jesienny obóz naukowy. Koszty wyjazdu pokrywa  nasza Szkoła. Tym razem obozowicze wyjechali do Gdańska i stamtąd otrzymaliśmy pocztówkę z pozdrowieniami.

Wróciliśmy z Integry!

W dniach 23 - 28 czerwca w Ponicach k. Rabki Zdrój grupa świeżo upieczonych pierwszoklasistów uczestniczyła w rekolekcjowakacjach.

30. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży

Reprezentacja naszego Liceum wzięła udział w 30. Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży, która trwała od 8 do 14 lipca w Warszawie. Zmagania w siedmiu dyscyplinach oprócz sportowych emocji przyniosły także sukcesy: Koszykarki: Magdalena Wcisło, Natalia Książek, Joanna Janecka, Julia Majocha, Anna Ciećkiewicz wywalczyły brąz, a Mateusz Kwinta zdobył srebrny medal w badmintona i pierwszą nagrodę w konkursie historycznym. Liceum było również reprezentowane przez liczną grupę nauczycieli i absolwentów zajmujących się organizacją tego wydarzenia.

Zwolnienie

Kiedyś mówiono „kanikuła” – odwołując się do tradycji rzymskiej, gdzie termin ten oznaczał czas największych letnich upałów (słońce wchodziło wtedy w gwiazdozbiór Psa, „Canis”, stąd nazwa). W coraz bardziej zangielszczającej się kulturze globalnego świata funkcjonuje pojęcie „holidays” – zapewne od „holy day”, „dnia świętego”, kiedy religia chrześcijańska zakazuje prac niekoniecznych. A w polskiej tradycji mówimy po prostu – wakacje. Czyli od łacińskiego „vacatio”, oznaczającego „zwolnienie” i „uwolnienie”: w sensie prawnym bądź administracyjnym chodziło zarówno od uwolnienie kogoś od kary, jak i o pozbycie się jakichś obowiązków. I czy nie o to właśnie chodzi? O bycie wolnym (czyli nieprzymuszonym do codziennej bytności w szkole), ale i o zwolnienie z konieczności uczenia się... Ale też przecież jest to czas zwolnienia w sensie najbardziej podstawowym – wytracenia pędu, doświadczenia czasu dla niego samego i dla tego, co najprzyjemniejsze.

Sąd nad Makbetem

8 czerwca 2018 klasa 1d wraz ze swoją wychowawczynią i polonistką, p. Karoliną Knapik-Bieniek udała się do Okręgowego Sądu w Krakowie, aby dokonać osądu jednego z największych literackich zbrodniarzy - Makbeta.

XXXV Ogólnopolski Sejmik Matematyków

Z dumą informujemy, że Jakub Michalec z klasy 2c zakwalifikował się do grona pięciu najlepszych finalistów XXXV Ogólnopolskiego Sejmiku Matematyków. Sejmik odbył się w dniach 14-17.06.2018 roku  w Szczyrku.

Obóz matematyczny

W dniach 18-21.06.2018 po raz trzeci  grupa uczniów zainteresowanych matematyką  przebywała pod opieką profesora AGH Andrzeja Bieleckiego i pani Jolanty Przybylskiej na obozie  służącym rozwijaniu  ich zdolności.