Klub Wyspiańskiego

14 listopada 2017 r. nasze liceum dołączyło do Klubu Wyspiańskiego przy Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Klub jest inicjatywą dyrektora Krzysztofa Głuchowskiego adresowaną do młodzieży licealnej, której celem „jest stworzenie przestrzeni kształtowania przyszłych elit kulturalnych naszego miasta, regionu i kraju”.

Wystawa w Muzeum Narodowym

Członkowie Koła Kulturoznawczego uczcili Święto Niepodległości wizytą w Muzeum Narodowym na wystawie "#DZIEDZICTWO".

Wystawa podkreśla kulturową ciągłość i stałe elementy  narodowej tożsamości poprzez prezentowane znane i nieznane dzieła z różnych epok.

Licealiada

W rozgrywanych 16 listopada Mistrzostwach Krakowa szkół średnich w badmintona zawodnicy naszego Liceum: Jan Kasperek i Mateusz Kwinta zajęli 5 miejsce (na 24  drużyny). Gratulujemy i jesteśmy przekonani, że nasi reprezentanci dopiero się rozkręcają.

Noc filmowa

Samorząd Uczniowski zaplanował cykl nocnych spotkań filmowych "Pijarska Kinorama".

13 listopada odbył się pierwszy wieczór przy filmach, przekąskach i dobrej muzyce.

Weiter so!

Krzysztof Hernik  z klasy 3b  zakwalifikował się do etapu okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego. Gratulujemy i mamy nadzieję, że to nie koniec dobrych wiadomości!

A może startup?

We czwartek 26 października klasy o proflu ekonomiczno-prawnym (2b i 3b) uczestniczyły w wykładzie prowadzonym przez p. Richarda Lucasa. Jest to brytyjski przedsiębiorca, który od 25 lat mieszka w Polsce. Szczególnym polem jego zainteresowań jest promowanie startupów.

Zwycięski projekt

Reprezentacja Liceum w składzie: Zuzanna Cyunel (2f), Mateusz Brzóska (2e) i Mikołaj Gałka (2f)  pod opieką prof. Elżbiety Rożek zajęła pierwsze miejsce w finale konkursu organizowanego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH.  Konkurs towarzyszył obchodom Międzynarodowego Dnia  Fizyki Medycznej i polegał na przygotowaniu instalacji technicznej z zakresu fizyki ciała ludzkiego. Nasz zespół  zaprezentował projekt "Lustro życia", którego tematyka, innowacyjność  i poziom wykonania  zostały najwyżej ocenione przez Jury. Gratulujemy!

Rakowice pod Krakowem

Drugie zajęcia KOŁA KULTUROZNAWCZEGO to wyjście do Domu Zwierzynieckiego (oddziału  Muzeum Historycznego) na wystawę pt.: "Zwierzyniec zaprasza: Rakowice".

V Święto Laikatu Pijarskiego

W dniach 27-29 października 2017 r., w Licheniu Starym odbyło się V Jubileuszowe Święto Laikatu Pijarskiego pod hasłem: ,,Głosić, przemieniać, wychowywać”.

W spotkaniu uczestniczyło 160 reprezentantów dzieł pijarskich (szkół, parafii, świetlic, Centrów Kultury Calasanz) z Bolesławca, Jeleniej Góry, Łowicza, Katowic, Poznania, Ebląga, Bolszewa, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa oraz Szczuczyna na Białorusi.

W górę, w dół, razem

Tak, wierzymy, że to ma sens. Że – jak jest napisane w liturgii żałobnej – życie wiernych Pańskich zmienia się, ale się nie kończy.

Że są tacy zmarli, których życie odmieniło się na lepsze – w chwale nieba radują się tym, czego oko nie widziało i ucho nie słyszało, ale przecież patrzą na nas i nas słyszą, zwłaszcza wtedy, gdy się do nich i za ich pośrednictwem zwracamy ku temu, co nieskończenie wyżej. Wtedy naszym modlitwom jest jakby łatwiej dotrzeć tam, gdzie wszystko się kończy i zaczyna.

I że są też tacy, których życie dopiero trwa w oczekiwaniu na doskonałą przemianę. Oni potrzebują naszej pamięci, naszych myśli, naszych modłów, by móc zasiąść między tymi, o których powyżej – tymi, którzy służą nam wstawienniczą pomocą.

Szkoła częścią wspólnoty - projekt Fundacji Oświatowej

24 października odbyła się konferencja podsumowująca całoroczny projekt "Szkoła częścią wspólnoty", którego celem była aktywizacja wspólnot lokalnych i zwiększenie ich zaangażowania w sprawy publiczne.  Podczas konferencji nasi uczniowie  zaprezentowali pantomimę nawiązująca do  realizowanego w Liceum w ubiegłym roku szkolnym  projektu społecznego „Człowiek, który sam sobie wystarcza, nikomu nie jest potrzebny”.

Papież inspiracją -  Msza Wspólnoty Szkolnej

Papież inspiracją - Msza Wspólnoty Szkolnej

Niech św. Jan Paweł II będzie dla nas inspiracją - to główne przesłanie homilii wygłoszonej przez o. Tomasza Abramowicza w  niedzielę 22.10. 2017 r. podczas Mszy Świętej Wspólnoty Szkolnej.