Wiadomości

Pożegnanie

Pożegnanie

W piątek, 11 stycznia zmarła p. prof. Helena Styrna-Mamoń.  Przez ponad ćwierć wieku pracowała w naszym Liceum jako polonistka i bibliotekarka.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w czwartek  17 stycznia o godz. 11:00 w Tyńcu .

Okruchy światła

Okruchy światła

W ostatni czwartek przed Bożym Narodzeniem spotykamy się na holu Szkoły – wszyscy, którzy chcą, ale od lat utarło się, że najważniejszymi gośćmi tego spotkania są absolwenci. Dzielimy się poświęconym opłatkowym chlebem. Następnego dnia rano, po sugestywnych jasełkach, rozchodzimy się do swoich sal i znów – składając sobie życzenia w klasach, łamiemy opłatek. Tego samego dnia około południa w swoim gronie spotykają się dyrekcja, duszpasterze, pracownicy i nauczyciele Liceum i Gimnazjum – po raz trzeci z rąk sypią się opłatkowe okruchy.

W drodze po

W drodze po "diamenty"

Z radością informujemy o sukcesach naszych Umysłów Ścisłych.

Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych

Spotkanie Wigilijne dla Starszych i Samotnych

12.12.2018 roku w naszym Liceum odbyło się Spotkanie Wigilijne dla Osób Starszych i Samotnych, w którym uczestniczyło 80 osób.  
Uczestnicy spotkania zostali wprowadzeni w świąteczną atmosferę poprzez odpowiedni wystrój holu przygotowany przez nauczycieli, oraz przedstawienie, które przygotowali uczniowie Liceum. Następnie, zgodnie z tradycją, ojciec Edward Kryściak rozpoczął wigilijną wieczerzę. Wszyscy podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wieczerzy. Spotkanie uświetnił koncert kolęd, które zostały wykonane przez uczniów Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów. Nie mogło również zabraknąć wspólnych rozmów seniorów i młodzieży, które stały się już tradycją tego typu inicjatyw w Naszej szkole. Na koniec spotkania seniorzy otrzymali prezenty od świętego Mikołaja, które miejmy nadzieje pomogą im w przygotowaniu się do nadciągających Świąt Bożego Narodzenia.

Organizacja spotkania spoczęła jak co roku na uczniach i nauczycielach Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Krakowie oraz Fundacji Oświatowej im.ks. Stanisława Konarskiego.

                                                                                                                                                   Beata Nosek

Święty teatr

Święty teatr

27 listopada obchodziliśmy w Szkole – wierni naszemu pijarskiemu charyzmatowi – Święto Opieki Świętego Józefa Kalasancjusza, potocznie zwane Patrocinium. Akcenty religijne – czyli krótkie wprowadzenie o. Mariusza Rabczaka i tak ważna dla Kalasancujsza modlitwa Koronki Dwunastu Gwiazd, w którą zaangażowana została cała licealna społeczność – spinały klamrą to, co zajęło nam najwięcej czasu i uwagi, czyli Szkolny Przegląd Teatralny.

Ta bardzo specyficzna – a przecież bliska choćby temu, jak ważną rolę przypisywał teatrowi patron Liceum, ks. Stanisław Konarski – forma celebrowania Patrocinium towarzyszy nam już od siedmiu lat. W tym roku jednakowoż postanowiliśmy nieco odświeżyć konwencję i nałożyliśmy na klasowe zespoły teatralne wymóg zainscenizowania i wystawienia fragmentu szeroko pojmowanej klasyki literackiej, dowolnie wybranej.

Bezdyskusyjnym zwycięzcą Przeglądu została klasa 2D, która może poszczycić się aż trzema nagrodami: za najlepszy spektakl („Serenada” Sławomira Mrożka w reżyserii Pawła Niedźwiedzia), najlepszy plakat (stworzony przez Aleksandrę Dziadzio i Kamila Walczaka) oraz za rolę żeńską (dla Marii Kozłowskiej). Drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych spektakli przypadło klasie 2C („Latarnik” Henryka Sienkiewicza wyreżyserowany przez Paulinę Ziębę i Sebastiana Romaniaka), miejsce trzecie – klasie 2B („(Piekielnie) Boska komedia” Dantego w reżyserii Alicji Matuszyk i Tomasza Janowskiego). Najlepszą rolę męską stworzył – zdaniem jury – Karol Shon z klasy 2E. Jurorzy przyznali też wyróżnienia specjalne: pani Wioletcie Kicy (najlepsze echo), Oleksandrowi Poplawskyiemu (klasa 1B, za najlepszą rolę stworzoną przez obcokrajowca) i panu Przemysławowi Rojkowi (tytuł wielkiego dramaturga – za prowadzenie, już po raz siódmy, całego Przeglądu).

Olimpiada Fizyczna

Olimpiada Fizyczna

Z dumą informujemy, że nasi uczniowie Mikołaj Bułka (2c) i Jakub Michalec (3c) zakwalifikowali się do części teoretycznej etapu okręgowego Olimpiady Fizycznej. Gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych zmaganiach olimpijskich!

Turniej siatkówki o Puchar o. Dyrektora

Turniej siatkówki o Puchar o. Dyrektora

Jak co roku z okazji Święta Patrocinium rozegrany został Turniej siatkówki o Puchar Dyrektora Szkoły. W turnieju uczestniczyły drużyny uczniów Pijarskiej Szkoły Podstawowej, Liceum oraz nauczycieli uczących w obu szkołach.

 

Pomocnicy św. Mikołaja

Pomocnicy św. Mikołaja

15 listopada do Fundacji Oświatowej im. ks. Stanisława Konarskiego trafiło 39 listów napisanych przez podopiecznych Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci lub ich rodziców. Próśb było wiele, bo potrzeby są ogromne: od pampersów, chusteczek nawilżających, kaszek dla dzieci - po upragnione zabawki, sprzęt do terapii, czy chodziki. Na szczęście, jak co roku, mogliśmy liczyć na pomoc wielu osób

Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej

Stypendysta Ministra Edukacji Narodowej

Miło nam poinformować, że uczeń klasy 2c Sebastian Romaniak został stypendystą Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2017/2018. 

Sebastian to nie tylko bardzo dobry uczeń i przykładny animator pijarski, ale też wybitny sportowiec. Posiada czarny pas Karate, a w zeszłym roku zajął pierwsze miejsce na XXXIII Mistrzostwach Europy w Karate Tradycyjnym. Na swoim koncie ma sporo innych wyróżnień w tej dziedzinie.

Gratulujemy Sebastianowi docenienia jego zasług przez MEN, a przede wszystkim determinacji w łączeniu swoich pasji z obowiązkami szkolnymi.

Szkolny etap Olimpiady Statystycznej

Szkolny etap Olimpiady Statystycznej

 4 grudnia 2018 odbył się szkolny etap Olimpiady Statystycznej. Wystartowało w nim 23 uczniów. Poziom był bardzo wyrównany, ale regulamin olimpiady jest bezlitosny i w kolejnym etapie będą walczyć o zwycięstwo: Andrzej Krzywda 3c, Krzysztof Surówka 3c oraz  Mikołaj Bułka 2c. Gratulujemy!

O konstrukcjach i polowaniu na lwy

O konstrukcjach i polowaniu na lwy


5 grudnia z uczniami z klas matematycznych spotkał się znakomity matematyk i gawędziasz dr Zdzisław Pogoda, pracownik Instytutu Matematyki UJ. Opowiadał o konstrukcjach geometrycznych, które mogą być wykonane tylko za pomocą linijki lub cyrkla i linijki, oraz o przekształceniu, które oprócz wielu innych zastosowań pozwala... upolować lwa ! Dziękujemy za ciekawe spotkanie i czekamy na nastepne.
Katarzyna Piórek

Roraty

Roraty

Kończy się pierwszy tydzień adwentu. Od 3 do 21 grudnia, o 7:10 gromadzimy się na holu liceum, by wspólnie uczestniczyć w roratach.