Wiadomości

Bądźmy poważni na serio

Bądźmy poważni na serio

Wtorkowe przedpołudnie poświęciliśmy sztuce. W holu szkoły miała miejsce premiera spektaklu przygotowanego przez uczestników warsztatów teatralnych. Komedia Oskara Wilde'a "Bądźmy poważni na serio" - to przede wszystkim dowcipne dialogi i gra słów. Ale są też niespodziewane zwroty akcji, zaskakujące rozwiązania, paradoksy, humor sytuacyjny.  Inscenizacja w reżyserii p. Wojciecha Mohorta-Kopaczyńskiego, w znakomitym wykonaniu naszych aktorów, została nagrodzona owacją na stojąco.

XVI Memoriał Pływacki im. Włodzimierza Kękusia

XVI Memoriał Pływacki im. Włodzimierza Kękusia

Ostatni poniedziałek przed wakacjami spędzaliśmy bardzo aktywnie, uczestnicząc w międzyszkolnych zawodach pływackich.

W XVI Memoriale im. Włodzimierza Kękusia wzięli udział uczniowie Liceum Pijarskiego, Pijarskiej Szkoły Podstawowej, zaprzyjaźnionego XXIV Liceum , Gimnazjum nr 11 oraz, gościnnie, uczniowie z wymiany polsko-niemieckiej z Monachium.

Na ratunek

Na ratunek

W poniedziałek  18 czerwca na terenie szkolnego parku  odbyły się po raz jedenasty Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej   im. Jakuba Ciołka.

Rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji śp. Jakuba – ucznia, który zginął tragicznie w górach.
Organizatorzy, jak co roku, zaprosili do wspólnej zabawy uczniów klas I, IV, VII Szkoły Podstawowej, II, III Gimnazjum oraz uczniów klas I, II Liceum.

Wieczór artystów

Wieczór artystów

Czerwcowe spotkania ze sztuką mają już w szkole wieloletnią tradycję. Jest to okazja do zaprezentowania zainteresowań twórczych naszych uczniów. Program Wieczoru Artystycznego jest bogaty, a jego dominantę stanowi Gala Konkursu Twórczości Artystycznej im. Weroniki Pihut. Nie inaczej było też w tym roku. We wtorek 12 czerwca spotkaliśmy się w holu Szkoły, by celebrować święto sztuki.

Mechanika kwantowa w 3D

Mechanika kwantowa w 3D

W piątek 25 maja w naszej szkole, w ramach patronatu UJ, którym objęte są klasy o profilu biologiczno-chemicznym,  zostały zorganizowane warsztaty chemiczne dla uczniów klas drugich.  Zajęcia pt. ”A modular modeling kit for drawing chemical molecules using hand-held 3D printing technology” przeprowadzili: dr Paweł Bernard z Wydziału Chemii UJ oraz dr James Mendez z Indiana University. Jak wskazuje tytuł, warsztaty były prowadzone głównie w języku angielskim.

Sebastian Romaniak w finale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Sebastian Romaniak w finale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Sebastian Romaniak, uczeń kl 1c wziął, w dniach 4-5 czerwca wziął udział w finale XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, który odbył się w Niepokalanowie. 

Lednica

Lednica

Młodzież Pijarska z naszych placówek z całej Polski wraz ze swoimi duszpasterzami uczestniczyła w 22. Spotkaniu Młodych Lednica 2000.

Kurs Animatora Pijarskiego

Kurs Animatora Pijarskiego

Młodzież z naszego liceum uczestniczyła w Kursie Animatora Pijarskiego.

Projekt Teatr

Projekt Teatr

Dnia 25 maja uczniowie  naszej szkoły, w ramach projektu teatralnego “Klub Wyspiańskiego”, udali się do teatru im. Juliusza Słowackiego na spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej: „Z biegiem lat, z biegiem dni [gdzie jest Pepi]”.

Publikujemy sprawozdanie uczestniczki wydarzenia.

Kasztany i akacje

Kasztany i akacje

Dobiegły końca maturalne zmagania. Zazwyczaj trzytygodniowy maraton maturalny rozpoczyna się wraz z kwitnącymi kasztanowcami, a kończy, gdy zakwitają akacje. W tym roku cykl kwitnienia drzew mocno przyspieszył. Harmonogram i zasady egzaminów pozostały niezmienne: maturę zdaje się z trzech przedmiotów obowiązkowych- języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego oraz przedmiotów dodatkowych, do wyboru. Wszystkie egzaminy przeprowadzane są w formie pisemnej, a język polski i języki obce - dodatkowo ustnie. Większość naszych uczniów nie ograniczyła się tylko do programu minimum. Rekordziści zdawali 8 (!) egzaminów pisemnych i dwa ustne.
Mocno trzymamy kciuki za naszych abiturientów. Życzymy satysfakcji z uzyskanych wyników.

Fizyka z figurami

Fizyka z figurami

17 maja uczniowie klasy 1c uczestniczyli w niezwykłym pokazie, zapoznając się jednocześnie z postacią XVIII-wiecznego pijara - ks. Józefa Hermana Osińskiego. Uczony, nazywany pierwszym polskim elektrykiem, był autorem prac z fizyki, chemii, metalurgii oraz pierwszego podręcznika z elektrotechniki. Z okazji 280. rocznicy Jego urodzin rok 2018 został ogłoszony przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich Rokiem Józefa Hermana Osińskiego.

Paradoksy nieskończoności

Paradoksy nieskończoności

Na XXXVI Ogólnopolskim Sejmiku Matematyków Jakub Michalec z kl. 2c  został wyróżniony w kategorii A (najwyższej) za swoją pracę  "Paradoksy nieskończoności".  Jakub  zaprezentuje  tę pracę podczas finału  Sejmiku w Szczyrku 14-17.06.2018 r.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszego reprezentanta!